A. Neumann reaguje na słowa wojewody. „Robi nam się pod górkę, mówiąc jaki to mamy wspaniały rząd”

24GLIWICE

– Robi nam się pod górkę, mówiąc do kamery jaki to mamy wspaniały rząd – w ten sposób Adam Neumann odniósł się do słów wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka wypowiedzianych w studiu 24gliwice programie „Gość Dnia”.

 
Prezydent Gliwic szeroko komentował rozmowę na ostatnim śniadaniu prasowym. To tradycyjne już spotkanie władz miasta z przedstawicielami lokalnych mediów.

– To co zrobił PiS to jest oszustwo, a nie obniżenie podatków.

– komentował Adam Neumann.

– Reformy Polskiego Ładu, które finalnie polegały na obniżeniu stawki podatku PIT do 12% z równoczesnym manewrem ze składką zdrowotną (która nie jest odliczana od podatku) powodują, że każda osoba w Polsce, która zarabia 5 tysięcy 50 złotych brutto traci. Przy niezmienionej kwocie brutto suma obciążeń składki zdrowotnej i obniżonego podatku jest taka, że netto do wypłaty taka osoba ma kwotę mniejszą aniżeli przed reformą – mówił. (* czytaj dodatkowe wyjaśnienie na końcu tekstu)

Prezydent odnosił się przede wszystkim do kwoty dofinansowania przez rząd działalności gliwickiego samorządu.

– Porównanie Wieloletniej Prognozy Finansowej rozpisanej przed zmianami podatkowymi z tą po zmianach, pokazało, że zostaliśmy na przestrzeni 12 lat pozbawieni 812 mln złotych. Szpital z wyposażeniem był wyceniany na pół miliarda złotych. To pokazuje, że moglibyśmy wybudować ten szpital wyłącznie wydolnością budżetu miasta Gliwice, a tych pieniędzy zostaliśmy pozbawieni – mówił Neumann.

Wojewoda Jarosław Wieczorek w rozmowie z 24gliwice.pl i Nowinami Gliwickimi, przekonywał, że miasto czerpie duże korzyści za sprawą konkretnych dotacji.

– Miasto Gliwice w ramach różnych form wsparcia od 2016 roku otrzymało ponad miliard trzysta milionów złotych. Oczywiście tam są programy społeczne, ale co jest jeszcze bardzo istotne, ponad 400 milionów w tarczach gospodarczych dla gliwickich przedsiębiorstw, małych, średnich i w niewielkim zakresie dużych – mówił wojewoda.

– Pan wojewoda podaje liczby, jakie to miasto Gliwice otrzymały od rządu. Gros tej kwoty to transfery społeczne – np. świadczenia 500+ czy trzynaste emerytury. W większości jesteśmy jedynie przekaźnikiem tych pieniędzy. Poza tym przekazywane pieniądze są pieniędzmi znaczonymi. Na wniosek, na konkretne przedsięwzięcia. Bardzo sztywne co do zasad wydawania, co przy dzisiejszych trudnościach przy pozyskiwaniu i zawieraniu umów z wykonawcami jest delikatnie mówiąc niekomfortowe – podsumowywał prezydent Gliwic.

Cała rozmowa z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem:

Adam Neumann nie pierwszy raz krytycznie odnosi się do decyzji rządu czy uderza bezpośrednio w wojewodę. M.in. w 2021 roku władze miasta zaskarżały decyzję nadzoru prawnego wojewody w sprawie uchwały Rady Miasta dotyczącej rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców, którzy wymieniali węglowe kotły grzewcze. Wcześniej, w pandemicznym 2020 roku prezydent mocno sprzeciwił się rządowym decyzjom w związku z zamknięciem na ostatnią chwilę cmentarzy na Wszystkich Świętych.
(msz)

*) Po publikacji tekstu otrzymaliśmy od rzecznika prezydenta sprostowanie/komentarz do wypowiedzi Adama Neumanna:
„Kwota przytoczona przez prezydenta Neumanna została określona na podstawie porównania obciążeń podatkowych i składkowych sprzed „Polskiego Ładu” oraz obecnie obowiązujących. Niestety w obliczenia te wkradł się błąd. Podana kwota jest niewłaściwa. Faktyczna kwota miesięcznych zarobków brutto od której podatnik zaczyna tracić na „Polskim Ładzie” wynosi 10 275 zł. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd. Nie zmienia to jednak krytycznej oceny polityki rządu. Skoro bowiem dla znacznej części pracujących obciążenia podatkowe spadły i w ślad za tym spadły wpływy do budżetów miast, to nie powinno być tak, że miasta otrzymują coraz więcej zadań do wykonania bez środków na ich realizację.”

59 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze