3 mln z miasta dla Piasta, a drugie tyle na nową akademię. Miasto odzyska kontrolę nad klubem?

piast

Miasto ogłosiło kwoty dofinansowania dla klubów sportowych. Tradycyjnie najwięcej otrzyma Piast Gliwice. W tle spraw finansowych pojawiają się pytania o oddanie klubu w prywatne ręce, do czego pierwszym krokiem mogły być zmiany w statucie klubu z września ubiegłego roku.

Przypomnijmy, w wyniku wprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku zmian, miasto utraciło pełną kontrolę nad klubem, uzależniając proces decyzyjny od mniejszościowego akcjonariusza, prezesa firmy Kar-Tel Zbigniewa Kałuży (ma 26,02% akcji). Jeszcze przed nagłośnieniem tej sprawy przez ówczesnego p.o. prezydenta Gliwic Janusza Moszyńskiego spekulowano, że klub stopniowo może być przekazywany w ręce Kałuży. Spekulacje podgrzało oświadczenie Adama Neumanna.

– Długofalowy plan polega na nowych inwestycjach klubu oraz stopniowym odchodzeniu od modelu funkcjonowania, w którym to miasto ponosi główny ciężar finansowania spółki. Prywatny współwłaściciel jest godnym zaufania partnerem, przemawia za tym wieloletnia współpraca z nim w spółce. Zacieśnienie tej współpracy to pierwszy etap partnerstwa publiczno-prywatnego, które będzie miało decydujące znaczenie dla funkcjonowania klubu w przyszłości – tłumaczył Neumann.


Okazuje się jednak, że mimo tych planów klub prawdopodobnie wróci do zapisów statutowych sprzed wrześniowej zmiany.

– Miasto w porozumieniu z mniejszościowym udziałowcem ma zamiar wrócić do tematu statutu i zasad wyboru rady nadzorczej przy okazji najbliższego walnego zgromadzenia – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Wszystko wskazuje na to, że przywrócone zostaną poprzednie zasady – dodaje.

PIAST Z DOFINANSOWANIEM NA AKADEMIĘ

Magistrat właśnie przyznał dotację dla gliwickich klubów sportowych. Piast na I półrocze otrzymał 3 mln złotych, czyli o 3 mln złotych mniej niż w latach ubiegłych. Tak wygląda to na papierze, ale w praktyce z kasy miasta zostanie przeznaczona dla klubu dokładnie taka sama kwota.

– W budżecie miasta na 2020 r. przewidziano 6 mln zł dotacji (po 3 mln na pół roku) oraz 6 mln zł na podwyższenie kapitału. Daje to kwotę 12 mln zł, czyli taką samą jak w latach ubiegłych. Powyższa zmiana została uzgodniona z klubem

– mówi Łukasz Oryszczak.

Piast więc za sprawą miasta nie zubożeje, a warto dodać, że dofinansowanie dla klubu zostało przyznane po roku, w którym Piast już solidnie podreperował budżet. Najpierw klub otrzymał 15 mln złotych za zdobycia mistrzostwa Polski, a następnie zainkasował pieniądze za transfery Joela Valencii do FC Brentford i Patryka Dziczka do Lazio Rzym.

Środki przeznaczone na podwyższenie kapitału mają zostać przeznaczone na rozwój inwestycyjny klubu. Oficjalnych informacji brak, ale jak informuje “Przegląd Sportowy” Piast planuje budowę akademii piłkarskiej, centrum szkoleniowego z bursą i boiska z podgrzewaną murawą. Przedsięwzięcie jest na etapie prac koncepcyjnych, nie jest znana jego lokalizacja, a przedstawiciele klubu nie chcą wypowiadać się na jego temat. To każe oceniać te plany na chłodno. O podobnych zamierzeniach już w 2015 roku mówił ówczesny prezes klubu Adam Sarkowicz.

Kto jeszcze otrzymał miejską dotację? 1,75 mln złotych powędruje do Gliwickiego Towarzystwa Koszykówki, a trzecim w kolejności beneficjentem jest AZS Politechniki Śląskiej. Siatkarki otrzymały 253 tys. złotych. To mniej niż w latach poprzednich. Cięcia dotknęły też gliwickich futsalistów. Pełny wykaz dotacji dostępny jest tutaj.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

jak nie drzwiami to oknem – wciskają kasę , a szpitala dalej brak i brudno jak było tak jest, tak zapowiadał kontynuator dzieła poprzednika

:)

Czyli dopóki nie będzie Akademii piłkarskiej dzieci i wnuki nie będą wysportowane, a to zapewni tylko piłka nożna? To osobliwe myślenie, ale w sam raz dla kogoś z durszlakiem na łbie.

tęczowy z rondlem na łbie

a jakież to inne sporty mogą porwać do codziennego dugotrwałego go uprawiania. Czyżbyś był jednym z tych co nakładają ten druszlak na czerep podczas tęczowych spędów. Myśleć to nie boli….

:)

Może gdyby bardziej porywała cię nauka i “dugotrwale” się zastanawiał, tobyś wiedział. Niestety ani “druszlak”, ani rondel ci w tym nie pomogą, choćbyś był tęczowy jak kibolskie modły pod Jasną Górą. Tymczasem przeproś za to, że bez Akademi piłkarskiej dzieci nie są wysportowane i jeszcze długo nie będą.

Marcin

Póki co wysportowani są tylko piłkarze Piasta, którzy najwięcej zyskują na wsparciu miasta. Pomijając oczywiście zarząd i radę nadzorczą, ale ich zyski niekoniecznie polegają na poprawie zdrowia.

mało wysportowane dziecko

A jakie to dyscypliny sportu można uprawiać w klubie sportowym Piast ?

Yano

brydż, a najlepiej golf z Jaworskim w Turcji na zgrupowaniu Piasta

United Colors

Twe dzieci, wnuki nie będą uprawiać sportu bo ich po prostu nie będzie, w całej Unii Europejskiej, Polsce, Ukrainie, Rosji, Białorusi jest zapaść demograficzna i jedyne co może Piasta uratować to nachodźcy, dryfterzy z Afryki i ich dzieci, wnuki będą w Piaście uprawiały sporty, oczywiście tylko w pierwszym i drugim pokoleniu, bo kiedy przesiąkają europejską kulturą to w następnych pokoleniach mają dzieci coraz mniej, bo chociaż ponoć ciężko się asymilują to akurat w tym zagadnieniu jakby bardziej.

krzysztof

@Tęczowy z druszlakiem na łbie.masz rację, że dla takiego cepa jak ty liczy się piłka kopana – piwsko na zapierdziałej kanapie to już szczyt możliwości sportu

Włodek

To jest całe PO.Plują na PIS a robią wałki na czym się da. Nie bedzie pieniędzy i akademii a kasa się rozejdzie do kieszeni prywatnych.

marian

Tyle samo co w latach ubiegłych, ale przecież wszystko zdrożało, jest inflacja. Więc tak naprawdę klub dostanie mniej pomimo, że wpływy z podatków do miejskiej kasy rosną.

:)

Czy to nie w Sośnicy nasze “orły” planowały inwestycję w “Akademię”, ale ubiegł ich tajemniczy inwestor, od którego teraz ze stratą odkupią zaniedbane boisko obok terenów rekreacyjnych oddanych za bezcen tamtejszemu proboszczowi? Porównując w jakich dyscyplinach Polacy osiągają sportowe sukcesy wychodzi na to, że inwestowanie w piłkę nożną jest najdroższą i najgłupszą z możliwych decyzji. Ale bez tego długi kondukt działaczy nie miałby z czego żyć, a prezes “i tyle w temacie” Żelem, nie miałby okazji do publicznych kompromitacji.

hetman

Lobuz, ktory uciekl z Gliwic cale lata obiecywal naiwnym gliwiczanom, ze wybuduje centrum nauki.

Neptunder

6 melonow na rok ,to jest smieszne , gdzie jest D.Mateschitz ?
On moglby ze sciekow Klodnicy zrobic lepszy napoj
niz Red Bull . Dla cyklistow z Tour de France napoj
doskonaly a dla Gliwic kupa uagranicznej waluty
z przewaga kupy.

kanalia52

Za co aż tyle dla tych obiboków?

Fan

Wnuki beda usportowione bo zlepek 3 ligi europejskiej zarabia krocie przeciez to ma byc promocja miasta z tego co wiem to w piascie brak wychowankow ktorzy zasilaja polska bananowa lige wiec ta akafemia raczej smutna. Jest a pytanie jakie sporty sa w piascie sa tylko pilka nizna ressta sekcji w piascie stowarzyszenia piast ktore z mistrzami chocby szermierki klepie wielka bide nawet z kieszeni musza doplacac do wyjazdow za granice ot takie to gliwockie usportowienie

Jest faja

Rany, co za analfabeta…

Precz darmozjadom

I znowu pompowanie kasy w piasto-porażkę. Za to dostajemy emocje jak po spożyciu ogórków kiszonych i kefiru. Są inne dyscypliny dające moc atrakcji a nie tylko wydawanie kasy na kler i piłkę nożną w wydaniu piastowskim

Marta

Dlaczego porażkę?

Oster

Przeczytaj powyżej albo zadaj sobie pytanie jakie sukcesy ma piast za wyjątkiem jednego tytułu mistrza.

Ampuła

Tytuł “mistrza Polski” jest najwyższym trofeum, jakie może zdobyć klub na krajowej arenie w danej dyscyplinie. Piast Gliwice jest w gronie 19 klubów, które w historii polskiej piłki nożnej mają taki tytuł mistrza. To elita elit, wieńcząca listę kilku tysięcy polskich klubów piłkarskich, byłych i obecnych.
Dlatego, w kategorii osiągnięć, klub ze stolicy, klub najbogatszego szejka czy klub z setką “tytułów” wicemistrza jest dokładnie na takim samym poziomie, co Ludowy Zespół Sportowy zza pegeerów albo klub od stu lat tradycyjnie trzymający się B-klasy.
Sukces Piasta Gliwice jest wyjątkowy. Również ze względu na kilka innych okoliczności.

:)

Ehe, potem ta “elita elit” zbiera łomot od fryzjerów i kelnerów, którzy mieli kaprys pobiegać za piłką.

Ampuła

Polska jest na coraz dalszym marginesie Europy, żeby już nie ośmieszać się skalą światową. Piłkarsko też. Toteż polskie kluby staczają się solidarnie, Piasta nie wyłączając.
Na szczęście, w odróżnieniu od gospodarki czy kultury, porażki z kelnerami z San Marino czy łomotu od fryzjerczyków z Łotwy nie da się sprzedać ciemnocie jako sukces. Zakłamać w Kurwizji, odpicować w expose czy zrzucić na obcych na wiecu prezydenckim pod remizą.

Tomasz

No i my w ten staczający się margines piłkarski mamy ładować miliony. Nie lepiej zainwestować w coś co rokuje? Coś co przyniesie zyski lub/i korzyści?
Utrzymywanie piłkarzykowego klubu będącego nawet niżej od Australii i Oceanii jest przykładem jak to oszukujemy się piłkarską religią a dyscypliny prawdziwymi wrażeniami i emocjami cierpią na brak kasy.

Yano

Na przykład słabości konkurentów. Ale ten cud już się nie zdarzy.

Siwy

Na piast jest klasa,a na porzadny szpital nie.Za ponad 400 miln zl byly szpital jak ta lala,a tak macie zato halte,ktöra przynosi straty.
Kto jest chory niech go zawieza na hale,bo tam prezydent(byly) gliwic wlozyl kase

Szary

Potrafisz pisać po polsku ?

Obserwujący

Czyli dalej po staremu jest futrowanie piasta-porażki.Wywalanie kasy w błoto, to co w glajwicach wychodzi najlepiej.Na wstecznym.
Było, jest i będzie tak jak było.Masakra.Szkoda,że nojmann wygrał wybory.