82-latka z Gliwic nie dała się nabrać i “wykiwała” oszusta. Gratulacje wysłał nawet minister Błaszczak

82-letnia gliwiczanka przyczyniła się do zatrzymania oszusta, wyłudzającego pieniądze metodą “na policjanta”. Minister Błaszczak przesłał jej list z gratulacjami za właściwą postawę w trudnej sytuacji.

– Mam nadzieję, że w razie potrzeby każdy będzie umiał zachować się tak jak Pani – napisał szef MSWiA w liście do 82-letniej mieszkanki Gliwic, która wciągnęła w pułapkę oszusta działającego „metodą na policjanta”.

List od ministra wręczyli odważnej gliwiczance policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, wśród nich funkcjonariusze, którzy zatrzymali fałszywego policjanta pod jej domem.

Przestępca zadzwonił do 82-latki informując, że jej córka popełniła poważne przestępstwo i grozi jej kara więzienia. Zaproponował, że za 130 tys. zł „zapomni o sprawie”. Niedoszła ofiara okazała się jednak sprytniejsza od oszusta. Negocjowała kwotę do 100 tys. zł, po czym poprosiła o czas na zebranie tej sumy. Natychmiast skontaktowała się z córką, aby potwierdzić, że historia o przestępstwie jest fałszywa. Następnie powiadomiła Policję i umówiła się z oszustem na przekazanie pieniędzy. Funkcjonariusze aresztowali 64-letniego mężczyznę, kiedy tylko ten pojawił się na miejscu.

– Nie waham się powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Pani postępowania – napisał minister Mariusz Błaszczak do 82-latki

Pomagając ująć tego człowieka nie tylko uniknęła Pani oszustwa, ale też stała się Pani przykładem do naśladowania dla wszystkich, którzy mogą mieć nieszczęście znalezienia się w podobnej sytuacji

– podkreślał w liście szef MSWiA.

Ofiarą oszustw dokonywanych „metodą na policjanta” lub „metodą na wnuczka” padają przede wszystkim osoby starsze. Przestępcy podają się za funkcjonariuszy lub członków rodziny, próbując namówić rozmówcę do przekazania pieniędzy.

MSWiA na bieżąco przypomina o zagrożeniu oszustwami. Wiedzę o nich propagują też policjanci. Dzięki programowi „Dzielnicowy Bliżej Nas” dzielnicowi mają więcej czasu na kontrolowanie swojego rejonu. W razie trudnej sytuacji, np. próby wyłudzenia, na szybki i łatwy kontakt z dzielnicowym pozwala aplikacja „Moja Komenda”.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rozum
Rozum

Dalszy ciąg serialu.Oto ludzka twarz policji.Minister Błaszczak swój chłop.Gratulacje wysłał.Gdyby jeszcze staruszke przez jezdnie przeprowadził,byłbym w niebo wzięty.Błaszczak już tam jest.

rrolch
rrolch

Zachowała się po prostu rozsądnie i trzeźwo. Gdybym to ja miał otrzymać gratulacje od ministra Błaszczaka to miałbym conajmniej mieszane uczucia.

Grzegorz
Grzegorz

Ale na jej usprawiedliwienie można tylko dodać, że pomagała w ujęciu sprawcy nieświadoma, że otrzyma później
gratulacje od takiego typa.

Bogna Radowicz

Fajna Babcia:) BRAWO!

Ew Gel

Fajna babcia!!!Moja mame mlodsza i pilnujaca sie bardzo, okradli na “kontrolera z elektrowni”.Ale musieli ja obserwowac dłużej bo rabneli nie piękna torebke tylko szmaciana torbe z ktora tylko na zakupy okoliczne chodzi a w niej miala portfel bo wlasnie z tych zakupow wrocila…Zarzadal pokwitowania ostatniej wplaty za prad i mama poszła do pokoju.Jak wrocila do przedpokoju to ani faceta ani siatki nie bylo.Ech.

gliwicjus
gliwicjus

Brawo! Czujność godna podziwu!

ja234
ja234

I tak ma być. Seniorzy myślcie.
List od błaszczaka to element propagandy i zdobywanie elektoratu.

black_horse
black_horse

Niektórzy maja mózg przeżarty ta polityką. Beznadziejny przypadek.

Tomasz Mihal

Powinni często rozpowszechniać jak komuś się udało wykołować przestępców na takie metody i podobne,by edukować ludzi…myślę,że dobre było by też robić prowokacje przez z pomocą prawdziwych służb tak by ludzie się przekonywali jak to jest i jak się przed tym bronić,,,a dodatkowo taki oszust jeden z drugim się może zdziwić jak mu ktoś powie:’A to jest prowokacja służb państwa to ja dziękuje już jestem uświadomiona/y” i odłoży słuchawkę :-)

Malgorzata Gil

ha…bo my Gliwiczanki…

Anna Żakowska-Małek

Brawo dla tej Pani :)

Józef Dziuba

Gratulacje od Płaszczaka to brrrrrrrrr, tfuuuuu

Andrzej
Andrzej

BABCIU, gratulacje. List odeślij, niech sobie coś z nim zrobi (wiadomo co)

Ampuła
Ampuła
Nie dajcie się oszukać Błaszczakowi i Zielińskiemu. To żenujące ustawki władzy. 64-latek to funkcjonariusz pod przykryciem. Cała akcja daje profity tak czy siak. Jak baba odda forsę nieznajomemu – funkcjonariusz bierze i oddaje przełożonym na fundusz operacyjny, na sfinansowanie kolejnych akcji tego typu. Trop po nieznajomym ginie, to oczywiste. Policja rozkłada ręce i apeluje. A jak babcia nie dała? Też sukces. Sprawna policja ujęła, Błaszczak trafił do mediów. Na kolejne babcie zadziała metoda spiętrzenia: dziękujemy pani babci za sygnał o oszuście, niech nam jeszcze tylko pani babcia pomoże go schwytać, to minister Błaszczak przyśle list i będzie Pani sławna. Proszę… Czytaj więcej »