PIT-37 online – dla kogo, do kiedy i jak rozliczyć w PIT 2019?

PIT-37, czyli najpopularniejsza deklaracja podatkowa, wciąż bywa problematyczna do wypełnienia dla niektórych podatników. Do urzędów składają ją m.in. osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, dzieło i zlecenie, a także podatnicy pobierający stypendia, świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Dla każdego, komu trudność sprawia prawidłowe uzupełnienie formularza, powstał program do rozliczania PIT-37 online. Sprawdźmy, jak w kilku krokach rozliczyć się bez wychodzenia z domu.
 

Dlaczego warto rozliczać się online w 2019?

Tradycjonaliści, którzy od lat wypełniają deklaracje podatkowe ręcznie, mogą podchodzić sceptycznie do rozliczania się z urzędem skarbowym przez internet. Po co zmieniać coś, co działało do tej pory? Chociażby dla oszczędności czasu, która dzięki e-deklaracjom (deklaracjom złożonym internetowo) jest ogromna. Warto przypomnieć sobie, ile zajmuje nam odnalezienie właściwego formularza, sprawdzenie, czy jego wersja jest aktualna, wydrukowanie go oraz ręczne wprowadzenie danych. Do tego dostarczenie do urzędu: konieczne jest wybranie się na pocztę lub osobiste przekazanie dokumentu do urzędu.
 
Z kolei wypełnienie PIT-37 online to dosłownie kilka minut. Program oferuje wyłącznie aktualne wersje formularzy i dobiera odpowiedni dla każdego podatnika. Wskazuje też, które pola powinny zostać uzupełnione, a jeśli podatnik pominął któreś z nich, alarmuje go. System umożliwia też przesłanie zeznania prosto do urzędu skarbowego, dzięki czemu prawidłowo skonstruowany dokument trafia bezpośrednio do rozpatrzenia. Cała procedura najczęściej nie trwa dłużej niż 5 minut.
 

Wypełniamy PIT-37 online – jakie dane przygotować?

Pierwszym krokiem umożliwiającym rozliczenie PIT-37 online jest przygotowanie podstawowych danych. Są to tzw. dane autoryzacyjne, które umożliwiają wypełnienie dokumentu przez internet, jednocześnie dbając o poufność przesyłanych informacji.
 
Przed wypełnieniem PIT-37 online przygotuj:
– imię i nazwisko podatnika,
– numer PESEL,
– datę urodzenia,
– kwotę przychodu z roku poprzedzającego rok, za który się rozliczasz. W przypadku tegorocznej deklaracji będzie to kwota przychodu z 2017 roku.
 
Do rozliczenia zeznania podatkowego przez internet nie jest potrzebny podpis elektroniczny.
 

Jak wypełnić PIT-37 online za 2018?

Program do wypełniania PIT-37 online będzie wymagał wprowadzenia danych autoryzacyjnych. Wskaże też, które informacje przepisać np. z otrzymanego od pracodawcy PIT-11 oraz w jakich miejscach powinny się znaleźć. Dlatego do sprawnego rozliczenia PIT-37 niezbędne będą informacje zebrane z: otrzymanych formularzy: PIT-11, PIT-11A, PIT-40, PIT-8C lub PIT-R.
 
Niezbędne jest też wskazanie kosztów uzyskania przychodu, a także informacji o ulgach i odliczeniach od podatku, jeśli nam takie przysługują.
 
Wypełniając deklarację online nie należy martwić się o samodzielne obliczanie składek – program automatycznie odliczy wybrane ulgi, uzupełni kwotę wolną od podatku i koszty uzyskania przychodu.
 
Podatnik po wysłaniu uzupełnionej deklaracji PIT-37 otrzyma UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dla niego dokument potwierdzający dotarcie PIT-u do urzędu w terminie.
 

Program PIT 2018/2019 – rozliczenie online

Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut!
 
Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

(materiał partnera)