Mniejszy niż rok temu. Znamy budżet miejski na 2015 rok. Na co wydamy 1 mld 476 mln zł?

Po raz pierwszy od wielu lat Gliwice będą miały budżet mniejszy, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak wynika z projektu uchwały budżetowej, na 2015 rok zaplanowano m.in. wprowadzenie systemu płatnego parkowania oraz budowę ronda na osiedlu Sikornik.

W porównaniu z bieżącym rokiem, w 2015 miasto wyda o prawie 300 mln zł mniej. Co może cieszyć, zmniejszeniu uległa także wysokość deficytu.


Na co magistrat zamierza wydać pieniądze? Tradycyjnie, najwięcej pochłoną wydatki na inwestycje drogowe. W przyszłym roku powstaną dwa nowe ronda – u zbiegu ulic: Kosów-Jaskółczej-Czapli oraz Gutenberga-Nobla. Kierowców z pewnością zainteresuje informacja o budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej-Grottgera.

Na 2015 roku zaplanowano także długo zapowiadane modernizacje skrzyżowań ulic: Wieczorka-Daszyńskiego-Jasnogórskiej oraz Daszyńskiego?Mickiewicza?Kozłowska.

Z mniej sympatycznych wiadomości dla kierowców, warto wspomnieć o przymiarkach do wprowadzenia systemu płatnego parkowania w centrum Gliwic. Uchwała w tej sprawie jest już dawno przyjęta, jednak z jej wprowadzeniem czekano na finisz prac w obrębie starówki.

W budżecie zaplanowano także wydatki na infrastrukturę rowerową.

Drogi dla cyklistów mają powstać na odcinku Centrum ? Sośnica oraz w śladzie kolejki wąskotorowej, od stacji Trynek do granic miasta. W budżecie znalazł się także zapis o budowie parkingów rowerowych.

Urzędnicy planują również ocieplenie siedziby magistratu, budowę parkingu przy Cmentarzu Lipowym oraz modernizację oświetlenia głównych ulic (m.in. Zwycięstwa, Toszeckiej, Rybnickiej czy Dworcowej).

Warto pamiętać, że choć inwestycje te wpisane są w budżet, przykład z lat poprzednich pokazuje, że ich realizacji nie możemy być pewni w stu procentach.

201-milionowy deficyt miasto zamierza pokryć wolnymi środkami oraz pożyczkami i kredytami zaciągniętymi w kraju i za granicą.

W 2015 roku zmniejszą się wydatki na wniesienie wkładu finansowego w spółki prawa handlowego (spadek z 9,5 na 7 mln zł).

Projekt uchwały budżetowej musi zostać jeszcze zatwierdzony przez gliwickich radnych, którzy mają czas na zapoznanie się z dokumentem i ewentualne zgłoszenie swoich uwag oraz poprawek. Budżet omawiany jest także na komisjach Rady Miasta, na które zapraszani są zastępcy prezydenta lub naczelnicy poszczególnych wydziałów magistratu. Tradycyjnie, „sesje budżetowe” odbywają się w grudniu lub, najpóźniej, w styczniu. (mpp)