Wehikuł czasu znajduje się na Śląsku! – Szlak Zabytków Techniki

Podróże w czasie zajmowały ludzkość od zawsze – mamy na to dowody w literaturze, filmie czy sztuce. Kto z nas nie kojarzy legendarnego „Powrotu do Przyszłości” i słynnego samochodu przerobionego na wehikuł? Albo trzeciej części „Harry’ego Pottera” i kultowego zmieniacza czasu?

 
Jeśli i Wy chcielibyście na własnej skórze poczuć oddech przeszłości – mamy dla Was dobrą wiadomość. Taki „wehikuł czasu” dostępny jest na wyciągnięcie ręki! Wszystko za sprawą Szlaku Zabytków Techniki umiejscowionego na Górnym Śląsku. Zapraszamy do podróży po niezwykłej trasie, która scala ponad 40 wyjątkowych zabytków.

Jaka jest idea Szlaku Zabytków Techniki?

Szlak Zabytków Techniki jest specyficzną trasą łączącą obiekty związane z kulturą dziedzictwa industrialnego województwa śląskiego. Atrakcje umiejscowione są w 30 miastach, zaś długość całego szlaku wynosi około 470 kilometrów. Projekt ten powstał z myślą o promocji turystycznej Górnego Śląska, który w świadomości mieszkańców innych województw, kojarzy się z węglem i przemysłem ciężkim. Okazuje się jednak, że województwo śląskie ma do zaoferowania znacznie więcej, niż kopalnie, choć i te mogą być wspaniałymi atrakcjami. W efekcie Szlak Zabytków Techniki został doceniony nie tylko przez turystów, ale całą branżę turystyczną, zyskując tytuł Produktu Turystycznego 2007 Roku.

Żywe eksponaty i ciekawe opowieści

Co sprawiło, że Szlak Zabytków Techniki wyróżnia się tak dużą popularnością? Oczywiście innowacyjne podejście do turystyki! Twórcy projektu podkreślają, że ideą Szlaku jest emocjonalne podejście do historii. W praktyce oznacza to, że turyści mają jedyną i niepowtarzalną okazję obcowania z „żywymi” eksponatami, co w innych tego typu miejscach jest po prostu niemożliwe. Obraz przemysłowego Śląska okraszony opowiadaniami lokalnych przewodników to połączenie, którego nie da się podrobić.

Emocje determinowane poprzez zmysły

Podczas wycieczki na Szlaku Zabytków Techniki goście mają możliwość wsłuchania się w szum silników i stukot maszyn, własnymi zmysłami doświadczają zapachu drewna, chłodu ziemi i wilgoci w podziemnych korytarzach sztolni. To niewątpliwie przekracza ramy standardowego zwiedzania obiektów historycznych, a tym samym stawia Szlak Zabytków Techniki na podium w kategorii „turystyka”.  W efekcie goście mogą nie tylko poznać industrialne dziedzictwo regionu, ale także dotknąć, poczuć i zasmakować tego, co składa się na tradycję Górnego Śląska.

Czy kopalnia może być atrakcją?

Śląsk nadal kojarzy się głównie z kopalniami. I choć jest to krzywdzący stereotyp, należy podkreślić, że od kilku dekad władze starają się przekuć go w nowe możliwości.  Doskonałym przykładem jest Zabytkowa kopalnia Ignacy w Rybniku, która na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swoje zastosowanie. Dziś stolarnia została zaadaptowana na cele muzealne, zaś znajdująca się obok maszynownia szybu „Głowacki” przekształciła się w miejsce, w którym można podziwiać unikatową parową maszynę wyciągową z 1900 roku. To jednak nie jedyna tego typu atrakcją na Szlaku! Warto zwrócić również uwagę na Kopalnię Ćwiczebną Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Co poza kopalniami?

Na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się także muzea i zamieszkałe kolonie robotnicze. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe. Jedno jest pewne – na tej trasie Górnego Śląska każdy znajdzie coś dla siebie! Zwiedzający dotychczas szczególnie umiłowali sobie Muzeum Chleba w Radzionkowie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Browar w Cieszynie oraz Browar w Żywcu.

Technika. To Was zaskoczy!

Szlak Zabytków Techniki jest obecnie najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Trudno się więc dziwić, że projekt wielokrotnie zdobywał takie wyróżnienia, jak Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. Potwierdza to, że Śląsk jest miejscem, w którym niewątpliwie można rozwijać turystykę, nie odkładając na bok zakorzenionego ducha regionu.

Więcej informacji o ofercie Szlaku Zabytków Techniki możecie zobaczyć w materiałach Tomasza Rożka, który postanowił odwiedzić Górny Śląsk i na własną rękę zbadać tajemnicze zakątki regionu. Jeśli nie chcecie przegapić żadnego filmiku, zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Szlaku Zabytków Techniki oraz kanału Tomasza Rożka.

Dowiedz się więcej: https://www.zabytkitechniki.pl/

(materiał partnera)