Wielkie pożary Gliwic niszczyły tę wieżę aż dwa razy. Historia kościoła pw. Wszystkich Świętych (TV)

Wieża kościoła pw. Wszystkich Świętych to jedna z najwyższych budowli na terenie Gliwic. Od kilkunastu lat udostępniana jest mieszkańcom – można wspiąć się niemal na jej szczyt i podziwiać stamtąd panoramę miasta i jego okolic.

 
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o dziejach kościoła, wieży, która na przestrzeni wieków przechodziła przemiany, a także o historii miasta. Na ogół zainteresowanych oprowadza świecki przewodnik PTTK. Nasza redakcja miała okazję posłuchać tej opowieści z ust ks. Roberta Iskrzyckiego, wikariusza w parafii pw. Wszystkich Świętych.

Ten kościół już od średniowiecza zdobił nasze miasto, towarzyszył mieszkańcom Gliwic w wypełnianiu praktyk religijnych i wzrastaniu w pobożności, a od kilkunastu lat wieża, jako bardzo charakterystyczny punkt naszego miasta, ma zastosowanie turystyczne

– mówi ks. Robert Iskrzycki.

Wieża kościoła Wszystkich Świętych nie jest najwyższym obiektem w Gliwicach – chociażby słynna Radiostacja ma 111 m, wieża kościoła św. Bartłomieja – 90 m, wieża kościoła św. Antoniego na Wójtowej Wsi ma 70 m, a my posiadamy wieżę, która do samego jej czubka sięga 64 m. Nie jest to najwięcej, ale pomaga nam matka natura, jesteśmy na jednym z najwyżej położonych punktów w naszym mieście – dodaje nasz przewodnik.

Kościół pw. Wszystkich Świętych, w formie jaką oglądamy go obecnie, został wybudowany w latach mniej więcej 1450 – 1504. Data zakończenia budowy jest wyryta nad jednym z portali wejścia do kościoła od strony gliwickiego Rynku. – Nie wiemy, jak wyglądał szczyt oryginalnej wieży ukończonej w 1504 roku – na pewno miał charakter budowli gotyckiej, bo w takim stylu został zbudowany cały kościół – kontynuuje wikariusz.

O wielkim pożarze Gliwic, w którym spaleniu uległo niemal całe miasto, w tym również wnętrze kościoła i wierzchołek wieży, a także o jej późniejszych odbudowach, możecie posłuchać w naszym materiale wideo.

Do końca września obiekt można zwiedzić i osobiście posłuchać o szczegółach jego historii

Przypomnijmy, że wieża widokowa kościoła pw. Wszystkich Świętych dostępna jest dla zwiedzających przez całe wakacje (i później – aż do końca września) w każdą sobotę i niedzielę. Wejście odbywa się z przewodnikiem, a wstęp kosztuje 10 zł. Przy okazji zwiedzania można posłuchać o historii kościoła i samej wieży.

Wejście rozpoczyna się o godzinie 16:00 i o 17:00. Wystarczy przyjść pod wieżę chwilę przed godziną wejścia. Zakup biletów możliwy jest tylko gotówką, w trakcie wejścia, bezpośrednio u przewodnika.

(żms)
wideo. Łukasz Gawin/24GLIWICE.PL

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
6 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze