Szkoła w domu – tak, to możliwe!

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko nie musi chodzić do szkoły? Nie musi siedzieć w ławce 8 godzin dziennie, nosić ciężkiego plecaka i uczyć się dla ocen. To jest możliwe, co więcej – jest legalne. Szkoła w domu w formie edukacji domowej, to spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Dziecko uczy się w domu lub dowolnym innym miejscu, a rodzic lub opiekun przejmuje rolę nauczyciela. W Polsce w nauczaniu domowym uczy się już ponad 31 tys. dzieci i liczba ta stale rośnie.

 

Edukacja domowa – szkoła w domu

Edukacja domowa to zindywidualizowana forma nauczania. Nastawiona na dziecko i podążająca za jego możliwościami. To tryb nauki, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Uczeń w nauczaniu domowym formalnie zapisany jest do szkoły, ale podstawę programową realizuje poza szkolną ławką. Można by rzec – taka szkoła w domu.

Dziecko wiedzę zdobywa, korzystając z dostępnych narzędzi i materiałów edukacyjnych. Może uczyć się w domu, ale też podczas spacerów do lasu, wycieczek do muzeum, teatru czy odwiedzając parki i centra edukacyjne. Nie jest ważne, z jakich narzędzi będzie korzystało. Ważne, by dziecko opanowało zakres podstawy programowej i złożyło tzw. egzaminy klasyfikacyjne z każdego przedmiotu.

Edukacja domowa to wolność wyboru

Rodzice edukujący swe dzieci domowo cenią sobie wolność, jaką daje edukacja domowa. Z jednej strony to dowolność wyboru materiałów. To rodzic z dzieckiem decyduje, z czego i jak będzie uczyło się jego dziecko. Poza podręcznikami, które dziecko dostaje ze szkoły, ma do dyspozycji materiały multimedialne, filmy, gry edukacyjne, aplikacje do nauki, warsztaty, kursy i platformy do nauki online. Możliwości są nieograniczone. Z drugiej strony wolność to także możliwość wyboru miejsca do nauki. Może to być taka „szkoła domowa”, ale bardzo często w edukacji domowej są rodziny, które podróżują. Dla nich ten elastyczny czas i miejsce do nauki jest bardzo ważne.

Internetowa platforma edukacyjna

A gdyby tak całą podstawę programową zamknąć w jednym miejscu? To możliwe! Świetnym narzędziem wspierającym naukę dzieci w edukacji domowej jest platforma edukacyjna oferowana przez Centrum Nauczania Domowego. Narzędzie jest niezwykle intuicyjne. Cała wiedza podzielona jest na 36 tygodni nauki, co systematyzuje i porządkuje wiedzę. Przyjazny design i bezpieczne rozwiązania to niewątpliwe cechy platformy. Dziecko w komfortowy sposób pozyskuje wiedzę i uczy się samodzielności. Bogactwo multimedialnych materiałów i interaktywnych treści, opartych o nowe technologie, sprawia, że uczeń chętnie wraca do nauki i jest ona dla niego atrakcyjna. Co jeszcze oferuje Centrum Nauczania Domowego?

Webinaria z każdego przedmiotu, czyli lekcje online z nauczycielem, które są podsumowaniem tygodnia pracy na platformie. Wideospotkania – spotkania z nauczycielem małych grupach, które dają możliwość wyjaśnienia zagadnień. Uczniowie mają także spotkania integracyjne, na żywo i online, liczne konkursy, zajęcia i warsztaty poszerzające ich wiedzę i rozwijające pasje.

Szkoła domowa to rozwój pasji i zainteresowań

Dziecko w edukacji domowej zyskuje czas. Nie musi jak w szkole siedzieć wiele godzin w ławce, a potem przez kolejne godziny odrabiać zadane prace domowe, czy przygotowywać się do ustnych odpowiedzi i sprawdzianów. Uczeń w nauczaniu domowym poświęca mniej czasu na naukę, ale uczy się szybciej i bardziej efektywnie. Motywacja wewnętrzna sprawia, że dziecko samo chce się uczyć i robi to z przyjemnością. Motorem do działania nie są już oceny i opinia nauczyciela, a radość z poszerzania wiedzy i poczucie sprawczości. Wielu rodziców podkreśla, że przejście na edukację domową było najlepszą decyzją w życiu. Pozwoliło dziecku rozkwitnąć, rozwinąć skrzydła, dało przestrzeń na realizowanie pasji, rozwój zainteresowań.

Szkoła w domu a relacje społeczne

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy ucząc dziecko w domu, nie sprawią, że będzie ono aspołeczne, że nie będzie miało przyjaciół i że trudno mu będzie odnaleźć się w grupie. To niestety jeden z najczęściej pojawiających się mitów na temat tej formy edukacji. Prawda jest zupełnie inna. Dzieci z edukacji domowej są bardzo otwarte na relacje, przyjaciół znajdują w różnych grupach, gdzie łączą ich wspólne zainteresowania i nie są to dzieci tylko z jednego rocznika – jak bywa to w szkole tradycyjnej.

Więcej informacji na temat „szkoły w domu” ze wsparciem Centrum Nauczania Domowego można uzyskać:

materiał partnera