2,6 mln zł za dawny dom towarowy. Oryginalna kamienica z ciekawą historią na sprzedaż

Ekskluzywne lofty, bank, lokale usługowo-handlowe?

Dawny dom towarowy Fedora Karpe, będący jednym z bardziej oryginalnych budynków w Gliwicach, został wystawiony na sprzedaż.

Budynek zlokalizowany na rogu ulic Zwycięstwa i Matejki ma powierzchnię użytkową 840 m2.

Choć znajduje się w stanie do remontu, przez sprzedającego jest określany mianem „znakomitej inwestycji”.

– Mieszkania w tej okolicy cieszyłyby się szerokim zainteresowaniem. Budynek z widokiem na Ratusz, jedyny taki w Gliwicach, wielkie balkony. Na ostatnim piętrze apartament mógłby mieć takie udogodnienia jak wyjście na taras który znajdywałby się na dachu budynku oraz wjazd windą prosto do apartamentu – czytamy na stronie agencji nieruchomości oferującej w sprzedaży kamienicę.

Kilka lat temu ciekawy pomysł odnowy i zagospodarowania kamienicy na potrzeby „Galerii Zeppelin” przedstawiła pracownia Rafała Drobczyka – link. Według ówczesnych planów, na dachu kamienicy miała powstać ekskluzywna restauracja z widokiem na Rynek i ratusz. Projektu jednak nie zrealizowano.

Mało kto zna historię okazałej kamienicy, wybudowanej przez żydowskiego kupca.

– Brak dokładnych danych, kiedy do Gliwic przybył Fedor Karpe, który urodził się w 1872 roku w Ząbkowicach Śląskich (niem. Frankenstein). W każdym razie w spisie mieszkańców Gliwic z 1905 roku występuje już jako właściciel sklepu przy ówczesnej ulicy Strzelców (niem. Schützenstrasse), jak nazywał się krótki odcinek łączący Rynek z obecną ul. Zwycięstwa (wówczas Wilhelmstrasse). W pierwszych latach swojej działalności w Gliwicach Karpe handlował przede wszystkim bielizną, którą sprowadzał z fabryk w głębi Niemiec, a częściowo wykonywał na miejscu, zatrudniając krawców w niewielkiej posesji na tyłach sklepu ? opowiada Bogusław Tracz, historyk z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym okresie Karpe posiadał tylko lokal na parterze, jednak interes prosperował na tyle dobrze, że w latach 20-stych ubiegłego wieku kupiec nabył całą posesję na rogu obecnych ulic Zwycięstwa i Matejki. Postanowił wybudować w tym miejscu nowoczesny dom towarowy. Projekt i wykonanie zlecono gliwickiej firmie Richarda Kobana. Budowę rozpoczęto w 1927 roku i zakończono dwanaście miesięcy później.

Nowoczesny, funkcjonalistyczny projekt został elegancko wkomponowany w historyczną zabudowę gliwickiej starówki.

W domu towarowym Fedora Karpe oferowano szeroką ofertę skierowaną przede wszystkim dla młodych małżeństw ? m.in. bieliznę, odzież, ubranka dla dzieci, firanki, obrusy i wszelkie tekstylia domowe.

Świetnie prosperujący biznes brutalnie zakończyło dojście hitlerowców do władzy w Niemczech.

Pod koniec lat 30-tych Fedor Karpe, decyzją władz nazistowskich, został pozbawiony swojej firmy.

Okazały dom towarowy przeszedł w ręce spółki GETEX (Gleiwitzer Textil Spezialhaus), która reklamowała swój sklep m.in. jako ?aryjski?, choć na reklamach wciąż pisano ?dawniej Fedor Karpe?.

– Wiosną 1942 roku Fedor Karpe, wraz z innymi Żydami z Gliwic, został deportowany wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Miał wówczas 70 lat. Zginął w obozie. Jako osoba w podeszłym wieku został najprawdopodobniej zgładzony zaraz albo niedługo po przybyciu do obozu ? dodaje Bogusław Tracz.

(mpp)