Kupujesz używany pojazd? Sprawdź numer VIN!

Oszczędności przeznaczone na kupno wybranego modelu samochodu mogą przepaść, jeżeli przed podpisaniem umowy nie upewnisz się, że pojazd rzeczywiście jest bezwypadkowy i w dobrym stanie technicznym.

W sprawdzeniu historii auta pomocny jest numer VIN. Dowiedz się, jak możesz zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to 17-znakowy numer identyfikacyjny pojazdu, który jest nadawany każdemu pojazdowi przez producenta. Współcześnie spotkać można się z dwoma formatami zapisu numeru VIN – zgodnym z normą ISO-3779 oraz stosowanym przez producentów z Ameryki Północnej. Różnice między nimi sprowadzają się do znaczenia poszczególnych znaków (odpowiednio ISO i zapis stosowany w Ameryce Północnej):

  • 3 pierwsze znaki – WMI/identyfikacja producenta,
  • 6 kolejnych znaków – numer VDS/atrybut typu i cyfra kontrolna (ostatni znak),
  • 8 ostatnich znaków – numer VIS/rok produkcji, kod zakładu i numer egzemplarza.

Posiadając numer VIN, będziesz mógł sprawdzić historię pojazdu. Do tego celu służą specjalne narzędzia – dekodery VIN. Takie narzędzie jest dostępne na stronie internetowej  www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu/. Po wpisaniu numer VIN samochodu, możesz kupić i wygenerować raport.

Gdzie szukać numeru VIN?

Ponieważ numer VIN ma identyfikować pojazd, to producenci umieszczają go najczęściej w kilku miejscach auta. Gdzie go szukać? Numer VIN znajdziesz na tabliczce znamionowej znajdującej się na podszybiu. W zależności od marki samochodu numer VIN może być wybity na słupku bocznym po stronie kierowcy, na wzmocnieniu czołowym, przegrodzie czołowej, podłodze przed fotelem pasażera, obudowie deski rozdzielczej, za tylnym kołem czy na podłodze bagażnika.

Jeżeli chcesz pozyskać numer VIN od sprzedawcy, nie musisz dokładnie oglądać samochodu – numer ten znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym (pole oznaczone literą „E”). Nie ma jednak przeszkód, byś zweryfikował, czy numer VIN znajdujący się w dokumentach pokrywa się z tym, który został wybity przez producenta na wybranych elementach pojazdu.

Historia pojazdu – czego się dowiesz z raportu?

Kupując raport danych historycznych pojazdu, masz szansę potwierdzić słowa sprzedawcy o jego bezwypadkowości i upewnić się, że nie jest on kradziony. W raporcie znajdziesz też:

  • informacje o liczbie właścicieli,
  • informacje o krajach, w których pojazd był zarejestrowany,
  • listę usterek typowych dla modelu pojazdu, którego kupnem jesteś zainteresowany,
  • archiwalne zdjęcia,
  • raport dotyczący ukrytych uszkodzeń i zapis uszkodzeń,
  • informacje o konserwacjach – w ten sposób będziesz mógł oszacować, ile będzie Cię kosztować utrzymanie pojazdu,
  • informacje o przebiegu (konkretne wartości odczytów wraz z datami),
  • informacje o lokalizacji numeru VIN w interesującym Cię modelu,
  • szereg innych, przydatnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o zakupie samochodu, np. wycenę pojazdu.

Więcej informacji o korzyściach płynących z kupna raportu danych historycznych pojazdu znajdziesz na stronie myfreevin.com.

Wiarygodne źródło informacji o pojeździe

Nie ma znaczenia, czy kupujesz pojazd od osoby prywatnej, czy zdecydowałeś się na ofertę komisu samochodowego – w każdym przypadku powinieneś zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę. Jeżeli jest on uczciwy, bez zwłoki przekaże Ci numer VIN, abyś mógł skorzystać z komercyjnego serwisu i sprawdzić historię pojazdu.

Przed skorzystaniem z dekodera VIN, czyli narzędzia pozwalającego sprawdzić historię pojazdu właśnie po tym numerze, upewnij się, że otrzymasz raport dokładny i aktualny. Jeżeli serwis nie dokonuje aktualizacji na bieżąco, wygenerowany dokument nie będzie miał dla Ciebie dużej wartości – istnieje duże ryzyko, że zawarte w nim informacje będą nieprawidłowe.

Przy wyborze dekodera VIN zwróć uwagę również na to, czy oferujący go serwis stosuje technologie zapobiegające oszustwom. Tak jest w przypadku systemu opartego na Blockchain – informacje są pozyskiwane i rejestrowane z wielu baz danych. W rezultacie raporty cechują się wysoką dokładnością (na poziomie 99 proc.).

Który dekoder VIN wybrać?

Jeżeli kupujesz używany pojazd po raz pierwszy lub nigdy wcześniej nie korzystałeś z dekoderów VIN, możesz czuć się zdezorientowany. Aktualnie na rynku działa co najmniej kilku dostawców raportów. Serwisy różnią się pod wieloma względami – wskazać wystarczy stosowane technologie, wielkość bazy pojazdów i ceny dokumentów. Chcąc dobrze wybrać, przejdź na: https://bestvindecoder.com.

Na powyższej stronie znajdziesz aktualny ranking dekoderów VIN. Przy każdym dostawcy raportu widnieją najważniejsze informacje wraz z jego oceną. Możesz też zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat każdego serwisu, w tym poznać jego mocne strony (np. korzystanie ze wspomnianego wyżej systemu opartego na Blockchain).

Pozyskanie numeru VIN i kupienie raportu danych historycznych pojazdu zajmuje tylko chwilę. Czynność ta może jednak skutecznie uchronić Cię przed oszustwem – upewnisz się, że samochód nie jest kradziony, a poruszanie się nim po drogach jest bezpieczne.

(materiał partnera)