Poznaj formalności, które czekają na Ciebie przy zakupie auta

Picture taken for FindByPlate - https://findbyplate.com/

Kupno auta to nie tylko ten szczęśliwy moment, w którym odbieramy kluczyki i możemy ruszyć w stronę zachodzącego słońca. Oprócz tego czeka na Ciebie szereg formalności do spełnienia.

Z tego tekstu dowiesz się, co musisz zrobić przy zakupie samochodu, tak by cała procedura przebiegła zgodnie z prawem.

Na początku sprawdź umowę

Umowa kupna-sprzedaży w kontekście samochodów osobowych nie jest żadnym skomplikowanym dokumentem. Najważniejsze jest to, by znalazły się w niej podstawowe informacje takie jak:

– dane stron transakcji,
– dane auta,
– adresy zamieszkania,
– numery PESEL,
– informacje z dowodu osobistego,
– numer nadwozia,
– pojemność silnika,
– rok produkcji auta,
– data transakcji,
– cena,
– opis ewentualnych usterek.

W przypadku usterek pamiętaj, że celowe zaniżanie ceny auta jest wykroczeniem i może narazić Cię na odpowiedzialność karno-sądową. Przypilnuj więc, by każde defekt, który pojawi się w opisie auta, był prawdziwy. Podobnie istotną kwestią jest rzeczywista data transakcji. Z doświadczenie polecamy Ci zadbać o wpisanie nie tylko daty, ale również godziny przekazania auta. Pomoże Ci to udowodnić swoją niewinność, gdy poprzedni właściciel popełnił wykroczenie np. godzinę przed spotkaniem z Tobą. W pełni poprawny wzór umowy kupna sprzedaży auta pobierzesz na NajtaniejuAgenta.pl

Uważaj na naciągaczy

Kupno używanego samochodu to zawsze ryzyko. Jeśli jednak decydujesz się na taki krok, to pamiętaj, by przed popisaniem umowy z zapisem o pełnej świadomości stanu technicznego upewnić się, czy pojazd rzeczywiście jest sprawny. W innym wypadku możesz narazić się na koszty napraw i pozbawić się prawa do zwrotu z tego powodu. Zalecamy przeglądanie tylko ogłoszeń, które nie wywołują żadnych wątpliwości.

Podatek do Urzędu Skarbowego

W przypadku używanych pojazdów nabywca ma obowiązek w terminie do 14 dni od nabycia udać się do Urzędu Skarbowego w celu opłacenia podatku od wzbogacenia się. Wysokość podatku jest zmienna i ściśle związana z kosztem samego pojazdu. Według prawa nabywca powinien zapłacić 2% wartości całej transakcji. Zwolnienie z podatku przysługuje pojazdom wartym mniej niż 1000 złotych.

Zakup ubezpieczenia OC

Według polskiego prawa każdy pojazd poruszający się po drodze musi być objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej OC oraz mieć ważne badania techniczne. Możliwy jest zakup używanego auta z ubezpieczeniem, które przechodzi na nabywcę. Taka polisa obowiązuje wtedy do końca trwania pierwotnej umowy. Musisz jednak uważać, ponieważ ubezpieczyciel może zgłosić się do Ciebie z tzw. regresem ubezpieczeniowym. Jest to sytuacja, w której w polisie są zapisy o np. limicie wieku dla kierowcy. Jeśli więc kupisz od kogoś auto z limitem zezwalającym prowadzenie pojazdu osobom od 25 roku życia, a Ty masz 23 lata, towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełne prawo do roszczenia sobie praw do wypowiedzenia umowy lub zwrotu poniesionych kosztów. Więcej informacji na ten temat zostało zamieszczonych w tym informatorze ubezpieczeniowym http://ubezpieczenie24.org/

Jak widzisz, zakup auta to czynność, która powinna być przeprowadzana ze szczególną ostrożnością. Pamiętaj o sprawdzeniu dokładnie umowy, opłaceniu podatku od wzbogacenia oraz dopilnowaniu kwestii ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz problemów oraz dodatkowych kosztów.

(materiał partnera)