Weekendowy relaks, czyli jak zregenerować siły

Po pracowitym tygodniu przeważnie odpoczywamy w domu, spotykamy się ze znajomymi lub nadrabiamy zaległe domowe obowiązki. Regenerować siły można również aktywnie. Wypad za miasto to świetna alternatywa dla spędzania czasu na kanapie.

Jak to jest z naszymi weekendowymi planami wycieczkowymi? Żyjemy przecież w erze zaawansowanych narzędzi, umożliwiających np. samodzielne planowanie podróży nawet po całej Europie. Przykładem jest wyszukiwarka połączeń www.goeuro.pl, która uwzględnia systemy transportowe większości europejskich krajów i pozwala na precyzyjne zaplanowanie podróży od punktu A do B, bez potrzeby sprawdzania poszczególnych połączeń pociągowych, samolotowych i autobusowych oddzielenie.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W okolicach Gliwic nie brakuje ciekawych miejsc, gwarantujących urozmaiconą formę wypoczynku.[/pullquote]

A co w sytuacji, kiedy naszym weekendowym celem są lokalne atrakcje? Na szczęście okolice Gliwic obfitują w ciekawe miejsca, gwarantujące urozmaiconą formę wypoczynku, a informacje o nich bez problemu znajdziemy w sieci.

Turystyka na Śląsku w dobrej kondycji

Coroczne badania CBOS-u z cyklu ?Wyjazdy wypoczynkowe Polaków? pokazują, że nadal wypoczywamy najczęściej na terenie województwa, w którym mieszkamy. Jednocześnie ubiegłoroczny raport wykazał, że w 2014 r., po raz pierwszy od czasu gromadzenia przez CBOS danych o ruchu turystycznym w Polsce, przynajmniej raz przez co najmniej dwa dni w ciągu roku poza miejscem zamieszkania wypoczywała ponad połowa z nas (53 proc.). Ponadto odsetek ten wzrósł o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Biorąc pod uwagę fakt, że na początku 2014 r. 52 proc. Polaków miało plany wyjazdowe, można stwierdzić, że zamierzenia te niemal w całości udało się zrealizować. Jeżeli chodzi o śląskie, to było ono piątym najchętniej odwiedzanym województwem w Polsce. We wspomnianym roku przyjechało do nas 12 proc. ogółu polskich turystów.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Śląskie było w 2014 roku piątym najchętniej odwiedzanym województwem w Polsce.[/pullquote]

Jak oceniło ARC Rynek i Opinia na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej, ich liczba w naszym województwie wyniosła w 2014 r. niemal 3,3 mln osób, a ich łączne wydatki oszacowano na 3,4 mld zł. Warto odnotować, że 40 proc. odwiedzających stanowiły dzieci i młodzież szkolna. Jak donosił w ubiegłym roku portal Silesia-sot.pl, cieszy przede wszystkim fakt, że podniosły się ocena i zadowolenie wśród podróżujących po regionie mieszkańców. Cieszy również to, że na Śląsk przyjeżdżają turyści w coraz większych grupach (największy wzrost w przedziale 3 i więcej osób). W badaniu ARC wzięły udział najpopularniejsze punkty turystyczne na lokalnej mapie: Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu, Willa Caro ? Muzeum w Gliwicach. Oprócz tego zostały uwzględnione najpopularniejsze okoliczne ośrodki: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach, zamek Tarnowice Stare, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego ?Guido?.

Gdzie na weekend?

Nasz region, jak i cały Śląsk, od lat rozwija turystykę. Wiele w tym zakresie zmienia się na lepsze. Korzystamy na tym jako mieszkańcy województwa, ale także jako turyści, poszukujący w okolicy różnych form wypoczynku lub ciekawego zagospodarowania weekendowego czasu. Dobrym przykładem pozytywnych zmian w ostatnich latach jest XVI-wieczny zamek w Starych Tarnowicach (z czasów panowania Piotra Wrochema), który w ostatnich latach przeszedł gruntowną renowację za sprawą prywatnego inwestora. Dzięki niemu budynek pozostający przez wiele lat w runie jest obecnie atrakcyjnym obiektem, w całości odrestaurowanym. Co istotne, teren zamku od czasu jego otwarcia w 2011 r. udostępniany jest niemal w całości (łącznie z dziedzińcem zamkowym) bezpłatnie, a zapłacimy jedynie za zwiedzanie wnętrz.

Innym bardzo ciekawym miejscem jest unikatowa na skalę krajową i europejską Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Ten udostępniony dla zwiedzających fragment rozległych tarnogórskich podziemi daje możliwość uczestnictwa w najdłuższym w Polsce podziemnym przepływie łodzią. Mowa o 600-metrowym odcinku dawnej Głębokiej Sztolni ?Fryderyk?, który pokonuje się łodziami w dwóch kierunkach pomiędzy szybami ?Ewa? oraz ?Sylwester? (ich głębokość wynosi odpowiednio 20 i 30 m).

 

Innym ciekawym obiektem, wchodzącym w skład tarnogórskich podziemi, jest Zabytkowa Kopalnia Srebra ? jedna z czterech Gwiazd Techniki, od 2014 r. zaliczana do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Zwiedzanie kopalni to prawdziwy spacer. Długość trasy turystycznej wynosi ponad 1700 m ? w jej ramach przechodzi się przez robiące ogromne wrażenie wnętrza obiektu, przy czym 270-metrowy odcinek (zalana sztolnia) przepływa się łodzią. Samo zwiedzanie trwa około 1,5 godziny i odbywa się z przewodnikiem.

Jeżeli od spacerowania wolimy bardziej dynamiczną formę spędzania czasu, to warto obrać kierunek na obiekt Dolomity Sportowa Dolina (DSD), który jest całorocznym ośrodkiem narciarskim, usytuowanym w malowniczej dolinie lżącej przy rezerwacie leśnym Segiet. Stąd już tylko żabi skok do Wielkiego Kanionu Tarnogórskiego, czyli dawnego kamieniołomu, będącego atrakcyjnym punktem na mapie krajobrazowej. Na terenie ośrodka mamy do dyspozycji trzy oświetlone, naśnieżane trasy narciarskie oraz park zabaw dla dzieci wraz z karuzelą do nauki narciarstwa. Dodatkowo w ośrodku prowadzone są liczne szkolenia, mamy również do dyspozycji tory dla qadów i saneczkowy.

Miejsc godnych polecenia we wspomnianym rejonie jest oczywiście o wiele więcej i warto je uwzględnić, snując plany na kolejny weekend.