Poradnik: jaką żarówkę kupić do swojego domu?

Głuchy odgłos i nagła ciemność to znak, że żywotność naszej żarówki właśnie dobiegła końca. O ile jeszcze w XIX wieku wybór jej zastępcy był niezwykle prosty, o tyle obecnie mnogość możliwości może przysporzyć nie lada kłopotu.

Podczas gdy pierwotna forma przypominała szklaną bańkę z wolframowym drutem w środku, dziś na sklepowych półkach i w ofertach sklepów online znajdziemy żarówki o różnym kształcie, mocy i różnej barwie. Presja wybierania modeli energooszczędnych tylko namnaża pytania, sprowadzając wszystko do jednej kwestii: jaką żarówkę wybrać do swojego domu?
 

Żarówka tradycyjna

Klasyczna żarówka, przypominająca tą za czasów Edisona. Jej blask zawdzięcza rozżarzonemu, nagrzanemu do wysokiej temperatury żarnikowi, wykonanemu z wolframu. Umieszczony w szklanej bańce knot otacza próżnia i przeźroczyste szkło. Co ciekawe, do 2009 roku w ofertach sprzedaży znaleźć mogliśmy żarówki matowe, które cieszyły się zainteresowaniem ze względu na swój design. Restrykcja oraz badania wykazujące, iż matowe szkło jest nad wyraz energochłonne przyczyniły się do jej wycofania, pozostając przy klasycznej, przeźroczystej formie.

Co ciekawe, Unia Europejska od 2010 roku stopniowo wycofywała sprzedaż również tych drugich, wspierając tym samym środowisko. Sprytni producenci ominęli ten zakaz, produkując żarówki wstrząsoodporne, które nie są dostosowane do warunków gospodarstw domowych. Ich krótka żywotność rekompensowana jest niską ceną i przyjemną, białą barwą (rzędu 2500-3000 k).
 

Żarówka LED

Będąca najnowszą technologią, zyskującą coraz to większe uznanie, pomimo wielu, wstępnych kontrowersji. „LEDówka” zużywa około 10% mniej energii niż opisywana poprzedniczka, wykazując się trwałością rzędu 50 tysięcy godzin. Przez wielu producentów nazywana są „inwestycją na lata”, ze względu na stosunkowo wysokiej ceny.

Wszystkie wady przyćmiewa jednak energooszczędność – żarówka LED o mocy 12W zastępuje klasyczną żarówkę 100W, zapewniając kilkukrotnie mniejsze zużycie energii.

Najpopularniejsze modele w tej grupie produktów, to m.in.:

  • żarówka LED E14 (świeczka)
  • żarówka LED E27
  • żarówka LED GU10

    W wyborze warto zwrócić uwagę na oznakowanie mocy, która wyrażana jest w tzw. lumenach.

    Żarówki halogenowe

    Niezwykle popularne, będące doskonałą alternatywą dla żarówek w typie LED. Działają na podobnej zasadzie co lampy żarowe, posiadając tzw. żarnik wolframowy, otoczony gazem szlachetnym i halogenem. Reakcja zachodząca między nimi doprowadza do świecenia, a intensywność blasku jest dużo większa niż w przypadku żarówek tradycyjnych.

    Co więcej – wpisują się w energooszczędny trend, zużywając nawet do 40% mniej energii niż pierwsze, XIX modele. Ponadto są niezwykle trwałe (działają nawet do 3 tysięcy godzin), emitując światło białe i intensywnie nasycone (co, wbrew pozorom, dla wielu może być wadą). 

    Jak wybrać swoją żarówkę?

    No dobrze, ale jak w gąszczu tysiąca produktów i oznaczeń znaleźć tą, która spełni nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę?

    Gwint i moc żarówki

    Rodzaj gwintu należy dopasować do oprawy, w której docelowo znaleźć się ma żarówka. Najczęściej w gospodarstwach domowych wykorzystywane są żarówki w typie E27 (większy) oraz E14 (mniejszy). Te pierwsze stosowane są najczęściej w oświetleniu górnym, a mniejsze – w małych żyrandolach i w lampkach biurkowych.

    Ilość emitowanego świata wyrażana jest w watach lub w lumenach. Niepisana zasady mówi, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać około 200lm – to na tej podstawie najłatwiej ocenić jaka moc żarówki będzie najodpowiedniejsza dla naszego salonu czy sypialni. W wyborze pomogą sami producenci, którzy na opakowaniach umieszczają informacje o konkretnym produkcie, wskazując na m.in. strumienie świetlne.

    Ciepłe vs zimne

    Światło klasyfikowane jest jako ciepłe-białe, naturalne i zimne. Te pierwsze emitują najczęściej żarówki wolframowe, te ostatnie to domena żarówek LEDowych. Przyjęło się, że ciepła barwa sprzyja odpoczynkowi i wycieszeniu, dlatego najczęściej wybiera się ją w sypialni czy w salonie. Chłodne światło ułatwia koncentracje i pobudza, dlatego stosowane jest w biurach, centrach handlowych i klinikach.

    Barwa Ra

    Wskaźnik określa w jakim stopniu emitowane światło oddaje prawdziwe kolory doświetlanych przedmiotów. Im wyższych – tym wiarygodniej oddaje ową barwę. Dlatego, docelowo, powinniśmy wybierać żarówki zbliżone do maksymalnej wartości 100. Wartość ta może mieć szczególne znaczenie podczas wybierania oświetlenia do łazienki czy toaletki, przy której przygotowujemy codzienny makijaż, a także w biurze projektowym, salonie meblowym czy sklepie odzieżowym.

    (materiał partnera)