Walka z lokalnymi układami czy skok na samorządy? W Gliwicach to byłby koniec władzy obecnego prezydenta

– To powinno doprowadzić do przewietrzenia zasiedziałych układów – tak o planach PiS wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach mówi senator Krystian Probierz (PiS).

Wprowadzenie zmian już od przyszłego roku, np. w Gliwicach oznaczałoby koniec ćwierćwiecza sprawowania funkcji prezydenta przez Zygmunta Frankiewicza.

– Nie traktowałbym tego tak, że osoby objęte ograniczeniem kadencyjnosci nie mogłyby dalej pełnić żadnej funkcji. Tę swoją wiedzę, którą przez tyle lat nabyli, mogą w dalszym ciągu wykorzystać dla dobra społeczności lokalnej, na przykład jako poseł czy senator – przekonuje Krystian Probierz.

– Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zmierza do tego, żeby tych samorządowców, którzy przez lata byli bardzo dobrze oceniani, pozbawić w ogóle możliwości kandydowania. (…)Historia pokazuje, że jeżeli jest stabilność, to i rozwój jest łatwiejszy – mówi Michał Jaśniok, radny z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

W POD PRASĄ, prowadzący Małgorzata Lichecka (Nowiny Gliwickie) i Michał Szewczyk (24gliwice) pytali też o możliwych następców Zygmunta Frankiewicza. Zapraszamy do obejrzenia programu.

POD PRASĄ to program, w którym gliwiccy dziennikarze, komentatorzy i goście specjalni dyskutują o bieżących wydarzeniach w Gliwicach. POD PRASĄ jest wspólnym projektem Nowin Gliwickich i Gazety Miejskiej/portalu 24GLIWICE.pl, z założenia otwartym na inne, niezależne media w Gliwicach, zarówno te tradycyjne, jak też społecznościowe.
Program dostępny jest na m.in. kanałach YouTube i profilach Facebook wybranych gliwickich mediów. POD PRASĄ emitowane jest również na platformie UPC (kanał 393).

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Analityk
Analityk

Frankiewicza nie trawię,bo szkodnik otoczony sitwą szkodników.Ale do PiSiorskiego projektu mam zastrzeżenie.Prawo nie może działać wstecz.Jeśli jednak ma ,niech dotyczy również posłów oraz senatorów

prawnik
prawnik

Kadencyjnosc ze skutkiem natychmiastowym nie jest dzialaniem prawa wstecz. Prawo wstecz dzialaloby, gdyby chodzilo o czyny. Np. gdbyby wprowadzono prawo, ze karalne jest opalanie sie w lipcu, to wowczas nie mogliby byc karani ci, ktorzy opalali sie w lipcu przed wejsciem w zycie tego prawa. W przypadku kadencyjnosci tak nie jest. Wobec tego Sejm moze natychmiast wprowadzic przepisc, ze ci ktorzy rzadza juz 2 kadencje, nie moga wiecej kandydowac. Demagogiczny argument “prawa wstecz” podnosza wylacznie ci, ktorzy nie chca kadencyjnosci.

prawnik
prawnik

Czyli ci, ktorzy boja sie kadencyjnosci.

Małysz ja prokurent
Małysz ja prokurent

Bzdety .Franek nie będzie prezydentem zostanie prezydenta prokurentem.Zajmijcie się lepiej zamachem na Maciarewicza.Twierdzi ,ze w jego samochód wjechano ….czyli był zamach we mgle.

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

No i bardzo dobrze ile mozna :) Skoro Prezydent RP moze tylko max 2 kadencje to i reszta tak samo :) co do posłow to sie nie tyczy bo nie sprawuja władzy ustawodawczej :)

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

Poczytaj pan :) nie taka jaką maja Prezydenci itp :)

Dominika Bremer
Dominika Bremer

Dobrego gospodarza się nie zmienia

wiewióra
wiewióra

Drobny przykład układów. Pan o trudnym nazwisku wymyśla nazwę ronda na Sikorniku i przywołuje Radnych do poparcia. Nie licząc się z głosem Rady osiedlowej i mieszkańców Sikornika Radni upolityczniają nazewnictwo ptasiego osiedla. Nie słyszałem, aby ten Pan piastował jakieś stanowisko w strukturach gliwickich.

Anonim
Anonim

To było dwóch panów. Obydwaj mieszkali/mieszkają (nie wiem jaka jest obecnie sytuacja) w Gliwicach. Ale jak widać głos dwóch mieszkańców jest “równiejszy” niż głos kilkuset innych mieszkańców.

beton
beton

Jeden z nich nawet mieszka tuż obok owego ronda

Tu nie ma dobrego gospodarza

Miruś
Miruś

…następna na garnuszku Frankiewicza, boisz się że Ty też polecisz razem ze swoim chlebodawcą??…

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

To Duda powinien miec dożywotnia Kadencję ? :) a od Kiedy Frankiewicz jest dobrym gospodarzem ? :)

Obiektywna
Obiektywna

Od zawsze, ale za młody jesteś aby pamiętać, że nim Frankiewicz został prezydentem Gliwic w Gliwicach nie było nic, zlikwidowano i rozkradziono Hutę 1go Maja, to samo z kopalnią. Bezrobocie było tak duże, że nie można było znaleźć żadnej pracy.
Mamy za dobrze i nie umiemy tego docenić.
Szanuję Frankiewicza, że poświęcił tyle lat aby Gliwice były tu gdzie są teraz.
Jestem dumną gliwiczanką :)

KIKA
KIKA

Ej dumna gliwiczanko ! Czy Ty nie widzisz , że w mieście dzieje się żle? A zaczęło się od pomysłu naszego ” Władcy i Jego ŚWITY ” o likwidacji TRAMWAJÓW .W 2009r. było przygotowane referendum odwoławcze dla włodarzy naszego grodu .Leniwi Gliwiczanie nie przyszli na głosowanie !!! Próbowano przeszkodzić też w budowie ” nieszczęsnej ” dla Gliwic DTŚ.Zamiast obwodnicy miasta, mamy smród spalin w mieście . Czy łatwo Ci się oddycha??? Przecież zdrowie ma się tylko jedno i nikt nie może tego niszczyć SWOJĄ niemądrą polityką (dobrze wiesz ,że Z.F. i jego koledzy za niemałe pieniądze , nie robią nic… Czytaj więcej »

krul
krul

Ze sklerozą

Dominika Bremer
Dominika Bremer

Zbyszek Stachowski mieszkasz w Łodzi więc nie wiesz co tutaj sie dzieje

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

Dobrze wiem co sie dzieje a mieszkam w Łodzi 3 lata a bywam w Gliwcach i rodzine dalej tam mam i jestem na bierząco co sie dzieje w moim miescie :)

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

Ale chca to zmienić i uważam że to dobry ruch :)

KV
KV

A, przepraszam – jaką władzę sprawują posłowie , skoro nie ustawodawczą?

Łukasz Słabik
Łukasz Słabik

Widać brak elementarnej wiedzy w sprawie trójpodziału władzy. Sejm do władza ustawodawcza, a prezydent władza wykonawcza.
Anyway to posłowie sobie stworzyli klikę i dlatego mamy od ponad 20 lat te same twarze w sejmie. To im by się przydała kadencyjność by poprzez rotację posłów zapewnić jakąś świeżość. Tymczasem za grubą kasę utrzymujemy oderwanych od rzeczywistości ludzi, których nawet nie można odwołać ze sprawowanego stanowiska (w przeciwieństwie do prezydenta miasta). Nie wiem jaki to ma być argument, że posłów to dotyczy bo są władzą *ustawodawczą.

Anonim
Anonim

Pan chyba nie wie co to jest władza ustawodawcza i kto ją posiada w Polsce…
Poza tym w naszym kraju mamy chorą sytuację, bo posłowie czy senatorzy (jako przedstawiciele władzy ustawodawczej) mogą jednocześnie pełnić funkcję wykonawczą (jako premier, minister czy inny reprezentant rządu). Czyli mamy jawne łamanie trójpodziału władzy. Ale co się dziwić, solidaruchy z komuchami tak sobie ustalili i zapisali w konstytucji.

Łukasz Słabik
Łukasz Słabik

Teraz w 4 klasie uczą o trójpodziale władzy i konstytucji. Ale pryz okazji deformacji edukacji to wywalą.

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

O dziwo :) Same ciekawosci :D tak czy siak jak ustawa wejdzie a wejdzie to Franek Pa Pa :D

Łukasz Słabik
Łukasz Słabik

Tylko wtedy gdy TK ogłosi, że jednak prawo może działać wstecz. Bo niewątpliwie ustawa zostanie zaskarżona.

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

I patrz jak TK i rząd rwie by tak było jak mówisz:-)

Zbyszek Stachowski
Zbyszek Stachowski

SB paliło akta jak leci, PO mieliło podpisy pod referendum jak leci, a teraz gdy koryto odjeżdża łapka w łapkę w imię demokracji krzyczą chcemy referendum w sprawie dwukadencyjności. Nie wiem czy śmiać się czy płakać.

Vip
Vip

W Gliwilcach są układy a jak się zmieni władza z czasem powstaną następne.

Bajtek
Bajtek

No i właśnie po to jest kadencyjność. Żeby te następne układy nie zdążyły skostnieć, obudować się zależnościami i dworem niczym za Ludwika XIV. Zanim powstaną na dobre, obowiązkowa wymiana. Jak nie cierpię Pisu, to tu trzymam kciuki za Kaczyńskiego.

Słowo klucz – “z czasem”

Barbara Sołtys
Barbara Sołtys

Prezydenta wybierają ludzie tzn. lokalny suweren , a nie układy.

Tomasz Young
Tomasz Young

To się mylisz….

Tomasz Young
Tomasz Young

I co, klika i tak zostanie, jak wygra jakiś v-ce prezydent, to zacznie sie budowa kolejnego pomnika za 380 milionów złotych i Gliwice beda dalej “betonowane” a nie zielone jak kiedyś.

Roman Sitarek
Roman Sitarek

Przyjdzie nowy (może), inny (może) i zacznie zamiatać po swojemu, najpierw zapełni swój portfel, potem reszte. Teraz Gliwice nie maja złego przezydenta.

zzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzz

Złego nie mamy ,to fakt.Mamy bardzo złego.

Anonim
Anonim

Niektórzy wychodzą z błędnego z założenia, że jak ktoś siedzi 20-25 lat na jednym stołku, to już nabrał co miał, napełnił swój portfel i więcej nie potrzebuje. Że w pewnym momencie przestał “ciągnąć” z koryta.
Serio myślicie, że jak ktoś ma wypasioną willę, świetny samochód, wczasy all-inclusive zagranicą i inne luksusy, to nagle powie “dość, więcej mi nie trzeba, od dzisiaj będę brał połowę wynagrodzenia”? O, naiwności…

Agnieszka Justyna Larysz
Agnieszka Justyna Larysz

I dobrze…On i tak nic nie robi a jeśli już to tylko nie potrzebnie na pierdoły kasę wydaje

Wanda Jankowska
Wanda Jankowska

O czym Pani pisze?. Prezydent Frankiewicz jest bardzo dobrym gospodarzem. Chce Pani zmiany , może być dużo gorzej.

Może też być dużo lepiej

KIKA
KIKA

Czekamy , żeby wreszcie było w tym mieście LEPIEJ –,bo jest bardzo ,bardzo ŻŁE. Nie mamy czym oddychać , a Pan Z.F. razem ze swoją świtą nic nie robi , aby choć trochę zmienić politykę t.z.w. “niskiej emisji “Zmiana prezydenta jest więc konieczna !!!

Agnieszka Justyna Larysz
Agnieszka Justyna Larysz

No na lepsze to w tym kraju nigdy nie będzie

Bez podpisu
Bez podpisu

PiS robi skok po władzę na poziomie samorządów i tyle. Nie ma potrzeby zasłaniać tego bzdurną nibyidoideologią dla półgłówków. Władze samorządowe (lepsze lub gorsze) wybierane są przez lokalne społeczności i jest to najwyższy mandat zaufania – bo wyrażony przez terytorialnie bliższe otoczenie niż prezydenta RP – bo na tego drugiego zmuszeni głosować są wszyscy mimo kompletnego braku rzeczywistej wiedzy o kandydacie. Lokalnych włodarzy łatwo rozliczyć po efektach i gdyby się nie spisali – nie zostali by wybrani. Dawno minęły czasy, kiedy na poziomie lokalnym wygrywały układy. One też mają soje znaczenie, ale jak gospodarz będzie do d… to i tak… Czytaj więcej »

Bzdury prawisz.
To jest jak z tymi miejscami parkingowymi. Trzeba wymusić rotację. Rotacja służy wszystkim mieszkańcom a nie wybrańcom.

KIKA
KIKA

Za często oglądasz TVN !!Czy nie widzisz układów w Gliwicach i to tyle Lat???”Car Z.F. i jego świta kpią sobie z mieszkańców i w dodatku robią to za niemałe pieniądze. Tu nie ma czym oddychać.Zmiana WŁADZY jest w Gliwicach konieczna!!!

Bez podpisu
Bez podpisu

Głupota albo manipulacja polityków polega na tym, że chcą nam wmówić, że wyory na poziomie lokalnym i krajowym to te same w przybliżeniu zależności. Ciekawe, czy debile w następnym swoim kroku zakażą mojemu ojcu być moim ojcem, a mojemu dziecku – być moim dzieckiem… :-) :-) Bo przecież dwie kadencje minęły. :-) :-) Na głupotę nie ma lekarstwa :-) Bolszewików stać na wszystko :-) :-)

zzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzz

TERAZ K***A MY ! Zdaje się krzyczeć rozkraczony na krześle w aroganckim siadzie PISowski gnomek.Czy k***a wy w samorządach to się jeszcze okaże .

KIKA
KIKA

Jesteś wulgarnym człekiem . Takich POLSKA nie potrzebuje .Mdło się robi czytając TWE wypociny . Niechlujny język jest oznaką lenistwa !!!

dadadada
dadadada

Niechlujna pisownia też. Szkół mało…….

Cookie Monster
Cookie Monster

Moim zdaniem kadencyjność jest dobra – po jakimś czasie rządzenia człowiek wpada w rutynę, nie widzi potrzeby zmiany ważnych rzeczy. Nasz obecny prezydent ZF pierwsze kadencje miał całkiem udane, dopiero potem wpadł w przeświadczenie że jest jedyną dobrą opcją dl Gliwic.
Problem może być w małych miejscowościach gdzie ławka kandydatów jest naprawdę krótka.

Grzegorz Smigiel
Grzegorz Smigiel

Mazda wladza korumpuje,nie ma mocnych.

Artur Werner
Artur Werner

Frankiewicz jest dobrym prezydentem, skoro jest nim już 25 lat, I niech będzie jak najdłużej, bo jak do koryta dorwą się pisiory, to dopiero bedziemy mieć przejegrane. Wystarczy spojrzeć na to co robią z Polską.

Milczek złoty.
Milczek złoty.

Czyli w Polsce jest źle a Gliwice jest już po za Polską i jest sielanka.No,no,no!!!!!!!!!!

kot
kot

Niczego się nie obawiaj jeśli nie kradłeś.

Maria Pałczyńska
Maria Pałczyńska

Bo ludzie ” olewają ” wybory , chodzi tylko jego ” gwardia “

Krystyna Suszek
Krystyna Suszek

Frankiewicz jest dobrym prezydentem!Ma doswiadczenie,wie gdzie i z kim co zalatwic!Nie chce zmiany prezydenta Gliwic!

WC Franc
WC Franc

Acha .W Polsce należy” załatwiać” No to brawo.Niech wiec Frankiewicz załatwi abym ja mógł się wreszcie załatwić w nowym sraczu na Jana Pawła .Budowe zakończono miesiąc wstecz.A sracz na głucho zamknięty.

Papa Raci
Papa Raci

Szybko w tym sraczu się nie załatwisz.Trwają gorące dyskusje z Watykanem,czy wielebny może dokonać rytualnego pokropku wodą świeconą nowootwieranego sracza.Ponoć jest zgoda na pokropek pod warunkiem,że sracz jest dziewiczy.Śledztwem na okoliczność wcześniejszego klocka stawiania objęto budowniczych.

KIKA
KIKA

Do PAPA RACI !!!Jesteś wulgarnym człekiem . Takich POLSKA nie potrzebuje .Mdło się robi czytając TWE wypociny . Niechlujny język jest oznaką lenistwa !!!

dadadada
dadadada

Nudna jesteś………….

Kot
Kot

O ile dobrze pamiętam na ten sracz 1-no osobowy zresztą, wydano ok. 160 tys zł.

Barbara Mizerny
Barbara Mizerny

Sluszna racja . Tak czytam te komentarze to widze , ze niektorzy pragna ery “Kaczyzmu “Jeszcze troche to wszystkim zawladna ☹️

Danuta Danuta
Danuta Danuta

pora zmienić prezydenta,tylko żeby nie był z PiS-u

gość
gość

Po prostu pisiorowcy chcą się dorwać do koryta.I to by było na tyle.

gość
gość

Po prostu pisiorowcy chcą się dorwać do koryta.I to by było na tyle.

W jaki sposób chcą to zrobić?
Uzasadnij.

W jaki sposób chcą to zrobić?
Uzasadnij

ja234
ja234

Pisiaki myślą, że jak zlikwidują wielokadencyjność to umożliwią objęcia władzy swoim ludziom. Myślenie typowo życzeniowe.

wiesław
wiesław

Chyba zaspałeś. Czasy POstkomuny, fałszowanie wyborów i zastraszanie wyborców się już skończyło. Ludzie wybiorą sobie władzę.

Pankracy.
Pankracy.

Zalety kadencyjności są niepodważalne.Problemem jest,kto ma to wprowadzić?PO tego nie wprowadzi,bo ma w samorządach zdecydowaną większość.PiS jak opanuje samorządy też tego nie wprowadzi bo po co mu to?To jest jedyna taka sytuacja na zmianę ordynacji wyborczej.Jestem za tą zmianą.

Iwona Anna
Iwona Anna

Frankiewicz jest dobry, nie pamietam takich zmian za czasow ktoregokolwiek gliwickich bosow,.Nie pozwala sobie w kasze dmuchac? I dobrze.

bart
bart

Tak, jest dobry. W czasie swoich rządów doprowadził świetne miasto do ruiny. Zrobił z niego jedno jeden wielki parking samochodowy, z tandetnymi galeriami handlowymi, odrapanymi blokowiskami i plagami złodziei. Nawet komuna przez kilkadziesiąt lat nie zrobiła takiego spustoszenia jak ten szkodnik.

Jurek Szwesta
Jurek Szwesta

Nigdy nie jest tak, że jest jeden kandydat i zawsze jest tak, że wybierają sami wyborcy w wyborach bezpośrednich… o co więc ta dyskusja? Dlaczego ludzie mają mieć ograniczony wybór? Nielogiczne…

Bo ludzie są głupi. “Człowiek” jest mądry.

gmG
gmG

25 lat prezydentury: 1600m obwodnicy, niedokończony węzeł na Pszczyńskiej, Rybnicka każdy widzi – trójpoziomowy węzeł przy Auchanie ale brak 100 m drogi w wersji 2/2 do skrzyżowania z A4, droga 88 rozpirzony i budowany od nowa odcinek do zjazdu na DTŚ bez pasa rozdziału, zwężony do 1/1 plus zjazdy i najważniejszy łapacz ITD, inteligentne inaczej sterowanie ruchem, teatr Wiktoria w ruinie – brak pomysłu, likwidacja Operetki a następnie Teatru Muzycznego, dziura po hucie, dewastacja budynku dyrekcji huty, dziura za pocztą, dziura po koszarach WOP, kotwica finansowo/kredytowa – hala Gliwice, dewastacja linii tramwajowej w sytuacji inwestycji w tramwaje w sąsiednich miastach,… Czytaj więcej »

Jaś
Jaś

Nareszcie zmiana będzie

Sowa
Sowa

Dobra zmiana na misiewicza ! Pacany do szkoły !