Oszczędzaj ciepło, ograniczaj emisję CO2 i chroń zasoby naturalne razem z PEC-Gliwice. To się opłaca!

Szanowni Państwo. Przekazuję materiał dydaktyczny związany z racjonalnym i oszczędnym zużywaniem ciepła. Każdy z odbiorców ciepła systemowego swoim świadomym postępowaniem ma wpływ na ograniczenie zużycia ciepła. Przekazuję kilka porad do wykorzystania podczas eksploatacji systemu grzewczego w Państwa pomieszczeniach. Zachęcam zatem do wspólnego dbania o środowisko i własny budżet.

Prezes Zarządu-Dyrektor PEC-Gliwice Sp. z o.o. Krzysztof Szaliński


Poradnik Odbiorcy Ciepła Systemowego

 

Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach, dostosowana do pory roku oraz aktualnych potrzeb. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym temperatura ogrzewania powinna wynosić od 20 do 22ºC, najwięcej w łazience 24ºC, w innych pomieszczeniach od 16 do 18 ºC.

Grzejniki, gdy są zakurzone grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie ciepła. Nie można zastawiać ich meblami oraz zasłaniać zasłonami, bo wówczas ciepło krąży pomiędzy grzejnikiem a oknem zamiast ogrzewać pokój.

Najbardziej efektywne wietrzenie następuje poprzez całkowite otwieranie okien na 5 do 10 minut, przy zakręconych kaloryferach, a następnie ich zamknięcie. W dzień okna powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzać pokój, na noc należy je zasłaniać zasłonami, w celu zmniejszenia strat ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika.

Unikaj suszenia odzieży na kaloryferach, wtedy ciepło zatrzymywane jest przez suszącą się odzież, a Ty zużywasz do 10% więcej ciepła w skali roku.

Zadbaj o wspólne części budynku, zamykaj drzwi i okna w piwnicach, suszarniach, klatkach schodowych, pralniach. Sprawdź, czy w pomieszczeniach wspólnych temperatury nie są zbyt wysokie. Ogranicz grzanie, ale nie likwiduj grzejników, takie działanie może być przyczyną częstszych remontów w wyniku zawilgoceń ścian i konieczności dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczeń sąsiadujących z pomieszczeniem permanentnie wychładzanym.

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień kran na jednouchwytowy z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie tracisz wody na dopasowanie ciśnienia i temperatury wody. Zamontuj perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe z materiału, który izoluje ciepło od ściany i odbija je od powierzchni zagrzejnikowej, kierując strumień ciepła do wnętrza pomieszczenia.

Utrzymuj w sprawności zawory termostatyczne, a jeżeli możesz wymień na elektroniczne zawory termostatyczne z programowanym harmonogramem pracy grzejnika.

Prowadź konsekwentne i dokładne roczne przeglądy eksploatacyjne własnych węzłów cieplnych. Wychwytuj usterki, konserwuj, sprawdzaj czujniki temperatury zewnętrznej. W przypadku, gdy węzeł jest własnością PEC-Gliwice – zadania realizujemy za Ciebie, utrzymując w nienagannym stanie technicznym stację wymienników ciepła.

W porozumieniu z administratorem budynku zainwestuj w nowoczesne grzejniki które bardzo szybko reagują na zmiany temperatury wody. Nie maluj grzejników na kolor srebrny, ograniczy to proces promieniowania do wnętrza pomieszczenia.

Wychodzisz z domu ogranicz grzanie na każdym z grzejników, ale nie zamykaj całkowicie zaworu. Pamiętaj, że dogrzanie pomieszczenia po wychłodzeniu pochłania dużo ciepła. Utrzymanie zbyt długo stanu wychłodzonych pomieszczeń wpływa na zawilgocenie ścian i zagrzybienie pomieszczenia.

Wspólnie zadbajmy o środowisko i własny budżet.

Ulotka do pobrania (pdf)

materiał partnera