25-lecie AZM Politechniki Śląskiej. W sobotę uroczysty koncert

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej obchodzi 25 rocznicę działalności. Z tej okazji w najbliższą sobotę odbędzie się specjalny uroczysty koncert.

– W ramach obchodów jubileuszowych AZM zaprasza wszystkie pokolenia swoich chórzystów, a także przyjaciół, sympatyków, byłych i obecnych pracowników Politechniki Śląskiej oraz miłośników muzyki klasycznej na uroczysty koncert, który odbędzie się w kościele pw. Św. Bartłomieja w Gliwicach w sobotę, 20 listopada 2021 r.  o godzinie 19:00 – informują organizatorzy.

Podczas koncertu zostanie wykonana Mała Msza Uroczysta Gioacchino Rossiniego. Utwór ten został wybrany nieprzypadkowo: AZM został powołany do życia 29 lutego 1996, czyli w dzień urodzin Rossiniego właśnie. 


To już 25 lat z AZM Politechniki Śląskiej

Fakt, że chór i zespół instrumentalny, powołany ćwierć wieku temu przy pomocy ówczesnych władz Politechniki, nadal istnieje i wykonuje muzykę na naprawdę niezłym poziomie jest powodem do dumy.  Zespół nie ogranicza się do jednego gatunku, stylu czy epoki – wykonuje utwory od klasycznych po współczesne, gospel, sakralne, spirituals, jazz, pop i inne, w tym utwory wokalno–instrumentalne. 

Dyrygentem chóru i zespołu instrumentalnego jest niezmiennie prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, która prowadzi także Chór Katedry Gliwickiej, jest kierownikiem chóru Opery Śląskiej w Bytomiu i pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2012 – 2015 była kierownikiem chóru Gliwickiego Teatru Muzycznego. 

Zespół uświetnia od lat uroczystości akademickie. Często bierze też udział w koncertach charytatywnych na rzecz konkretnych osób i grup społecznych, a koncerty kolędowe w CKS Mrowisko należą już do tradycji. Z powodu pandemii działalność zespołu częściowo przeniosła się do internetu – nagrania zespołu można obejrzeć na ich kanale YouTube.

Sukcesy AZM

Najważniejsze osiągnięcia AZM-u na przestrzeni lat to m.in. wygrane konkursy w Pardubicach i w Rybniku, wysokie miejsca na I i II Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej (Niemcy, Austria) czy w innych poważnych konkursach, m.in. „Cracovia Cantans”,  „Vratislavia Sacra” czy “Legnica Cantat”.

AZM jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica Pro Europa”, na które zaprasza wykonawców z całego świata. W tym cyklu w Gliwicach wykonane zostały dzieła. m.in. Mozarta, Verdiego, Bacha, Brahmsa, Haendla, Faurego i innych wielkich kompozytorów. W pamięci gliwiczan zapisała się szczególnie “Carmina Burana” Carla Orffa, wykonana na Kąpielisku Leśnym z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Co ciekawe, AZM wykonał to dzieło wspólnie z zaprzyjaźnionym chórem z ukraińskiego Czernichowa. 

AZM to przede wszystkim ludzie. W działalności zespołu w ciągu 25 lat przewinęło się dobre kilkaset osób – głównie studentów, którzy potem porozjeżdżali się po świecie. Do udziału w koncercie jubileuszowym AZM zaprosił mający próby w Zabrzu Chór Mieszany “Klaster” pod dyrekcją Łukasza Łobody (zbieżność nazwisk dyrygentów nieprzypadkowa), w którym śpiewa duża grupa absolwentów zespołu. Wielu z nich śpiewa również w knurowskim Chórze Kameralnym “Slavica Musa” prowadzonym przez Tomasza Pawła Sadownika, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję asystenta dyrygenta AZM.

Jakie są plany AZM na przyszłość?

Przede wszystkim odbudowanie składu po pandemii. Obecnie jest prowadzony nabór nowych chórzystów i instrumentalistów – próby chóru odbywają się we wtorki i czwartki w CKS Mrowisko w godzinach 18:30-21:00, zespół instrumentalny ćwiczy we czwartki od 17:00 do 18:30.

AZM chciałby także w najbliższym czasie wydać nagraną już płytę, co ze względów finansowych nie było wcześniej możliwe.

Planowany koncert jubileuszowy w kościele Św. Bartłomieja będzie okazją do wysłuchania przepięknej muzyki i spotkania dawno nie widzianych znajomych i przyjaciół. Muzyka łączy ludzi, nawet w zimny listopadowy wieczór.  Wstęp na koncert jest wolny, po koncercie będą zbierane wolne datki na wydanie płyty.