Masz tyle lat, na ile się czujesz!

Podobno nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Wiedzione dziennikarską ciekawością i zwykłą ludzką chęcią przekonania się, jak wyglądają zajęcia dla seniorów, odwiedziłyśmy gliwicki oddział Akademii III Wieku w szkole TEB Edukacja.

Sylwia Borowiec, Agnieszka Ziółkowska

Piękne słoneczne popołudnie, zatłoczone ulice, leniwie spacerujący mieszczanie. To właśnie w takiej okolicy mieści się oddział TEB Edukacji – miejsca, w którym seniorzy realizują swoje pasje. Akademia III Wieku spełnia marzenia, realizując zajęcia dla osób po pięćdziesiątym roku życia.

Powrót do szkoły

Tego popołudnia trafiłyśmy na zajęcia Informatyka 50+, lecz kierunków dostępnych w ramach Akademii jest znacznie więcej: agroturystyka, florystyka i bukieciarstwo, warsztaty terapii manualnej, kosmetyka, masaż, opieka medyczna, a nawet produkcja filmowa i telewizyjna!

Przez chwilę podglądałyśmy uczestników – są skupieni, autentycznie zainteresowani tematem i zaangażowani. Odważnie zadają pytania, bez ociągania się wykonują polecenia nauczyciela. Panuje tu atmosfera pełna życzliwości, bez zbędnego spięcia i przymusu. Wszyscy odnoszą się do siebie z szacunkiem, a nauczyciel jest bardziej partnerem niż osobą oceniającą.

Nauczyciel prowadzi za rękę

W przerwie zapytałyśmy wykładowcę, czym nauczanie seniorów różni się od zajęć stacjonarnych z młodszymi uczestnikami.

– Seniorzy są pełni pasji, mają zupełnie inne podejście do nauki niż młodzi ludzie, myślą bardziej pragmatycznie. W większości są to osoby, które już nie pracują zawodowo, a wiedzę wykorzystują w codziennym życiu.
Niektórzy z uczestników Akademii III wieku TEB mają nawet niemal 90 lat – dla nich wiele poruszanych na zajęciach kwestii to zupełna nowość.
– Trzeba sporo cierpliwości, odmiennego podejścia – wyjaśnia nauczyciel – Przyswajanie, często zupełnie nowego materiału przebiega w innym tempie, a zajęcia muszą mieć charakter praktyczny. Sucha teoria na nic się zda w przypadku ludzi, którzy chcą zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennym życiu.

Osoby, z którymi rozmawiam, podkreślają, że udział w zajęciach to gimnastyka dla umysłu. – Siedzenie przed telewizorem nie wystarczy, by zachować sprawność intelektualną – zajęcia w szkole to coś zupełnie innego, tutaj mózg pracuje. Widzę, jaką przemianę w ciągu roku przechodzą moi kursanci – wystarczyło, by wyszli z domu i „ruszyli” głową. Coś, co rok temu sprawiało trudność, dziś przychodzi im bez problemu – to dotyczy nawet prostych codziennych czynności.
Trudno się z tym nie zgodzić – nauka i zdobywanie wiedzy jest jednym ze sposobów utrzymania dobrej kondycji intelektualnej. Czy seniorzy, podejmując decyzję o nauce, byli tego świadomi?

Swobodnie i przyjemnie

– Uczę się hobbystycznie – opowiada pani Iwona, jedna z uczestniczek zajęć. – Dla niektórych jest to lekarstwo na samotność. Dla innych sposób na to, by jak najdłużej zachować sprawność umysłu. Usiąść w fotelu i patrzeć w ekran? Dziękuję! Ja telewizji nie oglądam – w ogóle!

Trafiłam tu dzięki ulotce, którą otrzymałam pocztą. Akurat szukałam zajęcia i postanowiłam spróbować. Spotykamy się dwa razy w tygodniu. Nie mam już obowiązków domowych, więc z niecierpliwością czekam na zajęcia. Zawieramy tu też nowe znajomości – z jedną znajomą byłam w ubiegłym roku na nartach. Atmosfera na zajęciach jest sympatyczna. Przychodzimy tu z własnej woli, ale w przeciwieństwie do młodzieży nie wiążemy z tym życiowych planów, stąd duża swoboda i przyjemność z nauki.

Bez odpowiedniego nauczyciela i życzliwego podejścia, nauka nie byłaby jednak tak satysfakcjonująca i skuteczna. Trzeba dostosować metody i tempo nauczania do wieku i umiejętności uczniów.

– Przychodząc tutaj, mamy różny poziom zaawansowania, wiedzy – opowiada pan Sławomir. – Zaczynaliśmy od podstaw, sukcesywnie wdrażamy się w kolejne tematy, a każde zagadnienie powtarzane jest kilka razy, do skutku. Uważam, że to wspaniała sprawa – nie jesteśmy w stagnacji. Zyskuję satysfakcję, wiedzę, rozwijam swoje zainteresowania. Dobrze trafiłem!

Opuszczamy szkołę pełne pozytywnej energii i… planów na przyszłość! Zainspirowały nas słowa uczestników zajęć i błysk w oku, który pojawiał się, gdy mówili o swoich pasjach – widać, jak wiele radości i satysfakcji daje im nauka, zdobywania nowych umiejętności i spotkania z innymi. Nasi rozmówcy są najlepszym przykładem na to, że wiek to nie sprawa metryki, ale samopoczucia i podejścia do życia – w końcu nie bez powodu mówi się, że masz tyle lat, na ile się czujesz.

TEB Edukacja Gliwice
ul. Akademicka 5
44-100 Gliwice
Tel: 32 661 42 70
E-mail: gliwice@teb-edukacja.pl

(materiał partnera)