Tak prezentuje się nowa strażnica w Brzezince. „Mamy tu wszystko, co niezbędne i potrzebne w XXI wieku”

Przy ul. Zamojskiej 10 uroczyście oddano do użytku nowoczesną, dobrze wyposażoną, dwukondygnacyjną strażnicę, która będzie służyć strażakom ochotnikom i Radzie Dzielnicy Brzezinka.

 
– Nowa strażnica jest spora, funkcjonalna i na pewno spełni swoje podstawowe zadanie. To miejsce szkoleń, dyżurów strażaków-ochotników i zabezpieczenia sprzętu strażackiego. Obiekt będzie służył również mieszkańcom dzielnicy. Działalność ochotniczych straży pożarnych w Gliwicach jest bardzo ważna. Mamy trzy OSP: w Brzezince, Bojkowie i Ostropie, które znakomicie uzupełniają to, co robi dla miasta Państwowa Straż Pożarna. Gliwice to miasto rozległe, mamy sporo wyzwań, którym trzeba sprostać i strażacy ochotnicy wspaniale te zadania wykonują – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann, który uczestniczył w Dniu Otwartym obiektu i przekazał na ręce prezesa Tomasza Włoczyka symboliczny klucz do nowej strażnicy. W wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy, senator RP XI kadencji Zygmunt Frankiewicz, a także przedstawiciele Rady Miasta Gliwice i służb mundurowych.

Budowa nowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliwicach-Brzezince kosztowała około 12,5 mln zł. W całości została sfinansowana z budżetu miejskiego. Dzięki tym środkom nie tylko Brzezinka, ale całe Gliwice zyskały nowoczesny, dobrze wyposażony obiekt, który pełni zarówno funkcję bazy strażackiej i garażu, jak i niewielkiego centrum edukacyjno-kulturalnego.


 
– Dzięki Miastu Gliwice i stuprocentowemu wsparciu z miejskiego budżetu nasza jednostka ma nową strażnicę. To największe wydarzenie w naszej dziesięcioletniej historii. Serdecznie dziękuję władzom miasta. Mamy tu wszystko, co niezbędne i potrzebne w XXI wieku do sprawnego pełnienia funkcji statutowej, czyli wyjazdów, wszelkiego rodzaju akcji ratowniczo-gaśniczych, wypadków i pożarów. Mamy też zaplecze socjalne, siłownię do utrzymania dobrej kondycji oraz zaplecze konferencyjno-szkoleniowe. Jesteśmy strażakami-ochotnikami, czyli działamy na zasadzie wolontariatu. Jest nas 28 czynnych strażaków z uprawnieniami do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, mamy też członków wspierających i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi – mówi Tomasz Włoczyk, prezes OSP Gliwice-Brzezinka.

W nowoczesnym  budynku strażnicy jest również nowy garaż dla trzech strażackich wozów bojowych i ufundowanej przez miasto przyczepy sprzętowej, wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Stary garaż będzie służył strażakom do prowadzenia ćwiczeń, wykonywania tzw. napraw i jako magazyn sprzętowy. Dla potrzeb remizy powstanie jeszcze parking na 21 miejsc postojowych.

Wszystkie te rozwiązania gliwiczanie mieli okazję zobaczyć w minioną sobotę, podczas Dnia Otwartego strażnicy. Atrakcji nie brakowało. Najmłodsi mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy, gasząc kontrolowane płomienie i próbując swoich sił w rzeźbieniu strażackich symboli w warzywach i owocach. Była też okazja, by zobaczyć specjalistyczny sprzęt. Po tych atrakcjach i mszy świętej rozpoczęły się oficjalne uroczystości, podczas których prezes OSP Gliwice-Brzezinka Tomasz Włoczyk uhonorował pamiątkowymi ryngrafami osoby zaangażowane w przygotowanie i budowę strażnicy. Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymał prezydent Gliwic Adam Neumann, senator Zygmunt Frankiewicz i radny Rady Miasta Gliwice Krzysztof Kleczka.

– Ochotnicze Straże Pożarne mają istotne znaczenie, ponieważ uzupełniają pracę Państwowej Straży Pożarnej. Te gliwickie plasują się w śląskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wyjazdów. Każda ma po około 200 interwencji rocznie. OSP wspomagają też naszą pracę, zwłaszcza w okresach, gdy jest dużo wyjazdów, często uczestniczą w zdarzeniach związanych z występowaniem anomalii pogodowych, ale nie tylko. Działalność Państwowej Straży Pożarnej skupia się na ratownictwie, natomiast Ochotnicze Straże Pożarne w dużej mierze pełnią też funkcje edukacyjno-kulturalne – podsumowuje st. bryg. Roman Klecha, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. (mf)

Publikacja: Miasto Gliwice