Rozmawiamy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Zastanawiasz się, jak funkcjonuje świat dzieci i młodzieży? Z jakimi problemami zmagają się w dzisiejszych czasach? Jakie objawy mogą oznaczać, że mamy do czynienia nie z gorszym nastrojem a depresją? Nastolatku, rodzicu, nauczycielu! Nie bagatelizuj niepokojących sygnałów. Weź udział w Gliwickich Dniach Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży.

 
Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży to trzydniowe wydarzenie organizowane przez PreZero Arenę Gliwice, Centrum Kultury Victoria oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Skierowane jest do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli gliwickich szkół podstawowych (klasy 4-8) i ponadpodstawowych. Jego celem jest uświadamianie i uwrażliwianie na problemy natury psychicznej, ze szczególnym naciskiem na pomoc, rozwiązywanie problemów i profilaktykę.

– Miasto Gliwice przywiązuje wagę do dbania o dobrostan psychiczny mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży, stąd pomysł na wydarzenie skierowane do tej grupy. Zależy nam, by młodych ludzi wyposażyć w wiedzę i narzędzia, które pomogą im radzić sobie ze stresem, chronić swoją wewnętrzną równowagę, ale też odpowiednio reagować na kryzysy. Wierzę, że będzie to cenne wsparcie w szkolnej codzienności, które zaprocentuje również w dorosłym życiu – mówi zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber.

Główna część wydarzenia potrwa od wtorku do czwartku (21–23 listopada) i odbędzie się w PreZero Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 50.

W programie wiele atrakcji, m.in. panele tematyczne, warsztaty i zajęcia artystyczne, ruchowe, sportowe, muzyczne oraz ogólnodostępne stoiska tematyczne. Do wyboru przykładowo: warsztaty „W zdrowym ciele zdrowy duch”, warsztaty psychologiczne z elementami psychodramy, Trening Umiejętności Społecznych, warsztaty taneczne „Uwolnij Emocje”, warsztaty oddechowe, fotograficzne, krawieckie, rękodzielnicze, dotyczące zagrożeń w mediach społecznościowych, uzależnienia od gier, Internetu; zdrowego odżywiania dziecka, stylów wychowania, depresji młodych. Dostępne będą także: warsztat emocjonalny, zajęcia muzykoterapeutyczne oraz konsultacje indywidualne z psychologiem i seksuologiem.

Zaplanowano też dedykowane panele tematyczne dla różnych grup: nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, uczniów szkół podstawowych (klasy 4–8) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Przewidziano również panel samorządowy „Kierunki działań samorządu terytorialnego w dbaniu o dobrostan psychiczny mieszkańców – jak kondycja psychiczna mieszkańców wpływa na działanie samorządu oraz jak działania samorządu mogą wpływać na kondycję psychiczną mieszkańców – omówienie dobrych praktyk”. Odbędzie się we wtorek, 21 listopada, w Małej Arenie (godz. 11.00–12.30).

Dla wszystkich zainteresowanych! 22 i 23 listopada (godz. 16.00–19.00) odbędą warsztaty skierowane głównie do rodziców, takie jak: Style wychowania, a wpływ na dorosłe życie; Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka; Słowa mają moc – jak rozróżnić słowa, które ranią nasze dzieci od tych, które uskrzydlają, ale także warsztaty oddechowe, spotkanie w Strefie muzyki – masaż dźwiękiem z użyciem mis tybetańskich, zajęcia dla kobiet i nastolatek jako forma pracy z napięciami ukrytymi w ciele.

Ponadto przez cały czas trwania wydarzenia w holu C dostępny będzie „Targ Pomocy”, gdzie na uczestników czekać będą stoiska oraz aktywności przygotowane przez gliwickie placówki na co dzień zajmujące się profilaktyką, leczeniem i terapią zdrowia psychicznego.

Gościem specjalnym imprezy będzie Leszek Klimas – motywator, Mistrz Świata Sylwetki Atletycznej, twórca metody „Efekt Klimasa”, specjalista do spraw walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży, który poprowadzi autorski trening dla szkół podstawowych w ramach akcji „Poruszajmy Polskę”, a jego uczestnicy – niezależnie od swojej kondycji i wydolności – będą mieli szansę odczuć dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.

WAŻNE: Udział jest bezpłatny, jednak  na część wydarzeń obowiązują zapisy, prowadzone na stronie https://arena-operator-sp-z-o-o.reservio.com/, zawierającej szczegółowy harmonogram wydarzenia. Informacje dostępne są również na stronie wydarzenia na Facebooku.

Warto skorzystać także z wydarzeń towarzyszących!

W sobotę, 18 listopada, w Centrum Handlowym Forum przy ul. Lipowej 1 odbędzie się wydarzenie „Bez stresu na Forum”, podczas którego w godz. od 14.00 do 20.30 czekać będą m.in. warsztat z pierwszej pomocy psychologicznej, warsztaty sensoryczne, zajęcia z jogi śmiechu, warsztaty tańca intuicyjnego czy warsztaty z masażu dźwiękiem. Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Możemy Więcej. Impreza otrzymała dofinansowanie z budżetu Miasta Gliwice.

W poniedziałek, 20 listopada, w Palmiarni Miejskiej zagości Strefa Chillout, której goście będą mogli wziąć udział w ćwiczeniach relaksacyjnych i oddechowych, posłuchać muzyki relaksacyjnej czy skorzystać z konsultacji ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego. Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

(ZD/CKV)

Publikacja: Miasto Gliwice