50-latek z Sośnicy musiał opuścić miejsce zamieszkania. Wcześniej miał znęcać się nad własną matką

fot. MarthaKownac/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

50-latek z Sośnicy, który stosował przemoc psychiczną wobec swojej matki, musiał wyprowadzić się z miejsca zamieszkania. Ma także zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną. Zastosowano wobec niego policyjny dozór.

 
To pokłosie sprawy, jaka wyniknęła w minioną niedzielę, kiedy policjanci z V komisariatu, po otrzymaniu informacji od starszej kobiety, zatrzymali jej syna.

50-letni mężczyzna, zamieszkujący razem z matką, znęcał się psychicznie nad nią. Prokurator po zapoznaniu się z zebranym przez policjantów materiałem dowodowym zdecydował, że na czas trwania procesu podejrzany nie może zamieszkiwać w domu swojej matki – informuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice, który przypomina, że przesłanką determinującą prawo do wydania nakazu oraz zakazu, jest istnienie zagrożenia dla życia i zdrowia.


Od 2020 roku takiego narzędzia mogą również używać policjanci podejmujący interwencję, zgodnie z art. 15ab ust. 1 ustawy o Policji. Policjant może wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu,
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, szczególnie w przypadku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków.

Apelujemy, aby nie pozostawiać wiedzy o przemocy, która ma miejsce w „czterech ścianach”, dla siebie. O podejrzeniach, że komuś dzieje się krzywda, można powiadamiać w dowolnej formie, również informacje anonimowe będą dokładnie zweryfikowane i sprawdzone – zaznacza rzecznik policji.

Słomski przypomina także, że podjęcie interwencji policyjnej następuje po otrzymaniu informacji o występowaniu przemocy w rodzinie, bez względu na źródło jej pochodzenia.

(żms)/KMP Gliwice

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
4 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze