Z. Wygoda: “To jest dramat, to co tam się dzieje, sposób w jaki padają oddziały, zwalniają się lekarze”

Sytuacja w gliwickim szpitalnictwie w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo trudna. Czy pacjenci w Gliwicach mogą czuć się bezpiecznie?

– Mam poważne obawy – komentuje Zbigniew Wygoda, lekarz onkolog, radny Rady Miasta. – One się nie wiążą z poziomem świadczonych usług, bo pracownicy służby zdrowia pracują w sposób właściwy, ale duże zastrzeżenia mam co do działań zarządczych w szpitalach, głównie chodzi o Gliwickie Centrum Medyczne.

– To jest dramat, to co tam się dzieje, sposób w jaki padają oddziały, zwalniają się lekarze, dewastuje się wieloletni dorobek niektórych oddziałów, np. chirurgii dziecięcej. To jest koszmarne – dodaje Wygoda. – Mamy wrażenie, że obecny zarząd nie daje sobie rady z aktualną rzeczywistością.

W programie Pod Prasą naszymi gośćmi byli Zbigniew Wygoda, lekarz, onkolog, radny Rady Miasta Gliwice oraz Przemysław Gliklich, prezes zarządu Vito-Med Sp. z o.o.

Oglądaj cały program – kliknij w środek zdjęcia głównego 


POD PRASĄ to program, w którym gliwiccy dziennikarze, komentatorzy i goście specjalni dyskutują o bieżących wydarzeniach w Gliwicach. POD PRASĄ jest wspólnym projektem Nowin Gliwickich i portalu 24GLIWICE.pl, z założenia otwartym na inne, niezależne media w Gliwicach, zarówno te tradycyjne, jak też społecznościowe. Program dostępny jest na m.in. kanałach YouTube i profilach Facebook wybranych gliwickich mediów. POD PRASĄ emitowane jest również w gliwickiej telewizji kablowej Imperium oraz na platformie UPC (kanał regionalnej stacji DlaCiebieTV).

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Analityk
Analityk

W państwie Pinokia-Frankiewicza służba zdrowia w ciągu ostatnich 10 lat doznała zapaści.Stan jej jest katastrofalny.Nic to.Pinokio stwierdzi w którymś z wywiadach dla pozagliwickich mediów,że zdecydowana większość gliwiczan bardzo chce tej zapaści.

Pogodaniepozwalanagrila
Pogodaniepozwalanagrila

A ja wam powiem że w Gliwickich szpitalach to pacjent jest intruzem i bankomatem. A teraz że niby wielka tragedia. Na izbie przyjęć w GCM dawnym szpitalu miejskim czy tez nr. 4 czeka się godzinami a Pani w rejestracji siedzi na fejsie. Lekarz zejdzie po godzinie może po dwóch jak mu się tematy z kumplem lekarzem skończą. Czemu nie ma normalnych godzin pracy lekarzy? Że niby dyżury i 2 mln. godzin pracy tygodniowo? Jakiej pracy się pytam kilka godzin i do prywatnego gabinetu albo do innej przychodni a w nocy na dyżur i można się wyspać. Wprowadzić normalne wynagrodzenie i… Czytaj więcej »

Cliper
Cliper

Dokładnie! Mogę dodać ze pani doktor na dyżurze nocnym obudzona przez pielęgniarkę burknela:nie mieli kiedy przyjść?!albo..pan wie ze na lekarza na dyżurze można czekać nawet 6 godzin!takie teksty doprowadzają do szału

Asik
Asik

Tak zawsze tam było i będzie.
Do GCM się nie chodzi tylko omija.
Chyba, że liczy się na szybką śmierć lub załapanie jakieś dobrej choroby.

marcin
marcin

Panie radny! Jeżeli miejskie szpitale są niedofinansowane, to jest pan bezpośrednio za to odpowiedzialny. Wraz ze swoimi kolegami radnymi udzielił pan absolutorium prezydentowi. Zaakceptował pan sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły. Wstrzymał się pan od głosu w trakcie głosowania poświęconego budżetowi na rok 2017, uciekając od problemu i nie poruszając tematu finansowania szpitali. W latach poprzednich bezkrytycznie akceptował pan w głosowaniach kolejne budżety, w których na szpital miejski była przeznaczana żenująco niska kwota. Czy w sprawie kiepskiego zarządzania szpitalem coś pan zrobi czy tylko schowa pan głowę w piasek? Czy poruszy pan ten temat na kolejnej sesji rady miasta… Czytaj więcej »

pacjet.gliwice
pacjet.gliwice

Masz racje niech wygoda przestanie ukarać bo wydaje mi się ze to jest tylko zwykla tania gra z jego strony. Mogl cos zrobić a nie tutaj pi…c jak jest zle. Jest jak zwykły pionek pinokia

Katarzyna
Katarzyna

Bredzisz chłopie. Miasto nie moze dawać pieniędzy na funkcjonowanie szpitala, tylko NFZ. Miasto co najwyzej może dać kasę na remont czy wyposażenie. Problem jest w fatalnym zarządzaniu – Pan Jarosz jest pod parasolem ochronnym prezydenta a ten uważa że jest swietnie.

marcin
marcin

A byłaś ostatnio w szpitalu? Bo ja tak, miałem nieprzyjemność tam trafić na dyżur weekendowy. Lekarz przyjął mnie w starym pomieszczeniu, które pamięta chyba jeszcze czasy PRL-u. Marne oświetlenie, stara kozetka, linoleum na podłodze… Nic dziwnego, ze lekarze uciekają, bo w takich warunkach nie da się normalnie pracować. Remont czy zakup nowego wyposażenia to jedna z potrzebnych rzeczy, tyle że oczywiście w “mieście sukcesu” nie ma pieniędzy. A złe zarządzanie to druga sprawa – radni mają dużo możliwości, żeby wyegzekwować od prezydenta poprawę sytuacji. Trzeba tylko chcieć. W Gliwicach mamy nieporadnych, którzy z niczym nie potrafią (albo nie chcą –… Czytaj więcej »

gliwiczanin-centrumm
gliwiczanin-centrumm

***** Dlaczego w Zabrzu sie da a w tych ob***nych Gliwicach znowu sie nie da normalnei prowadzic szpitala ? Co psuje to chore staczajace sie miasto – Układy ?

\"Frenki goł tu Holiłud\"
\"Frenki goł tu Holiłud\"

Moderator nie śpi więc nie mogę posłać w komputera życie najgorszych obelg i wyzwisk skierowanych w stronę Frankiewicza oraz w stronę gliwickich radnych.Radnych paradnych takich jak Wygoda.To oni w mojej ocenie winni są zapaści gliwickiej Służby Zdrowia.Czyż nie głosowali karnie “cztoby nie otrywatsja od kolektiwa “(koryta ???) za ustawami degenerującymi gliwicka służbe zdrowia.Czyż nie oni na życzenie Jarosza oraz innych cwaniaków rozbili oraz w dalszym ciągu rozbijają gliwicka służbę zdrowia.PiS w swoich projektach chce (materiał TV z piątku) aby część obecnych miejsc w szpitalach podlegało lecznictwu płatnemu.Powtarzam część.W Gliwicach będzie ona wynosiła w mojej ocenie 95%..Więc zdrówka życzę rodakom z… Czytaj więcej »

chce na grila
chce na grila

Idź człowieku gdzie indziej uprawiaj politykę. Tu są poważne tematy

ostatni bywalec, niestety
ostatni bywalec, niestety

Dawny szpital miejski na Kościuszki to jakaś kpina. Izba przyjęć to po prostu dramat. Brak na niej stałego dyżuru lekarza. Jak przyjdzie pacjent i ma czelność czegoś chcieć, dzwonią po lekarza na oddział. A ten przyjdzie, albo i nie. Czasami zjazd windą trwa kilka godzin. O leczeniu bólu chyba w tym szpitalu nigdy nie słyszeli. Taki przykład: ktoś z najbliższej rodziny złamał rękę w nadgarstku. Ból potworny nie do wytrzymania. Oczywiście pan doktor zbadał, zlecił rtg i pozbył się na jakiś czas pacjenta. Lek przeciwbólowy – brak. Na rtg pani wykręca złamaną ręką – leku p.b. brak. Po rtg znowu… Czytaj więcej »

Asik
Asik

Odp: Oszczędzanie. Taki rozkaz z góry.

Starsza kadra(pokolenie) niestety jest wymieniane na młodsze niestety.
Dlatego jest tak pięknie na izbie. Kosmetyczka szybciej się tam załapie, bo może zrobić manicure. I młodsze pokolenie na izbie będzie szczęśliwe

Cookie Monster
Cookie Monster

Najchętniej stosowane zabiegi to:
– drenaż portfela
– ekstrakcja gotówki
– amputacja konta
– całkowita gotówko-tomia

gliwiczanin-centrumm
gliwiczanin-centrumm

wygoda zamilcz !!! Jestes radnym czy choc raz sprzeciwiłeś sie frankowi i jego kumplom. Teraz nie przychodz tutaj i nie pie..l farmazonow jak to jest zle. Jak dla mnie skumplowales sie z frankiem itp a teraz robisz za opozycje ktora kiedy trzeba sie podda ??

JaPier....
JaPier....

Wszystkie trzy szpitale to jakaś parodia przoduje tu właśnie GCM. Miałem “przyjemność” leżeć w ostatnim czsie we wszystkich trzech i najgorszy jest ten GCM i to nie tylko pod względem stanu technicznego budynku – wystarczy spojrzeć i wszystko jasne ale i “przemiłej i pracowitej” obsługi.

Alicja Małańczuk

A podobno Gliwice są świetnie zarządzane. Na bezsensowne inwestycje było, na ratowanie zdrowia i życia – brak. Szpital na ul. Radiowej jest bardzo dobrą placówką. Mówię to z własnego doświadczenia. A zmiana sposobu zarządzania GCM powinna się rozpocząć od zmiany zarządu. Niekompetencję należy zastąpić rzetelną wiedzą. Może wtedy dól uda się zasypać.

Marek
Marek

Jeśli dla Pani szpital na radiowej jest bardzo dobrą placówką to albo Pani tam pracuje albo Pani doświadczenie wiąże się jedynie z pobraniem krwi. Uświadomię Panią że nie przez przypadek nazywają ten szpital umieralnią. Moje doświadczenia są zupełnie inne gdzie z bólu miałem ochotę wyskoczyć przez okno a lekarze i pielęgniarki mieli to w d. Gdzie na izbie przyjęć lokowana ruda k. zwana pielęgniarką szarpała mną jak workiem kartofli a ja nie mogłem się ruszyć. Nie wspomnę że bezcelowo leżałem tam prawie dwa tygodnie przez które straciłem władanie częściowe w nodze po czym mnie wypuścili do domu. Moja rodzina stawała… Czytaj więcej »

Rozum
Rozum

@Marek Zlikwidowanie szpitala nic nie da.Ruda jak piszesz k**** oraz inni bezfachowcy bez trudu,z pocalowaniem ręki znajdą pracę w innych placówkach.Znajdą dlatego że personelu brak i nie dlatego że ruda jest k***ą

Marek
Marek

Ja tylko przelałem na klawiaturę moje doświadczenia i fakty. Może masz rację nie wnikam bo od tego jest system i powinien wykluczać takie niekompetentne osoby. Moim głównym celem było odniesienie się do kłamliwej opini o tej placówce przez Alicję Małańczuk

anonim
anonim

Wygląda na to, ze sławny tekst: “jak się nie podoba to się wyprowadz do Zabrza/Bytomia” jest po prostu dobra rada na zachowanie zdrowia a nawet zycia…

Trójgliceryd
Trójgliceryd

Osobiście leczę się w Zabrzu.W przychodni diabetologicznej.Fantastyczni lekarze ,fantastyczny personek .Kocham,kocham,kocham !

pacjet.gliwice
pacjet.gliwice

Jedna lekarkaSz…a miala przyjac mojego tate czekał 3 h a później powiedziała ze jest 24 a ona kończy pracę. Radiowa jak i inne szpitale w Gliwicach do zamkniecia

Asik
Asik

Bardzo dobrze jest.
PiP,Sanepid i BHP dostaje kasę by nic nie było widać.
Po połączeniu szpitalu jest zgodne z planem.
Specjalna firma “kogucik” sprawdziła wydajność, szpitali przez rok poszło na to wiele kasy z kasy pracowników.
Teraz tylko plan realizacji, aby znów było sprzedaż szpitala za 1 zł.
Wszystko idzie z planem.

Tuziemiec
Tuziemiec

Pełno ostatnio wszędzie tego radnego Wygody.W TV Imperium odgrywa wraz z Jezierskim swoisty gliwicki “Muppet Show” wcielając się w postaci Statlera i Waldorfa.Tu stanowi swoistą parodię gromowładnego Zeusa.Z wymienionych wolę Zeusa więc do niego skieruję pytanie.Panie doktorze ! Czy Pan podobnie jak przywołany Zeus zaliczył rozłupanie toporem czoła ? Zeusowi na skutek tego cos tam się “wykluło” U pana przeciwnie.Zaborzyło zdolność prawidłowej analizy faktów.Wszak kształt oraz obraz nędzy i rozpaczy gliwickiej Służby Zdrowia to również a może głównie Pańskie dzieło.Dzieło paradnego radnego .Kandydata na Prezydenta miasta.Byłego Przewodniczacego RM.Co Pan zrobił w sprawie ? Kiedy zaprotestował ? Kiedy walnął pięścią w… Czytaj więcej »

Renata El

wcikąż brak kasy – hala się kłania

Arletta Dorota Szymczak

Grunt, że hala sportowa ma się dobrze.

A co
A co

W tym problem ,że dobrze się nie ma.Hala jasna rzecz nie Frankiewicz

Akcjonariusz mikołowski (radny)
Akcjonariusz mikołowski (radny)

Przecież o to chodzi aby był dramat.Można będzie kupić za bezcen.

Piguła
Piguła

Przychodzi baba do lekarza i pyta go : do której pan przyjmuje ? Lekarz odpowiada : do lewej .

Piguła
Piguła

Tym minusującym może coś nie pasuje ? Dziwne , chyba życia nie znają .

Mefilos
Mefilos

Cała sytuacja w byłym szpitalu miejskim i wojskowy wynika z braku chęci do współpracy Jarosza z pracownikami. Pan prezes to były wojskowy i uważa iż “rozmowa” z pracownikami ma polegać na wydawaniu rozkazów. Co do czekania na izbie przyjęć – zgadzam się jest to parodyja lecz wynika z ilości personelu (pielęgniarek i lekarzy), ktora z dnia na dzień zmniejsza się ponieważ pan Jarosz ma w poważaniu rozmowy z personelem (szkoda czasu). Osobiście wydaje i się iż Jarosz został prezesem dwóch szpitali aby: – za wszelką cenę połączyć miejski z wojskowym (po trupach); -zacząć budowę nowego budynku; – doprowadzić do upadłości… Czytaj więcej »

Observer
Observer

Jaki dramat, to jest przyszłość po gliwicku, ona jest tu. Nie znacie hasła? Taka na cmentarzu.

ja234
ja234

Wygoda stwierdził stan oczywisty i widoczny. Niech miasto sypnie kasą.