Pierwsza pożyczka – jak się do niej przygotować?

Decyzja, aby pierwszy raz podpisać umowę na zewnętrzne dofinansowanie, jest trudna do podjęcia. Szczególnie, jeśli do takiego kroku zmuszona jest młoda osoba, która stoi dopiero na początku swojej drogi do niezależności finansowej.

Budzi to wiele obaw, które są oczywiście zrozumiałe, ale czy słuszne? Pożyczanie nie musi wiązać się z zadłużaniem, a spłata zobowiązania nie rodzi samych problemów. Jak pożyczać i w jaki sposób się do pożyczania przygotować?

Zbadaj zdolność kredytową przed pierwszą pożyczką

Przed finalnym podjęciem decyzji o zaciągnięciu szybkiej pożyczki online, warto najpierw oszacować swoją zdolność kredytową. Czym ona jest? Możemy ją zdefiniować jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. To od zdolności kredytowej zależy czy bank lub firma pożyczkowa zdecydują się przyznać osobie wnioskującej kwotę, o którą się stara. Wpływa na nią kilka czynników, pośród których wymienić można:

  • Źródło i wysokość dochodu – nie jest najważniejsze, by zarabiać bardzo wysokie sumy. Pożyczkodawcy zależy głównie na tym, aby nasz dochód był stały, regularny;
  • Posiadanie innych zobowiązań – inne zobowiązania są ważną kwestią dla firmy pożyczkowej. Przez inne zobowiązania rozumie się pożyczki w pozostałych instytucjach pozabankowych, karty kredytowe lub raty za sprzęt AGD, RTV;
  • Ilość osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy – pożyczkodawca, szacując naszą zdolność kredytową, weźmie pod uwagę, ile osób utrzymujemy.

Nikt nie lubi spotykać się z odmowną decyzją, a tym bardziej pożyczkową. By tak się nie stało i proces pożyczania przebiegł od początku do końca pomyślnie, warto wcześniej samodzielnie obliczyć swoją zdolność kredytową. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnego stresu. Dowiemy się również, na jakie zobowiązanie nas stać – pożyczanie zbyt dużej kwoty to najczęstszy błąd pożyczkobiorców.

Obliczanie zdolności kredytowej nie jest niczym trudnym. Nie służy do tego żaden skomplikowany wzór matematyczny. Potrzebujemy tylko rozrysować na kartce papieru lub arkuszu kalkulacyjnym dwie kolumny – w lewej wpisujemy comiesięczne przychody zasilające nasze konto, a w prawej – obciążenia takie jak opłaty stałe, koszty utrzymania, spłata innych zobowiązań i kwoty dodatkowe, które wydajemy na różnorakie przyjemności. Następnie obliczamy różnicę między dwiema kolumnami. W ten sposób otrzymujemy sumę, której część przeznaczyć możemy na ratę pożyczki, jeśli zdecydujemy się ją się zaciągnąć.

Zweryfikuj wiarygodność pożyczkodawcy

Jeśli oszacowaliśmy już zdolność kredytową, wiemy, na jaką pożyczkę nas stać. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja firmy pożyczkowej. Jest to bardzo ważny etap, którego nie powinniśmy pomijać – szczególnie wtedy, kiedy na pożyczkę pozabankową decydujemy się po raz pierwszy. Sektor FinTech przez swoją modernizację narażony jest na działania oszustów, którzy czyhają w internecie na mniej ostrożnych klientów. Aby nie dać się oszukać, należy wcześniej sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, korzystając z pomocy kilku instytucji. Pośród nich można wymienić:

  • Krajowy Rejestr Sądowy – baza podmiotów gospodarczych i firm, prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe. KRS gromadzi takie informacje, jak: status prawny, sytuacja finansowa, ewentualne zadłużenia podatkowe lub wobec ZUS. Z bazy KRS dowiemy się, czy firma faktycznie istnieje i czy posiada Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON, który oznacza obecność przedsiębiorstwa w Rejestrze Gospodarki Narodowej;
  • Komisja Nadzoru Finansowego – centralny organ administracji rządowej, którego zadaniem jest monitorowanie rynku finansowego w Polsce. Nad jej prawidłowym działaniem czuwa Prezes Rady Ministrów. KNF podpowie nam, którym firmom nie należy ufać;
  • Związek Firm Pożyczkowych – ZFP prowadzi różne rejestry, lecz dla nas najbardziej pomocny będzie Rejestr Firm Pożyczkowych, który ma charakter informacyjny. Firmy znajdujące się w tej bazie na pewno prowadzą działalność pożyczkową.

Pierwsza pożyczka za darmo

Firmy pożyczkowe mają interesujące rozwiązania dla nowych klientów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pożyczaniem. Mowa tu o darmowych pożyczkach, które pozbawione są wszelkich kosztów przygotowawczych, prowizji i odsetek – klient zwraca dokładnie tyle, ile pożyczył. To wielkie uproszczenie dla początkujących pożyczkobiorców, gdyż niewielu z nich wie, jak porównywać oferty pożyczek pod względem ich dodatkowych kosztów.

Należy jednak wspomnieć o fakcie, że promocja dla nowych klientów dotyczy jedynie chwilówek online, a nie pożyczek ratalnych. Te drugie wydają się korzystniejsze z racji możliwości spłaty zobowiązania w wygodnych ratach. Jeśli jednak nasza sytuacja finansowa pozwala zwrócić pełną kwotę pożyczki w jednej płatności, darmowa chwilówka jest idealnym rozwiązaniem.

Proces szybkiego pożyczania

Sektor pozabankowy uległ w ostatnich latach dużemu zautomatyzowaniu. Dzięki tej modernizacji pożyczamy szybko, bez zbędnej biurokracji i nie wychodząc z domu. Proces pożyczania odbywa się drogą internetową przez specjalnie opracowane serwisy firm pożyczkowych. Na stronie internetowej pożyczkodawcy odnajdziemy wszelkie wskazówki, podpowiadające nam, jak rozpocząć pożyczanie.

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj darmowa rejestracja na portalu firmy, która nas interesuje. Następnie wybieramy ofertę, jaką dzięki prostym w obsłudze suwakom, dostosujemy do swoich potrzeb i możliwości. Wybieramy tutaj kwotę i okres spłaty, a ponadto zostajemy poinformowani o dodatkowych kosztach zobowiązania. Po wybraniu parametrów pożyczki, przechodzimy do składania wniosku. Zapewne zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na stronę bankowości internetowej, z której korzystamy i wykonanie symbolicznego przelewu weryfikacyjnego. Ma on na celu potwierdzenie naszej tożsamości.
Przelew weryfikacyjny nie jest jedyną formą sprawdzenia naszych personaliów, gdyż istnieją inne, alternatywne metody weryfikacji klientów. Szybki proces brania pożyczki sprawia, że jeśli tylko otrzymamy pozytywną decyzję, już niedługo możemy spodziewać się przelewu gotówki.