Pionierskie zabiegi w gliwickim Centrum Onkologii. “Ogromne zainteresowanie na świecie”

We wtorek poznaliśmy szczegóły dwóch pionierskich zabiegów rozległej transplantacji narządów szyi, połączonych z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Zoperowani pacjenci, 65-letni mężczyzna oraz 6-letni Tymek – przechodzą obecnie rehabilitację.

Zabiegi przeprowadzili specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach.

Stan 65-latka, któremu 8 maja w Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepiono narządy szyi, a 10 dni później szpik, lekarze określają jako dobry. W 2012 r. całkowicie usunięto mu krtań z powodu raka tego narządu i od tego czasu oddychał przez rurkę tracheostomijną.

– Pionierskość zabiegu przeprowadzonego w maju polegała na tym, że do tej pory transplantologia omijała taki typ schorzeń zakładając, że ingerencja immunologiczna, a właściwie depresja układu immunologicznego w przebytej chorobie nowotworowej, jest przeciwwskazaniem do transplantacji narządów zniszczonych przez raka. Jednak pierwszy taki przeszczep, przeprowadzony wcześniej u 6-letniego Tymka, pokazał że modyfikacja układu immunologicznego jest możliwa, w każdym razie w krótkiej perspektywie nie powoduje żadnych istotnych, niepokojących następstw. W związku z tym odważyliśmy się – wyjaśniał podczas konferencji prasowej prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie.

Operacja przeszczepienia narządów szyi 65-latkowi trwała około 12 godzin.

– Obecnie pacjent jest w trakcie rehabilitacji głosowej. Usunęliśmy mu już rurkę tracheostomijną, przez którą musiał oddychać, normalnie się odżywia, mówi i powoli wraca do zdrowia. Poziomy hormonów w przeszczepionej mu tarczycy są w normie. Jest stale monitorowany pod kątem endokrynologicznym i internistycznym – podkreślił prof. Adam Maciejewski, szef Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach, który kierował zespołem chirurgów.

scr. Centrum Onkologii

19 maja lekarze z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii – jej kierownik prof. Sebastian Giebel i lek. med. Włodzimierz Mendrek – przeszczepili pacjentowi komórki macierzyste wyizolowane ze szpiku pobranego od dawcy. Od momentu ich wyselekcjonowania do czasu przeszczepienia przechowywano je w specjalnych warunkach – były zamrożone w ciekłym azocie. Bez krioprezerwacji nie mogłyby przetrwać tyle dni.

Zgodnie z opracowaną przez gliwickich lekarzy nowatorską procedurą zostały przeszczepione dokładnie 10 dni po transplantacji narządów. W tym czasie pacjent został poddany intensywnemu leczeniu immunosupresyjnemu, mającemu na celu sparaliżowanie jego układu odpornościowego i zapobieżenie odrzuceniu przeszczepionego narządu unaczynionego, a później także przeszczepionych komórek szpiku przez jego organizm.

Pierwszy był sześcioletni Tymek

Pierwszym pacjentem na świecie, który został poddany takiej samej procedurze jak 65-latek, był 6-letni Tymek z Podkarpacia. Kiedy chłopczyk miał rok, połknął granulat ługu sodowego – popularny środek do udrożniania rur kanalizacyjnych. Następstwem tego nieszczęśliwego wypadku była martwica jego narządów głowy i szyi – od nasady języka aż po dolny odcinek przewodu pokarmowego. Od tego momentu był żywiony wyłącznie dojelitowo i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Nie mówił.

– Po przeszczepie narządów i szpiku chłopczyk był intensywnie rehabilitowany. Przebywał w sanatorium w Rabce, gdzie dochodził do siebie po tej rozległej operacji. Obecnie samodzielnie połyka i zaczął już wydawać pierwsze dźwięki. W najbliższych dniach usuniemy mu tracheostomię; musieliśmy się wstrzymać z tym zabiegiem, ponieważ Tymek wymagał jeszcze wykonania plastyki jamy ustnej. Nadal przebywa w naszym ośrodku – zdradził prof. Adam Maciejewski.

(mf/MSI)
TV: Łukasz Gawin /24gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster

Onkologia gliwicka to wielka Rzecz z której powinniśmy być dumni. Ja jestem, chociaż mam nadzieję nigdy nie musieć korzystać z ich umiejętności, czego też życzę wszystkim.

Jan

Kropla w oceanie. Polska transpatologia leży i kwiczy. Duży wpływ na stan zapaści tej dziedziny ma niechęć Polaków do przekazywania organów.

dochtór torchalski

Przypomnijcie sobie słowa obecnie miłościwie panującego ministra: Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie

MariannaA

BRAWO!

Maria

Składowski, nie Składkowski, droga redakcjo


RED: Racja, dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Malachiasz

To bezdyskusyjny powód do dumy z tego miasta. Nie dziwi was, że w materiałach promocyjnych publikowanych przy okazji wyborów przez ekipę rządząca Gliwicami o onkologii wspomina się z pewną nieśmiałością i półgębkiem?
Więcej o hali, węzłach komunikacyjnych (istniejących lub planowanych), nowych technologiach, Piaście i innych osiągnięciach bliskich sercom i umysłom świty najjaśniejszego?
Dokonania lekarzy pracujących w Gliwicach to naprawdę rzecz wielka i wyjątkowa. Na skalę światową oczywiście.

tęczowy z rondlem na łbie

jak to dobrze że onkologia nie musi zależeć od euGeniusza franka i jego ekipy, bo też byli by nędzni

Sąsiad Frankiewicza

Jak to nie zależy od Franka? Od niego wszystko zależy-odpowiada za gradobicie, choroby weneryczne, koklusz a nawet za konflikt w Zatoce Omańskiej

dochtór torchalski

a koklusz?

DD

…okrada mnie stawkami za odpady bo żąda tyle ile płaci 8-osobowa rodzina przy tym samym metrażu., oczywiście pobierająca 500+. To co to do cholery jest, nie kradzież i to zuchwała.

ja234

Takie zabiegi są normą w rozwiniętym świecie.
Niemniej, plus za odwagę.(938)

The Tiger@

Są taką normą, że to był pierwszy na Świecie. Brawo Ty.

zazdrosnik

ooo, widze ze znalazl czas miedzy kolejnymi zdradami na jakies operacje hahah. Natalka bedzie zadowolona ze sie w koncu wzial za robote…chyba ze to taka odskocznia :P

The Tiger@

Pasujący nick…

Dziadek

@zazdrośnik!Jesteś pluskwą i mendą jednocześnie!

zazdrosnik

bo?