Nowe nazwy ulic, dlaczego właśnie takie? Wybory, komisarz… Wojewoda śląski w studiu 24gliwice

W programie “Gość Dnia” rozmawiamy z wojewodą śląskim, Jarosławem Wieczorkiem. Zapytaliśmy m.in. o dekomunizację nazw ulic, o kontrowersje wokół mianowania komisarza w Sośnicowicach oraz o zbliżające się wybory prezydenckie w Gliwicach.

O konsultowaniu nowych nazw ulic.
– Samorząd przez 12 miesięcy miał prawo, żeby dokonać zmian nazw ulic wedle własnego uznania, mogąc przeprowadzać konsultacje na gigantyczną skalę. Wojewoda jest organem, który musiał to wykonać w sposób zastępczy, w bardzo krótkim czasie, po uzyskaniu opinii IPN w obszarze całego województwa.

REKLAMA

O zmianie nazwy ul. Tadeusza Gruszczyńskiego.
– Jest uprawdopodobnione, że się tutaj wiele nie zmieni. Czekam jeszcze przede wszystkim na wyjaśnienie okoliczności śmierci (Tadeusza Gruszczyńskiego – red.), bo tutaj nie ma jednoznacznej informacji historycznej.

O wyborze nowej nazwy ulicy Wieczorka.
– Ojciec Jan Siemiński to wybitna osobowość, która odcisnęła największe piętno w tym rejonie. To był człowiek absolutnie zasłużony, nie tylko w posłudze kapłańskiej, ale też w walce z reżimem.

O uhonorowaniu wybitnych gliwiczan, m.in. Oscara Troplowitza i Karla Schabika.
– To niewykluczone, ale jak pokażę wszystkie propozycje, które spływają, to takich nie ma od mieszkańców. (…) Na dzisiaj mogę powiedzieć, że prawie 100 procent nazw to jest wyłącznie wola mieszkańców Gliwic wyrażana w formie pisemnej zgłaszanej do wojewody.

Rozmowę prowadził: Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Smutek

Główne pretensje o nie takie nazewnictwo ulic, należy mieć do naszych leniwych radnych – 12 miesięcy to stanowczo mało na ich kompetencje i chęci wywiązania się z obowiązku.Mam nadzieję, że wyborcy zapamiętają tych “pracowitych” radnych.

No Pasaran

Głupi ci gliwiccy radni . A katowiccy jacy głupi. A krakowscy , poznańscy i wrocławscy to dopiero idioci. Faktycznie , trzeba być skończonym durniem i nierobem , żeby nie chcieć współpracować z pisdzielcami w demolowaniu kompetencji samorządów

co za sort....

ależ wy komuszo-stalinowcy macie zryte te berety

JAŚ

Ale nagrody za owocną pracę sobie przyznają WSTYD

Cookie Monster

Prawo jest proste w tym przypadku – wybierz nazwe samorządzie, albo wojewoda wybierze za ciebie. Zatem pretensje do samorządu który decyzji nie podjął

heli1b

Inna sprawa, że strach pomyśleć co by wyszło gdyby nasi radni te nazwy wybrali albo o zgrozo przyklepali propozycję “zasłużonych gliwiczan”. Bo założenie, że gliwicka śmietanka kombatancka ma jeszcze wielu kandydatów na patronów jest uzasadnione.

asd

Czemu od razu zakładasz, że te nazwy były by złe? Jesteś chyba urodzonym malkontentem, wiecznie wszystko krytykujesz. Trzeba było zaproponować coś sensownego ale najłatwiej jest krytykować w Internecie, anonimowo.

antyFranek

Głównym winowajcą całej sprawy jest Frankiewicz. Warto teraz zrobić protest przed urzędem miasta. Jakby Zygmunt zainteresował się należycie szybko całą sprawą zmiany nazw ulic to jej finał mógłby być bardziej pozytywny dla nas wszystkich.

Gleiwitzer49

Zupełnie niepotrzebnie się Pan Wojewoda tłumaczy i zupełnie niepotrzebnie ten wywiad przeprowadzono. W pierwszym zdaniu Wojewoda wyjaśnił wszystko – jako urzędnik państwowy „dostał rozkaz” i wypełnić go musiał, dostał też z IPN-u stosowną listę „nowych świętych” i ją „wdrożył”. Żadnych konsultacji nie było, bo z kim i po co – przecież „rozkaz” był jasny i bezdyskusyjny. Samorząd to „olał” i słusznie, bo przecie nikt rozsądny nie będzie się pakował w PIS-owską hućpę szumnie mianem „dezubekizacji” określaną. Znakomitej większości mieszkańców to „zwisa”, bo i tak nie ma na to najmniejszego wpływu – „władza wie lepiej” a ciemny lud ma tylko klaskać.… Czytaj więcej »

piętka*

Po pierwsze Gleiwitzer49, stan wojenny był w chyba w 1981r. po drugie dekomunizację uchwalił nareszcie sejm i chwała mu za to, po trzecie gliwiccy bezradni mieli sporo czasu żeby to wykonać np. zgodnie z wolą np. większości mieszkańców, ale udowodnili po raz kolejny uległość wobec zasiedziałego pod żyrandolem ich prezia. Pytam więc skąd u ciebie tyle pretensji i żalów do Wojewody? może to już taka moda poniektórych w Gleiwitz? Pozdrawiam;)

mikimauzoleum

Na twoje nieszczęście większość mieszkańców ma suwerenną wolę, żeby nazw ulic nie zmieniać. To dlatego radni nie zabierali się do zmian, bo widzieli ogromny opór mieszkańców. I tylko dlatego teraz każdy pisowski wojewoda siłowo wprowadza zmiany. Już nie słuchają suwerena, już go nie pytają – wiedzą lepiej?

Bajtek

Mikimauzoleum ma na poparcie swojej tezy jakieś dane? Wyniki konsultacji czy referendum, które wskazywałoby, że mieszkańcy chcieli takiego patrona jak np. Wiesław Gomułka?

piętka*

Pewnie tak Bajtek, bo w ostatnim sondażu PO ciut urosło, a N ciut oklaPłO;)

Emanuel

Chrzanisz piętka. Nam zmiany nazw ulic nie są potrzebne. Pisiory zmienili, może znowu kiedyś zmienimy. Dekomunizacje przeprowadzajcie sobie na swoich osobach. Co to za dekomunizacje gdy autentyczne komuch (Piotrowicz) jest naczelnym dekomunizatorem pisowskim? A nazwy ulic dla ludzi to bezosobowe wyrazy do których sa przyzwyczajeni od 70 lat.

piętka*

Wam może i nie, ale nam na pewno TAK! :)

rrolch

oj tam, dziś dekomunizacja, jutro deratyzacja z dezynsekcją a pojutrze depisyzacja

piętka*

No to gratuluję ci sojuszników tutaj Gleiwitzer 49 jest prawie tak, jak wczoraj na Schetyna wyjeździe:)

Schewaude

Szkoda prądu na komentowanie słów rządowego aparatczyka

Bajtek

Na czytanie nic niewnoszących komentarzy, jeszcze bardziej. Więc nie narażaj innych na zbędne koszty.

Bach

Twój komentarz wniósł powiew świeżości nieskażonej wartościową myślą.
Wieczorek jest klasycznym aparatczykiem. Doświadczenia nie ma. Polityk z niego marny. Biznesmen jeszcze gorszy. Gdyby nie układy w SSE to by wyklejał folią samochody i parkany.
Nowe nazwy ulic mają taki sam ideologiczny kontekst jak poprzednie ale pisowia bolszewia będzie się wściekać aż do wylewu, bo zanim mieszkańcy zaczną używać nowych nazw minie co najmniej kilkanaście lat.

Żoliborska Kanalia

To nie pisz bredni i idź je wypisuj na stronie “Waszego Nocnika”

krzysztof

Wojewodo może tak rozliczyć frankiewicza

Silesian

a lepiej zlikwidować samorząd terytorialny, a najlepiej i wybory – przecież już rządzą ci co mają? ….może zamiast szczucia tym razem pójdziesz na wybory??!! a jak żądasz uszanowania wyborów na szczeblu krajowym, to tym bardziej będziesz szanował wolę mieszkańców wspólnoty samorządowej, którym najwyraźniej obecny stan odpowiada (?)

przechodzień

Na Google Maps już jest pierwsza zmiana. Pojawiła się ulica Juliana Ordona zamiast AL. Ampuły, Glaiwitzery 49 i inne pociotki komuny doczekają się niestrawności. I dobrze!

Jaca

Panie wojewodo! Proszę w następnych wywiadach podać przykład choć jednej aktywności społecznej żony Pana kolegi…..ja i moi znajomi z gminy nie słyszeliśmy. Jak nazwać pańską wypowiedź? Pani Ewa złożyła CV do urzędu wojewódzkiego i zostala…burmistrzem. Czy dla mnie też się znajdzie taka fucha? . Fajny artykuł i komentarze na temat nominantki jest na stronie Nowin gliwickich….a komentarze jakie, polecam lekturę. Ja na tego pana i jego partię już nie zagłosuję!

Badacz

Szkoda, że 24gliwice nie zajęły się tylko i wyłącznie sprawą Dobrej zmiany w Sośnicowicach – to by wszystkim pokazało jak ten mieszkaniec Gliwic (wojewoda) dobiera kadry. Żona kolegi z technikum została burmistrzem…ona, jej teściowa radna i ustosunkowany wujek tłumaczą ten wybór przypadkiem… Całe życie pracowała w okienku w banku, przypadkiem złożyła CV do urzędu wojewódzkiego i została komisarzem gminy – burmistrzem Sośnicowic.

Ampuła

W ten sposób awansowane na skróty, czyli de facto obdarowane władzą i lepszą wypłatą, “kadry” będą pałać gorącą wdzięcznością wobec Dobroczyńcy.. One i ich rodziny. To praktyka znana. Budowania zaplecza politycznego w terenie. Kreowania pomniejszych urzędników, roju zastępców i pełnomocników, powoływania kolegialnych ciał, patronowaniu członkom komisji, stawania na czele komitetów itd. Zgodnie z dewizą “Cicho siedź i pleć sieć”. Im więcej osób będzie zatrwożonych własnymi stratami w obliczu twojej klęski, tym wydajniej i gorliwiej będą cię przed tą klęską bronić. W wypowiedziach wojewódzkiego Wieczorka czuć tę smutną bezpłciową mierność, oślepienie przynależnością i strach przed Dyzmą we własnej osobie. A kiedy… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia

To prawda i to jest stary sprawdzony mechanizm: awansowanie totalnych miernot, które nigdy w życiu nie dostałyby żadnego stanowiska ze względu na swoją tępotę. I potem miernoty są dozgonnie wdzięczne. Przykładów jest pełno, chociażby magister Przyłębska.

Kejt

Znam osoby które są oburzone że ul.Wieczorka nie będzie nazywać się ul.Klasztorną jak kiedyś.Oni jeszcze i tak po staremu mówią że idą na ul.Klasztorną

A co

***** twierdzi iż nieznani są znanymi.Siemiński znanym ? Ani dla Solidaruchów ani UBeków .PiSiorkowy bohater wyszukany na okolicznośc kiedy takowych prawdziwych u nich brak.Ale panie Wieczorek.Zapamietaj sobie,ze po nocy nastanie dzień.Po wieczorku poranek.

Ambaras

Czyli jak pijany komuch Gruszczyński zginął z rąk pijanego Rosjanina to dobry był komuch, a jak z rąk trzeźwego to zły? *****

Kunegunda

Szkoda panie redaktorze że nie pomęczył pan bardziej wojewodę o sprawę Sośnicowic. Aż się prosiło o to żeby w sprawę wejść głębiej. Niech pan poczyta co piszą o tym Nowiny Gliwickie.

z Gliwic

To nie 24sosnicowice.pl tylko 24gliwice. W Gliwicach mało kogo interesuje kto zastępuje wójta Sośnicowic.

John Malkontent

Ale ten człowiek – wojewoda to były gliwicki urzędnik i mieszkaniec Gliwic! Pewnie jego przyszłe życie polityczne będzie związane z Gliwicami, choćby wybory!!!! Więc warto pokazywać jak wprowadza Dobrą Zmianę i kim się otacza!

Żoliborska Kanalia

“Wojewoda”? Przecież to kolejny usłużny pampers Kaczyńskiego…

Urko

Redaktor Szewczyk stracił szansę zadania pytania o przyczyny przyznania temu zasłużonemu i wybitnemu samorządowcowi 75 tys. PLN nagrody za 2017 r. Bo wszelkie bohaterskie i chwalebne działania w zakresie “pisyzacji” nazw ulic na terenie Górnego Śląska oraz obsadzania znajomymi wszystkiego co się da, podjął dopiero w 2018 . Szkoda, redaktorze . Z chęcią posłuchałbym jak, patron mojego śmietnika , się z tego tłumaczy :-)

Radio Erewań

Nie 75 tysięcy, tylko 57 tysięcy. Nie dla wojewody, tylko dla wojewody i dwóch zastępców, łącznie i brutto. Nagrody nie przyznaje sobie sam wojewoda, więc pytanie nie do niego, tylko raczej do premiera.

co za sort

po co to łumaczysz komucho-stalinowcom Przecież wszyscy oni są euGeniuszami

piętka*

Urko, Redaktor Szewczyk udowodnił nam akurat w tym wywiadzie, że jest niezależny i apolityczny. Wojewoda, który nie jest moim, marzeniem, nie ukradł tej kasy. Udowodnił również, że daleko Mu od twoich alergiczno pieniackiej nienawiści do obecnej dobrej zmiany.
Mój szacun dla Pana Redaktorze;)
Ps. jeżeli jesteś faktycznie stunt, to nie trolluj i uszanuj korzenie twoich rodziców, żeby nie musieli się za ciebie wstydzić, a teraz hurrraa:)

Ampuła

Wazelina o smaku do dupy.

piętka*

Noooo, to teraz wiem ampułko co bierzesz, że ci permanentnie tutaj odbija. Brawo ty:)

Ampuła

Ulicznik.
“… jeżeli jest informacja, to ja bym chętnie posłuchał OD KOGO jest ta informacja”. (8.49 / 12.53)