8 zgłoszeń pogryzienia przez psy w Gliwicach. “Gdyby ten pan nie biegał, pies by się nie zdenerwował”

Właściciele psów często zdają się zapominać o obowiązku trzymania swojego czworonoga na smyczy. Psy biegają “luźno” nie tylko po parkach czy lasach, ale również po osiedlach.

Tylko w tym roku gliwicka Straż Miejska podjęła 135 interwencji w tego typu sprawach. 8 osób zgłosiło w Gliwicach pogryzienie przez psy.

REKLAMA

– Najgorzej jest przy leśnych ścieżkach – twierdzi pan Adam, który mieszka w TBS-ie przy ul. Granicznej.

– Niedaleko osiedla jest dróżka prowadząca wzdłuż lasu, idealne warunki do spacerów. Wszystko byłoby więc w porządku, gdyby nie to, że okoliczni mieszkańcy również wybierają to miejsce na spacery z psami. Zwierzęta często puszczone są bez smyczy i nie zawsze są przyjaźnie nastawione do ludzi – zauważa pan Adam.

Problem potwierdzają statystyki Straży Miejskiej:

– Straż Miejska w Gliwicach od początku roku podjęła 135 interwencji dotyczących niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (pies bez smyczy), w tym dyżurny straży miejskiej przyjął 21 zgłoszeń. Pozostała ilość to interwencje własne strażników. Zostało nałożonych 14 mandatów, skierowano 4 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego oraz pouczono 117 osób. 21 interwencji podjęli strażnicy w parkach i skwerach, pozostałe dotyczyły osiedli oraz ulic naszego miasta. W bieżącym roku dyżurny przyjął 8 zgłoszeń dotyczących pogryzienia przez psa – informuje Aleksandra Damulewicz z gliwickiej Straży Miejskiej.

Często właściciele psów reagują na zwrócenie im uwagi lub interwencję strażników ze złością, a nawet agresją.

– Zdarzyła mi się taka sytuacja, że podejmując interwencję w sprawie psa chodzącego bez smyczy, który zaatakował człowieka, właścicielka czworonoga odpowiedziała, że gdyby ten pan nie biegał, to pies by się nie zdenerwował – opisuje jeden ze strażników miejskich.

– Za państwa pośrednictwem chcielibyśmy przestrzec przed takimi zachowaniami oraz apelujemy, aby mieszkańcy zgłaszali takie sytuacje, w których właściciel czworonoga wyprowadza go bez smyczy, a tym samym stwarza zagrożenie dla innych osób – informuje gliwicka Straż Miejska. I przypomina: strażnik miejski w myśl art. 77 kodeksu wykroczeń może nałożyć w takim przypadku mandat o wysokości do 250 zł.

psy2

Warto również przypomnieć, że właściciele psów chcący dać swoim czworonogom odrobinę swobody, mogą korzystać ze specjalnie utworzonego w Gliwicach na os. Kopernika ogrodzonego wybiegu.(kk)

Fot. Archiwum 24gliwice.pl

REKLAMA