“Postawienie pomnika uatrakcyjni to miejsce” vs “Wygląda jak pomnik komunistyczny”. Gorąca dyskusja w studiu 24gliwice

Temat wzniesienia 12-metrowego Pomnika Powstańców Polskich na Placu Krakowskim, a zwłaszcza jego forma i lokalizacja wzbudzają znacznie więcej emocji niż mogłoby to wynikać z wyniku głosowania na ostatniej sesji Rady Miasta.

Przypomnijmy, radni prawie jednogłośnie poparli uchwałę w sprawie powstania obelisku.

Jedynym wstrzymującym się od głosu był radny Kajetan Gornig (PO). – Wstrzymałem się od głosu, ponieważ chciałem rozpocząć dyskusję na ten temat i zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze kwestie estetyczne, a po drugie na budowanie śląskiej tożsamości w Gliwicach – mówił Kajetan Gornig.

– Kto to jest pan Twardoch? (autor krytycznego felietonu dot. m.in. pomnika – przyp. redakcji) On nie może determinować tego co myślą Ślązacy, co myślą gliwiczanie. Postawienie pomnika w tym miejscu uatrakcyjni to miejsce. Musimy pamiętać o przeszłości – oponowała Elżbieta Kogowska-Piasecka, radna dzielnicy Zatorze (Prawo i Sprawiedliwość).

– Jestem za tym aby dyskutować, ponieważ kwestia tożsamości śląskiej staje się coraz istotniejszym elementem debaty publicznej, ale forma, jaką wybrał radny Gornig (odwołanie do felietonu Twardocha – przyp. redakcji) była chyba najgorsza z możliwych – konkludował radny Michał Jaśniok (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza).

– Pomnik wygląda jak dawny pomnik komunistyczny. Mam wrażenie, że wystarczy odkręcić czerwoną gwiazdę, wstawić orła i mielibyśmy taki sam obelisk. A przecież takie obiekty powinny korespondować z miastem, jego nowoczesnością i dążeniami – przekonywał Gornig.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rajmund
Rajmund

O Matko Boska ! Znowu ta Kogowska ! A cóż ona robi pomiędzy nierównymi (radna nie jest) sobie ? Promuje się.Czy tylko mędrkuje.Więc napiszę tak.Niechaj Kogowska w imieniu Ślązaków się nie wypowiada.Ani ona “pniok ani krzok” tej ziemi ,więc myśli,ocen ślązaków na ten temat nie zna.A jakie to oceny i myśli.Na bank takie ,że syfu placowego postawienie pomnika nie zlikwiduje,ani tym bardziej plac uatrakcyjni.

Alex
Alex
Cytat z wypowiedzi Elżbiety Kogowskiej-Piaseckiej: […] Natomiast to Polacy zawsze bronili tutaj swoich ziem, a to Niemcy zawsze na nie napadali […] Brzmi to tak, jakby wiedzę o Śląsku czerpała Pani z filmu “Czterej pancerni i pies”. To przerażające jak można spłycić historię, legitymując się wyższym wykształceniem. Na Śląsku od zawsze mieszkali przede wszystkim ludzie – jedni byli dobrzy, inni mniej, były osoby wykształcone i złodzieje. Byli tu Niemcy/Prusacy, Polacy, Czesi. Śląsk zawsze znajdował się między młotem a kowadłem różnych wpływów i zawirowań historii. Dlatego rdzenni mieszkańcy mieli tu coś, co jedni nazywali Heimat, inni domov/domovina, ojcowizna. Języki i władze… Czytaj więcej »
GLEIWITZER
GLEIWITZER

Całkowicie się z Tobą zgadzam… zamiast zasypywać podziały, tworzą nowe budując takie pomniki… ale to takie polskie…

treya50
treya50

Święta prawda. Mojego dziadka Niemcy zabrali z kopalni i zmarł w Donbasie pracując ciężko ww kopalni. Jego brata Ruskie zatłukli w obozie zgoda, dosłownie zatłukli, trzymając w beczce z zimną wodą i waląc go dechą w głowę. Mój rodzony ojciec musiał zmienić imię i nazwisko, do którego powrócił po latach, ja sama urodziłam się w Stalinogrodzie pod zupełnie innym nazwiskiem. Takie były losy Ślązaków i niech żadna pisia menda nie wciska nam tu polskich pomników.

Gliwiczok
Gliwiczok

Pracowałem kiedyś w archiwum w Opolu. Widziałem błagające prośby Ślązaków, którzy wcześniej byli w NSDAP, a potem prosili o Polskie Obywatelstwo twierdząc, że w domu mówiło się i modliło po Polsku. Historia bywa różna, ale ja nie mogę zapomnieć, że polską rodzinę Ulmów, ukrywających Żydów (Pani Ulmowa była wówczas w ciąży) zamordował m.in. człowiek o nazwisku Kocot i nigdy za to nie odpowiedział…

marek
marek

Chyba jako odźwierny…

Gliwiczok
Gliwiczok

Chciałbyś, i tak poznałem historię twoich kompli i rodziny…

Starzik
Starzik

******…. Ślązacy od razu się poznają na takim nieudolnym trolu internetowym…. myślę, że powinniście z małżonką zrobić kolejny bieg wilczym tropem po Gliwicach…. najlepiej jak będziecie często biegać, może co miesiąc – miesięcznice gliwickie, obwieszeni polskimi flagami i z transparentami “Gliwice były, są i będą Polskie”

Gliwiczok
Gliwiczok

To nie czterej pancerni napadli na Polskę 1939 roku. Co do prześladowań Ślązaków…? Niech się sami Ślązacy w piersi uderzą i sprawdzą, kto z ich braci był strażnikami w Obozie w Świętochłowicach!

Azrael
Azrael

To powiedz ilu Polaków którzy z nadania partii objęli tu władzę zsyłało Ślązaków do kopalni czy obozów bo mieszkali na ziemiach które były kiedyś niemieckie.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Jaśniok do gadania nic nie ma.W moich oczach stracił społeczny mandat głosując za podwyżką cen wywożonych śmieci.Złamał tym samym przedstawiane przed wyborami GWARANCJE JAŚNIOKA.Gwarancje w które jedynie ‘ciemniok” mógł uwierzyć………………A pani Kogowska ? Zalecam naukę historii Polski.Pomnik powstań to pomnik klęsk narodu polskiego.Chcecie stawiać pomnik klęski,nieudaczniactwa,śwarliwości,kołtuństwa Polaków ?

Analityk
Analityk

Brawo ! Postawienie pomnika jako uatrakcyjnienie miejsca.Kapitalne rozumowanie.Więc stawiajmy pomniki.Gdzie tylko się da.Najlepiej jeśli ktoś ( czyt.społeczeństwo)na ich postawienie da…Ba.Uchwalmy,ustanówmy order budowniczego pomników.Oczywiście ordery od brązowego do złotego.Będę znajomych ostrzegał przed ta panią.Przed jak sadzę kandydatką na przyszłą radną.Dlaczego ? Ano dlatego,że “efekciara”

Azrael
Azrael

Ciekawe kim są ci enigmatyczni powstańcy polscy – z powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, warszawskiego? Jak coś tam ma być to niech posadzą dąb będzie rósł długo i może postoi długo bo nie będzie symbolem żadnej partii czy organizacji tylko symbolem samym w sobie.

Autochton
Autochton

Jasiok *****…. czy ty nie rozumiesz, ze my nie chcemy tego pomnika…. nawet gdyby był złotą kupą….

Marek
Marek

My? Czyli kto? Radni Pis byli za jego postawieniem, radni PO też, radni Koalicji też i radni SLD również.
Czyli kto przeciw – Partia Razem, Korwin?

Barbara
Barbara

A czy którykolwiek radny spytał gliwiczan o zdanie w tej kwestii?Kolejny raz zostaliśmy totalnie zignorowani, mimo że wyrażaliśmy swoje opinie na temat pomnika, między innymi na tym portalu!! Radni wyraźnie zapominają kto ich wybrał i czyimi są reprezentantami.

HA HA HA
HA HA HA

komuchy SLD (Fic i Patryk Hałtura) jak zawsze głowy w piasek.Wstrzymali się.Zdania nie mieli.Myśleć nie potrafia samodzielnie.Czyli myśleć nie potrafią . .Jak młodzian przed pierwszym seksem.Tyle ,że taki wstrzymać się raczej nie potrafi.

Gliwiczok
Gliwiczok

Ale my chcemy.

Emil
Emil

To se postaw w ogródku albo na balkonie…

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

Kogowska…. Ślązacy to nie Polacy….zapamiętaj to sobie na zawsze……

Polak i Ślązak jednocześnie
Polak i Ślązak jednocześnie

Ja jestem Ślązakiem i jednocześnie Polakiem. Powinieneś to zrozumieć.

Ciekawy
Ciekawy

Ciekawe skąd jesteś… bo raczej nie stąd….

Gliwiczok
Gliwiczok

Gliwice w Plebiscycie głosowały za Niemcami. Powiat za Polską. Gliwiczanie dali dyla przed Ruskimi. To skąd się wziąłeś, jak wszyscy twoi kumple i przodkowie uciekli?

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Nie wszyscy… za to ty sadzac po nicku z ruskimi tu sie pojawiles…

Gliwiczok
Gliwiczok

Urodziłem się na Śląsku, jak moi przodkowie, ale wyście tu chyba z Bawarii przyjechali… :) Zapraszamy, poznajcie staropolską śląską gościnność.

Nie Polok yno Ślonzok
Nie Polok yno Ślonzok

Ty moze i sie urodziłeś… ale przodkowiepewnie na Wołyniu :-)

Autochton
Autochton

Pokazalbym Ci zdjęcia z przedwojennego “powiatu”… zobaczylbys jacy to byli “Polacy” :-) zdziwiłbyś się….

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

A właśnie że jest STĄD szmaciarzu niedorobiony, pewnie twoja babka puszczała się z oficerami SS podczas wojny!!!

Synek stond
Synek stond

Szmaciarz to Cię zrobił i zapomniał zabić….

Ślonzok
Ślonzok

Pewnie jesteś takim Ślązakiem jak nasza Elżunia Ślązaczką ? ;-)

Gliwiczok
Gliwiczok

Nie umiesz słuchać??? Nie powiedziała, że jest Ślązaczką! Tak właśnie rozumujecie, mądrale…

Gliwiczok
Gliwiczok

Ani Opole, ani Namysłów nie leżą koło Mławy, jakbyś chciał :)

Ślonzok
Ślonzok

Ślązak niezależnie od wszystkiego na pierwszym miejscu postawi Śląsk…. Tak jak Polak Polskę a Niemiec Niemcy…. Więc jeśli stawiasz na pierwszym miejscu Śląsk jesteś Ślązakiem… a jak nie, to nie opowiadaj bajek jakim to Ślązakiem Polakiem jesteś…. Dla Ślązaków Polska to tylko państwo w którym dzisiaj przyszło im żyć…. wczoraj żyli w Niemczech a w jakim Państwie przyjdzie im jeszcze żyć to pokaże przyszłość…. dla nas liczy się tylko nasz Heimat… jeśli tego nie rozumiesz to jaki z Ciebie Ślązak ?

HA HA HA
HA HA HA

Słązak jednoczesnie Polak ? Nie ma czegoś takiego.Są Slązacy z polskim obywatelstwem.Jedzenie w piątek kiełbasy śląskiej Ślązaka z ciebie nie zrobi.

Gliwiczok
Gliwiczok

Ja jestem Polakiem i Ślązakiem. Choćby wasze rasiowe marsze szły jeszcze 100 lat i tych dwóch ostatnich szło w tym ostatnim, to historii i prawa nie zmienicie. Tacy, jak wy, byli, przemijali i uciekali przed Ruskami.

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

A tacy jak ty pojawili się tu razem z ruskami w 45…. przyjechali na szaber po nie swoje… gena nie wydłubiesz…

Gliwiczok
Gliwiczok

Tak, przyjechałem na sporne tereny z Opola :)

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

Przybyli wyzwolić te ziemie od Szkopów.

Synek
Synek

Tyś sie może i tu urodził… ale dziadki przyjechali tu bydlęcym albo na furmance….

Gliwiczok
Gliwiczok

Jestem Ślązakiem, jestem Polakiem. Spróbuj mi udowodnić, że nie i zapamiętaj to sobie raz na zawsze.

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

A ja jestem ufoludkiem takim jak ty Slązakiem…. takich pseudo slazakow z korzeniami na Ukrainie albo w kieleckim jest dzisiaj u nas pełno…

Gliwiczok
Gliwiczok

Wierzę w to. że jesteś ufoludkiem – jak piszesz. Na Ukrainie jeszce nie byłem, choć zwiedziłem całą Europę. Przypomnij sobie, że Ukraoińców nobilitowali Niemcy. Obiecali im państwo.

Nie Polok yno Ślonzok
Nie Polok yno Ślonzok

A Śląsk podarował Polsce Stalin….. to i to prawda :-)

Prosty_człowiek
Prosty_człowiek

Każdy Ślązak to Polak, zapamiętaj to sobie synu niemieckiej k…wy, mam nadzieję już niedługo za takie gadanie będzie można dostać pałami i dobrze!!

Synek
Synek

Gadaj zdrów…. Tak jak ktoś tu napisał…. nie wystarczy pojeść kiełbasy śląskiej żeby stać się Ślązakiem….

GLEIWITZER
GLEIWITZER

Pani Elzbieto, proszę znaleźć jakiegos autochtona z Gliwic/Gleiwitz i niech on zaswiadczy, że jest Polakiem…. dopóki tego Pani nie zrobi, to proszę nie pleść bzdur o tych Ślązakach niby Polakach… łączy nas tylko obywatelstwo…. i mam nadzieję, że jeszcze dobro tego miasta…

Gliwiczok
Gliwiczok

Nie ma ich. Dali dyla przed Armią Czerwoną. Aż się kurzyło.

Agnes
Agnes

Elżunia, zapamiętaj “Rdzenni gliwiczanie za Polaków się nie uważają !!!” Czas się dokształcić…. na naukę nigdy za późno.

Achim
Achim

Dokładnie! Ja mówię po polsku, mam polskie obywatelstwo, płacę Polsce podatki, mieszkam w moich Gliwicach ale nie jestem Polakiem jestem Ślązakiem…. i te wasze kłamstwa o niby “śląskich” powstaniach na Śląsku możecie sobie opowiadać gdzieś w Polsce… i stawiać im pomniki, bo my wiemy jak było i kto wywołał tę zadymę w naszym Heimacie…

Xsenofob
Xsenofob

To nie było powstań śląskich?
A może Korfanty był kobietą?


Co do artykułu – taki pomnik to jednak nie najlepszy pomysł. Mi się też źle kojarzy z czasami słusznie minionymi.

Ślonzok
Ślonzok

Korfanty był pół Polakiem… i skończył marnie zamordowany w POLSKIM więzieniu…..

Gliwiczok
Gliwiczok

Zmarł za granicą. Weźcie Gorzelika, niech was dokształci.

Gliwiczok
Gliwiczok

Achim, joł nie wia, o co tobie biega… Joł se wróza, co ty sam nie wiesz, kaj jesteś. Zapytaj Ołpy. On wi.

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Twój dialekt to wschodnioukraiński ?

Joanna
Joanna

Daje stówkę, że “Gliwiczok” to szanowny Pan Mąż Pani Piaseckiej, trolujący wszystko co jest nie po ich myśli :)) urocze :)).

Gliwiczok
Gliwiczok

Byłbym zaszczycony :)

Elżunia to moja żonka
Elżunia to moja żonka

Możesz jej szczelić co najwyżej minetke…. a na razie spadaj….

Elżbieta Kogowska-Piasecka
Elżbieta Kogowska-Piasecka

Nie wiem, jakich pani zna ośmiu z RASiu.

Urko
Urko

Oj Elżunia , Elżunia …. Jak zawsze w twoim przypadku, nie na temat i całkowicie bez sensu …

Gliwiczok
Gliwiczok

A ty skąd się wzięłaś??? Twoja rodzina w 1945 nie uciekła?

Gliwiczok
Gliwiczok

Przypominam, że rdzenni Gliwiczanie uciekli przed Armią Czerwoną. Fakt, czas się dokształcić, Agnes.

Nie Polok yno Ślonzok
Nie Polok yno Ślonzok

Mylisz sie… nie uciekli…. nie zdążyli… niestety musisz sie dokształcić jak wszyscy Polacy udający Ślązaków….

Seba
Seba

Panie Kajetanie, proszę się tak raczkiem nie wycofywać z “Veta”… Już myślałem, że Pan swojak a tu Pan też z upamiętnianiem AK-owców wyskakuje….

silverariel
silverariel

Jestem za dębem!!!!

Gliwiczok
Gliwiczok

Nie znasz historii, widać to jasno. Co Ci tu pisać, jak i tak nie zrozumiesz i nie zapamiętasz.

uczeń
uczeń

Do pani Kogowskiej. Jeśli pani przybyła do tego miasta ,do tego wspaniałego regionu z bidulowego Mazowsza,szacunek dla tej ziemi nakazuje co najmniej podstawową znajomość jej historii.To tyle.

Gliwiczok
Gliwiczok

Naucz się słuchać, uczniu. Ta Pani się tu urodziła. Jej Tato pochodził z Mławy. W Mławie Wermacht, czyli bandyci, rozstrzelali cywilów uciekając przed nadchodzącym frontem. Dla Wermachtu jednak to nic nowego. Pacyfikacja, czytaj: mordowanie w miejscowościach: Gałki, Skłoby, Huciska, Michniów i tak dalej…

Ptasie Radio
Ptasie Radio

Naucz się słuchać Gliwiczok.Pani powiedziała ,że rodzice pochodzą z OKOLIC MŁAWY.Zerknij na mapę zobacz co określenie okolice Mławy oznacza.Wioski z klepiskiem.Dymne chaty .Brak pradu do lat 60 tych.

Gliwiczok
Gliwiczok

A byłaś tam? Tam Armia Polska przyjęła całe natarcie Armii Prusy we wreśniu 1939 roku. Niezwykle ważne miejsce. nadgraniczne. Bunkry , fortyfikacje. Moż
na zwiedzać do dzisiaj. Mława jako masto przygraniczne niezwykle nowoczesna i rozbudowana. Prynajmniej wówczas.Nie może sie jednak porównywac z dzisiejszymi Gliwicami. Polskim miastem, które dzieki Polsce rozwinęło się i nie jest jak przed wojną w cienu Zabrza i Bytomia..

Nie Polok yno Ślonzok
Nie Polok yno Ślonzok

Zmień leki….

Wytrawny nurek
Wytrawny nurek
Szanowny Panie jak sadzę Piasecki. Gratuluje ponadprzeciętnej znajomości historii.Tej regionalnej z okolic Mławy.Wynika ona z dogłębnego czytania Pańskich “kontrkomentarzy” Miejsca potyczek,fortyfikacje.Brawo.Wyprawy po czosnkową kiełbasę w krainę dziadków pani Elżbiety nie poszły na marne.Naprawdę chwalebnym jest poznawanie historii okolic rodzinnych małżonki.Bo to historia Polski.Teraz pora na poznanie historii Słąska.Dlaczego ?Bo tu Was losy zagnały.Więc proponuję naukę rozpocząć od znaczenia trzech wymienionych przez Pana miast. Dla Pańskiej wygody napiszę słowa niemieckie fonetycznie.Były one te trzy miasta połączone w systemie drajsztat.gdzie Gliwice pełniło rolę wiodącą jako byamtesztat (miasto zarzadzajace,urzędników) Zabrze arbajtersztat (miasto robotników) Wreszcie Bytom kultursztad (miasto kultury) To by było na dziś… Czytaj więcej »
Nie Polok yno Ślonzok
Nie Polok yno Ślonzok

Bandytami to byli wasi przeklęci…

Ampuła
Ampuła

Można rzec “Cóż, że ze Szwecji?”. Ktoś się urodził w Mławie. Inny w Małkini, i to dokładnie w drugiej połowie lipca 1937 roku.Jednak teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego p. Kogowska z takim rumianym afektem do dziś bawi się w łączniczkę mjr Hubala (ew. Hubali, jak w filmie śpiewali), a do tego chciałaby meblować pomnikami wolne przestrzenie w swoim otoczeniu. Tylko, że tutaj są Gliwice. Tutaj mądrzej byłoby historii pomników nie stawiać. Przez wzgląd na historię – nauczycielkę życia.
Pani nauczycielko.

Ujek
Ujek

A skąd u ciebie taka rozległa znajomość regionalnej historii ? Gałki,Skłoby,Huciska,Michniów i tak dalej ? Rodzina Kogowskiej ? A może to sen o “stodołach gorejących”

Gliwiczok
Gliwiczok

Dyskusja dyskusją, ale jakbyś ty się zachował w czasie takiej dyskusji, uczniu? Bo nie wiadomo, o co Ci chodzi. Pogrom, a najpierw obława, a potem rozstrzelanie przez bandytów, przez wermacht.

Ciekawy
Ciekawy

Widać niektórym udało się przeżyć rozumiem, że to byli kolaboranci i donosiciele…. tak jak w waszej stolycy folksdeutsche….

Ujek
Ujek

@ Gliwiczok.Dokładnie tak piszesz było w Jedwabnem.I nie tylko tam.

beton
beton

Niech sobie Pani radna Elżbieta Kogowska-Piasecka wybuduje pomnik na zatorzu z własnych środków finansowych. Gliwice potrzebują inwestycji w miejską infrastrukturę a nie pomników.

4WD
4WD

Dokładnie. W lesie miejskim przy Chorzowskiej na przykład.

Urko
Urko

E. Ja tam na rowerze czasami jeżdżę i żadnego pomnika sobie tam nie życzę :-) Zwłaszcza “wyświęconego” przez nieogarniętą Elżunię

Gliwiczok
Gliwiczok

Ale ja sobie życzę :)

Urko
Urko

Brat menel Elżuni do neta się w OPS-ie dorwał ?

Ujek
Ujek

@ Ureko .Gdyby on był nasz można by napisać; brat elwer ślaski.A tak menel,baciar .I wszystko jasne

Anna111234
Anna111234

Bo PIS to by tylko pomniki stawiał, oczywiście za naszą kasę

Gliwiczok
Gliwiczok

Jakoś ty mi kasą nie pachniesz… :) Pewnie na zasiłku jesteś :)

Ewka
Ewka

Ty za to nieźle śmierdzisz wiochą z której pochodzisz…..

Marmur
Marmur

I za własne nie nasze pieniądze.

Zatorsky
Zatorsky

Ja ci dam na Zatorzu

Gliwiczok
Gliwiczok

A co m dasz, “bohaterze”?! :)

Tuziemiec
Tuziemiec

Wygląd komunistyczny pomnika nie jest przypadkowy.Bo i mamy tu komusze,godne organizatora subotników w minionej epoce myślenie.Zbierzemy WASZE pieniądze za które WAM uatrakcyjnimy miejsce. Przez postawienie kloca.Nie mylić z klockiem. Cudownie jest być gliwiczaninem ! A somo WASZE WAM też mi coś przypomina. Przypomina BAM .Bajkalsko- Amurską Magistralę

Barbara
Barbara

Zgadzam się w 100 % z p. Gornigiem. Lokalizacja pomnika fatalna = zniszczenie przestrzeni publicznej w tym konkretnym miejscu! Czy zdanie nas mieszkańców kompletnie się nie liczy? A plac Piłsudskiego nie byłby właściwszy?

Oberschlesier
Oberschlesier

Kogowska wracaj do siebie… o Śląsku i Ślązakach nie masz bladego pojęcia…

Gliwiczok
Gliwiczok

To ty wracaj do siebie, najlepiej do Berlina :)

Pewniak
Pewniak

Jesteśmy u siebie w przeciwieństwie do Ciebie…. ale ty kiedyś jeszcze wrócisz do siebie…..

Eeee tam
Eeee tam

Przestrzeń publiczna między przystankiem a szaletem publicznym? Ciężko tu mówić o zniszczeniu.

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Przystanek.szalet.Bardzo trafna jest ta przestrzeń.Niejeden powstaniec w latrynie się chował.A przystanek ? Dla jednych oznaczał drogę do Paryża dla innych na Sybir.

Marta
Marta

Błagam nie budujcie tego szkaradnego pomnika, kto nas reprezentuje???:/ zajmijcie się rozwojem miasta, oczyszczaniem powietrza, remontami. Tego oczekuje każdy mieszkaniec. To nie komuna, żeby budować pomniki, chyba że macie jakieś wytyczne z sejmu:///

Guntram Wingolff
Guntram Wingolff

@Marta masz rację .Rozwojem oczyszczaniem,remontami zajmowali by się Slązacy.A Kresowiacy ? A kieleckie biedapachpłki. Brudu pudrowaniem.Pomników stawianiem.Tfuuu.

Gliwiczok
Gliwiczok

Ktoś jest robotnikiem i zajmuje się oczyszczaniem….

Marzena Polak

“Nie czytałam tego artykułu,przeczytałam go dopiero wczoraj…”Ta Pani wie co mówi dzisiaj,czy dopiero jutro będzie wiedziała?

ja234
ja234

Szanowni radni, trzeba było projekt odrzucić. Nie mielibyście teraz powodów do stękania i miauczenia.
Pomnik jest zbędny i tyle.

Ampuła
Ampuła

Dźwięk warto wyłączyć – i tak wszyscy bełkoczą o felietonie Twardocha, bo sami nie mają nic do powiedzenia. Warto, bo bez fonii wyostrza się widok wzbierającej fali podniecenia, wstępującej rumieńcem powstańczym na twarz Anny Sobeckiej sprzed 30 lat.

Tomasz
Tomasz

Ewa Kogowska odczep się od naszego miasta!! Buduj sobie pomnik we własnym ogródku!

Gliwiczok
Gliwiczok

Tomasz, ty odczep się od naszego miasta! Buduj se ogród we własnej donniczce dla Klosa i jego kamratów :)

Urko
Urko

“– Kto to jest pan Twardoch?… oponowała Elżbieta Kogowska-Piasecka, ”
Noooo …. Jak Elżunia nie zna Twardocha, tzn. że gość nie istnieje …. :-)

Gliwiczok
Gliwiczok

Będą go znali dzięki Gornikowi i tej rozmowie, bo kogokolwiek pytam… nikt nie wie.

Gliwiczok
Gliwiczok

A kto to jest Twardoch??? Znam Gmyza, Ziemkiewicza ,Gadowskiego, Goćka, Stankiewicz…, kto to jest Twardoch?????

hanys
hanys

Autochton w przeciwieństwie do takiego góralskiego podciepa jak ty….

Urko
Urko

Gliwiczok. Jesteś chyba najbardziej nieudolnym “fajterem” internetowym na świecie :-) i LOL w dodatku i jeszcze XD

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

Kogowska jacy Polacy bronili tych ziem…. was tu nawieźli po 1945 roku….kłamczucho….

Kogiel mogiel
Kogiel mogiel

Z pomników wynika ,że cichociemni

Geschichter
Geschichter

Cichociemni to mogli siedziec co najwyzej w KL Gleiwitz…

Gliwiczok
Gliwiczok

Niemcy uciekli w 1945 roku. Polacy stracili np. Lwów. Trzecie miasto pod względem wielkości w przedwojennej Polsce, skanalizowane. Zapytaj Lwowiaków, czy wolą być tu, czy we Lwowie!

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Droga wolna… mozesz wracać z nimi… ten Lwow pewnie wgladał gorzej niz dzisiejsze Gliwice po waszej 70 letniej w nim obecnosci… jeden wielki syf… ale jaki gospodarz taki porządek…

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Tylko,ze na Chrystusa rany ! Panie Gliwiczok ! Skanalizowanie Lwowa (Lemberg) nie zawdzięcza to miasto zarządzającym od 1018 do 1939 Polakom lecz CK Austrowęgierskiej wspaniałej erze w jego historii.Podobnie zresztą jak Kraków.

kanalia52
kanalia52

I zaś modlitwy i pokropki pod gównem z betonu.

ja234
ja234

“Postawienie pomnika w tym miejscu uatrakcyjni to miejsce. Musimy pamiętać o przeszłości – oponowała Elżbieta Kogowska-Piasecka, radna dzielnicy Zatorze (Prawo i Sprawiedliwość)”. Typowa pisowska logika, postawić pomnik, który “uatrakcyjni” miejsce.Guzik, niczego nie uatrakcyjni.
Jeszcze trochę i w każdym mieście będą stawiali pomniki kaczyńskich, żeby naród pamiętał i utrwalał sobie pisiorów.

Marcin Braszczok

Co to za kobita, ona chyba niema pojęcia i czym mówi…

OZ
OZ

Jestem mieszkańcem Gliwic Zatorza. Pani Elżbieto… nie idźmy tą drogą! Proszę o refleksję nad sobą… wychowała się Pani w czasach komuny… i czy aby nią Pani nie nasiąkła? Kolor poglądów nie ten, ale forma pomysłów iście z minionej epoki. Nic Pani nie mówią głosy ludzi na tym forum? To sami KODowcy? Nie! Jestem patriotą, mój dziadek walczył w kampanii 1939 r. był w AK, ale nie toleruję typu podejścia jakie Pani reprezentuje. Pomnikomania! Eh!

Gliwiczok
Gliwiczok

Jestem za tym, aby sie Państwo spotkali. Niech się Pan Pani Kogowskiej ujawni i działajcie razem.

Pp
Pp

Ty sie ujawnij… możesz stać na warcie przy pomniku, żeby żaden pijaczyna go nie obsikał…..

OZ
OZ

Panie mężu… kompromituje się Pan i przy okazji szkodzi wizerunkowo swojej żonie.

Anna111234
Anna111234

Zgadzam się z ja234. Pomnik to strata pieniędzy, można w inny sposób czcić po NICH pamięć

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Sprawa jest banalnie prosta.Skoro pomnik skierowanego w stronę nieba fallusa ma zostać (ha,ha,ha)wybudowany ze składek społecznych, NIE NALEZY DAWAĆ ANI GROSZA NA TEN SZAJS.Nawet jeśli Kogowska w szkole wymusi składanie danin.

Tomasz Zawadzki

Ta pani przed przyjściem do studia i udawaniem eksperta od historii Śląska, którym zdecydowanie nie jest, mogłaby zapoznać się trochę z jego dziejami. Uprzedzam, że może być szokiem, kiedy dowie się w jakich jeszcze miejscach i po której stronie Ślązacy walczyli. Typowy przykład – nie znam się, ale wiem lepiej. Brawa dla radnego Gorniga za rozpoczęcie tej dyskusji – tak dalej! (Y) W Gliwicach i okolicy jest wiele osób i wydarzeń, które bardziej zasługują na upamiętnienie niż to co działo się gdzieś za górami, lasami i nie wiadomo po co.

DO nauczycielki KOGOWSKIEJ
DO nauczycielki KOGOWSKIEJ

Może pani Kogowska stanie na czele komitetu odbudowy grobu nieznanego żołnierza z 1918 roku zburzonego przez przybyłych tu na tę ziemię polskich barbarzyńców (tylko barbarzyncy niszczą miejsca pamięci).Warto wspomnieć,że na tablicach na tej nekropolii pani Kogowska znajdzie sporo polsko brzmiących nazwisk.Wiem ! Nie wiedziała nic o tym grobie.Teraz już wie.

Gliwiczok
Gliwiczok

Mamy groby Powstańców Śląskich. Zabrze, Kleszczów…Tym trzeba sie zdecydowanie zająć.

hanys
hanys

Chodzi ci o tych co przyjechali do nas z Sosnowca, Warszawy czy Krakowa ?

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

A czy pani Kogowska wie, ze Ślązacy walczyli w Wehrmachcie…. i rownież tłumili to wasze powstanie warszawskie….

Mortimer
Mortimer

Co prawda to prawda.Powstańcy warszawscy przez Niemców traktowani byli szlachetnie.Zamiast traktować ich (sorry za to słowo) jako bandytów traktowani byli z honorami jako żołnierze.Osadzeni w “poprawnym jak na tamten okres” (przełom 44i 45 roku) obozie jenieckim w podopolskich Łambinowicach. Dziadek mój z Wermachtu ich tam pilnował.Muzeum i resztki obozu można zobaczyć dziś.

Gabi621
Gabi621

Skąd się wzięła ta “Kogowska”???

Historyk
Historyk

Z twierdzenia PietiGorasa czyli Kresów .Oczywiście jak każdy z tamtych stron ma rodowód z członkami rodziny przynależnymi do AK.

Gliwiczok
Gliwiczok

Byle nie do Wermachtu!!!

Oberschlesier
Oberschlesier

Z Mławy…. wspomina o tym podczas dyskusji…. gorolica jedna…

Gabi621
Gabi621

Na samą wymowę “Mława” – zrobiło mi się mdło !

Gliwiczok
Gliwiczok

Tam, Wermacht, w 1939 roku, we wrześniu, dostlał nieźle po głowie. Może boleć i nawet mdlić :)

Hanys
Hanys

Co od was moze ?

Korektor
Korektor

Nieprawda ! Nie z Mławy.Pani nauczycielka powiedziała wyrażnie Z OKOLIC MŁAWY czyli jednej z wioseczek w której jeszcze prądu w latach 6o tych nie widziano.

Elżbieta Kogowska-Piasecka
Elżbieta Kogowska-Piasecka

Mój Dziadek. Bieżuń. Miejscowość z prwam miejskimi :) A pan z jakiej wioski do Gliwic przyjechał, bo nazwiska nie widzę.

Autochton
Autochton

W Polsce miasta wygladaly gozej niz nasze wsie… inaczej byscie tu tak licznie nie najechali… do biedy nikt się nie pcha..

Korektor
Korektor

W przeciwieństwie do pani nie mam ambicji politycznych,dlatego też korzystam do zgodnego regulaminem redakcyjnym prawa do anonimowości…Co do” pana”.Pan nie przyjechał .Pan,rodzice pana,dziadowie pana tu się urodzili.Tu służyli w wojsku .Rodzina od strony matki (jej bracia)w niemieckim. Jeden zginął pod Stalingradem drugi ocalał. A ojciec ? Ojciec w polskim ( oficer służby stałej73 p.p Katowice)

Urko
Urko

To może Elżunia tam sobie postaw jakieś pomniki. Może nawet były narzeczony z Reichu się dorzuci?

ja234
ja234

Za niedługo postawią pomniki ( swojego wodza/smoleńskie) w całej pislandii, w każdej najmniejszej mieścinie.

Gliwiczok
Gliwiczok

Podpisujesz się “oberschlesien”…, czyli cie nie ma! To określenie wymyślili Niemcy dla robotników ze Śląska, których nie uznawali za Niemców. Chcesz się założyć? To, jak się do mie zgłosisz, to zadzwoni do ciebie kilku Niemców i ci to uświadomi.

Hanys
Hanys

On pisze Oberschlesier a nie Oberschlesien…. naucz sie czytać… i zobacz czym te dwa słowa sie różnią…. a podszywasz sie pod Ślązaka…. :-)

Gliwiczok
Gliwiczok

Mama Ją urodziła.

Majki
Majki
Jak dla Mnie to ja uważam że oczywiście warto jest okazywać pamięć ale nie kosztem teraźniejszości bo pomnik postawić to żadna sztuka bo mam na myśli to że na reportażu mówi się o wizytówce miasta a sam pomnik wizytówki nie czyni czynią ją ludzie i otoczenie a w Gliwicach czym możemy się pochwalić że główna ul. Zwycięstwa ulica reprezentacyjna to banki czy betonową pustynią bez możliwości zatrzymania się i nacieszenia oczu zieleniom przy kawie czy na lodach na spacerze z dziećmi czy spotkaniu z znajomymi czy choć jakiś atrakcji kulturowych gdzie ich jest na prawdę mało a mogło być więcej… Czytaj więcej »
ja
ja

Dobrze prawisz, ale następnym razem wspomóż się słownikiem.