Kredyt samochodowy – o czym warto pamiętać, decydując się na niego?

Kredyt samochodowy to jeden ze sposobów sfinansowania zakupu nowego auta. W jaki sposób wybrać najlepszą ofertę w tym zakresie?

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania ofert kredytu umożliwiającego nabycie pojazdu?
 

Jakie dokumenty są potrzebne podczas formalności dotyczących kredytu samochodowego?

Do otrzymania kredytu samochodowego niezbędne jest zaświadczenie o zarobkach pobrane z kadr w naszej pracy oraz dowód osobisty. Źródło finansowania w postaci kredytu sprawdzi się najlepiej wtedy, kiedy kupujemy samochód na potrzeby prywatne i nie zamierzamy często zmieniać auta.
 

Kredyt samochodowy czy leasing? Porównanie obu rozwiązań

W przypadku kredytu samochodowego każda zapłacona rata przybliża kredytobiorcę do posiadania na własność pojazdu, który spłaca. Wielu osobom daje to większe poczucie stabilizacji, a także bardziej motywuje do ponoszenia kosztów związanych ze spłatą i kosztami eksploatacji.

W przypadku leasingu (najpopularniejszym jego wariantem na polskim rynku jest leasing operacyjny) osoba nabywająca auto nie musi natychmiast angażować środków własnych. Najprościej mówiąc, leasing jest formą wynajmu z opcją wykupu po opłaceniu wartości pojazdu. Spłaty rat leasingowych odbywają się w comiesięcznych równych ratach, są więc mniej odczuwalne dla domowego budżetu. Dopóki auto nie zostanie wykupione, stanowi własność leasingodawcy.

Ta forma finansowania samochodu trwa najczęściej przez 60 miesięcy. Choć na rynku można znaleźć dłuższe okresy leasingu, trwające nawet przez 7 lat, nie są one polecane. Często, po wzięciu leasingu na tak długi okres, klient chce renegocjować umowę. Najczęściej jest to możliwe i pozwala skrócić czas jej trwania, jednak wiąże się z koniecznością zapłaty kosztów manipulacyjnych. Skrócenie czasu trwania umowy leasingu nie jest więc korzystną opcją, dlatego lepiej się na nią nie decydować.

Jedną z kolejnych korzyści wynikających z tej formy finansowania auta jest to, że leasingobiorca nie musi wiązać się na wiele lat z jednym modelem samochodu. Leasing stanowi bardziej elastyczną formę korzystania z pojazdu. Jest to widoczne w sytuacji, gdy leasingobiorca przestaje spłacać swoje zobowiązanie. Wówczas po prostu zmuszony jest oddać auto właścicielowi. Podobnie rzecz ma się w przypadku kredytu samochodowego, choć warto tutaj zaznaczyć, że pieniądze spłacone dotychczas na poczet kredytu, w przypadku zaprzestania uiszczania opłat, przepadają.

Widać więc wyraźnie, że kredyty samochodowe wypadają drożej niż leasing. Porównywarka kredytów gotówkowych pomoże dokonać najbardziej optymalnego i korzystnego wyboru.

(materiał partnera)