Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę ? to się opłaca!

Jeden rok bezszkodowej jazdy, to zwykle 10% zniżki. Jeśli jeździsz ostrożnie, możesz uzbierać ich? No właśnie, ile? 60%, 70%, a może jeszcze więcej?

Dowiedz się, jakie są zasady zbierania kolejnych zniżek i co oznacza dla Ciebie ich utrata.

Każdy kierowca kupujący OC dla swojego pojazdu wie, jak bardzo pomocne jest posiadanie wysokich zniżek. W dużym stopniu wpływają one na ostateczną cenę polisy ? im wyższe zniżki, tym niższa cena. Mimo że teoretycznie maksymalne zniżki sięgają 60%, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne sposoby wyliczania i przenoszenia zniżek.

Jak zbierać zniżki?

Reguły panujące na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jasno określają, że kierowca nabywa zniżki z każdym kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy. Maksymalną ulgę właściciel pojazdu nabywa więc po 6 latach ? przy założeniu braku jakichkolwiek szkód. W najgorszej sytuacji są więc młodzi kierowcy, którzy nie zbudowali jeszcze własnej pozytywnej historii ubezpieczeniowej. Nie przysługują im żadne zniżki lub są one minimalne.

Co ma więc zrobić młody kierowca, by kupić OC i nie zbankrutować? Dopisać w dowodzie rejestracyjnym doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu. Zniżkami można się dzielić, co oznacza, że jeśli zarejestrujesz auto jako współwłasność z osobą, której przysługują pełne zniżki, również będziesz mógł z nich korzystać. Ta sama zasada dotyczy współmałżonków ? mąż może korzystać ze zniżek żony i odwrotnie (ale już nie w każdym towarzystwie).

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia szkody, zniżki tracą wszyscy współwłaściciele, nie tylko sprawca zdarzenia. Więcej porad dotyczących kupna taniego OC znajdziesz na https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/

Kiedy i ile zniżek stracisz?

Każda szkoda na koncie właściciela auta to -10% od posiadanych zniżek. Jednak to znów tylko teoria. W praktyce niektóre towarzystwa mogą zabrać Ci po wystąpieniu szkody nawet 20% posiadanych dotychczas zniżek. Jeszcze inni ubezpieczyciele odejmą Ci ich określoną ilość procentową – w zależności od liczby posiadanych aut, długości historii ubezpieczeniowej lub roku wystąpienia szkody.

Może się też zdarzyć, że firma w której kupiłeś OC, całkowicie wyzeruje Twoje zniżki, jeśli miałeś więcej niż jedną szkodę w ciągu ostatniego roku. Warto pamiętać, że kierowca traci zniżki także z tytułu zaistnienia przerwy w ubezpieczeniu. Najczęściej ubezpieczyciele odbierają zniżki po 2-3 latach przerwy lub odejmują ich część, zależnie od jej długości. Inni honorują je nawet po pięciu latach.

Ubezpieczyciel ustala reguły

Wiesz już, że każdy rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Łatwo więc wyliczyć, że skoro pełne zniżki wynoszą 60%, możesz cieszyć się nimi najwcześniej po 6 latach. Okazuje się jednak, że to znów wyłącznie założenie teoretyczne. Ubezpieczyciele posiadają bowiem własne systemy wyliczania zniżek. Niektóre towarzystwa przyznają Ci maksymalne zniżki już po 3 latach, naliczając każdego roku po 20%.

Inne firmy proponują natomiast pełne zniżki w wysokości np. 70, a nawet 80%. Tylko co dzieje się w przypadku zmiany ubezpieczyciela po wygaśnięciu polisy? Może się okazać, że nowy ubezpieczyciel nie honoruje sposobu naliczania zniżek przez konkurencję i ostatecznie będziesz musiał na nowo startować z niższego pułapu.

Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia

Zniżki każdy chce mieć. Nie każdy jednak wie, że nawet maksymalne zniżki nie gwarantują najniższej ceny ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa naliczają dodatkowe rabaty w związku z wykonywanym zawodem lub posiadaniem dzieci. Może nie warto więc zaprzątać sobie głowy liczeniem zniżek, których ostateczna wysokość i tak zależy od ubezpieczyciela?

Warto natomiast wyszukać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC. A ponieważ zakres świadczeń OC zawsze jest taki sam, to najlepszą ofertą jest ta najtańsza. W wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże Ci także porównywarka ubezpieczeń OC Ubezpieczamy Auto.