5 Najlepszych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd

Podążając Szlakiem Orlich Gniazd można napotkać wiele bardzo ciekawych atrakcji. Wzdłuż trasy, znajdują się naprawdę zachwycające zamki. Można wybrać się na dłuższą podróż i zwiedzić je wszystkie lub podczas krótkiego pobytu zdecydować się na zobaczenie tylko niektórych.

 


Zamek w Olsztynie

Jednym z najbardziej znanych i pięknych zamków na Szlaku Orlich Gniazd z pewnością jest Zamek w Olsztynie. Wiele ciekawych informacji na jego temat można znaleźć na stronie: https://nawakacje.eu/szlak-orlich-gniazd/.

Zamek w Olsztynie został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Jest to najważniejszy punkt w okolicy. Nawet oglądając zamek z daleka, można się nim zachwycić. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek Mirów

W ramach odkrywania Szlaku Orlich Gniazd warto także zwiedzić zamek w Mirowie. Budowla ta robi wrażenie od pierwszego spojrzenia. Została ona ufundowana przez Kazimierza Wielkiego i charakteryzuje się bardzo bogatą historią.

Godziny otwarcia Zamku w Mirowie oraz cennik sprawdzisz tutaj.

Zamek w Bobolicach

Prawdziwą perełką na Szlaku Orlich Gniazd jest wspaniały Zamek w Bobolicach. Jest on położony w pięknej okolicy, która z pewnością zachwyci każdego. Podobnie jak w przypadku poprzednich zamków, ten też powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.

Zamek został odbudowany i wyremontowany w drugiej połowie XX wieku. Od tego czasu na nowo zachwyca i stał się prawdziwą wizytówką okolic.

Zamek w Pilicy

Kolejnym ciekawym obiektem jest zamek w Pilicy. Kiedyś pełnił on funkcję budowli warownej, dzisiaj zaliczany jest do pałaców. Na przestrzeni lat budowla ta, przechodziła z rąk do rąk ulegającą kolejnym dewastacją, a także przebudową.

Z zamkiem łączy się pewna legenda, zgodnie z którą córka byłego właściciela, która została nazwana Białą Damą, była nieszczęśliwie zakochana. Potajemnie spotykała się ze swoim wybrankiem, co pogrążało ją coraz bardziej i ostatecznie doprowadziło do jej śmieci, podczas jednej ze schadzek. Kobieta wpadła do studni i utonęła. Zgodnie z wierzeniami do dziś broni zamku.

Zamek w Ogrodzieńcu

Mówić o zamkach znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd, nie można zapomnieć o Zamku w Ogrodzieńcu. Dzisiaj zachowały się tylko jego ruiny. Są one jednak jednymi z najbardziej rozpoznawalnych punktów na Szlaku. Warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu na zwiedzanie.

Ruiny znajdują się na bardzo malowniczym i zachwycającym terenie. Można swobodnie wejść na wieżę widokową i zwiedzić wiele interesujących zakamarków.

Zamek znajduje się na wzniesieniu Jury, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XII wieku. Najlepszym czasem dla zamku był XVI wiek, kiedy to pałacem w Ogrodzieńcu opiekowali się Benerowie. Warto zaznaczyć, ze ruiny Zamku w Ogrodzieńcu zachwycił się Andrzej Wajda i w 2002 roku postanowił właśnie tam nagrać sceny do filmu „Zemsta”. Z pewnością jest to urokliwe i warte zwiedzenia miejsce.

(materiał partnera)