Adam Neumann: Centrum Gliwic nie może być skansenem starych zabudowań, które niszczeją

– Jestem za tym, żeby tereny w całym mieście, a nade wszystko w centrum Gliwic, były ożywione, nie były skansenami starych zabudowań, w których nic się nie dzieje, które niszczeją, a w tej chwili mamy taką sytuację – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic w programie Gość Dnia w studiu 24gliwice.

 
Małgorzata Lichecka, dziennikarka Nowin Gliwickich pyta prezydenta o los historycznych zabudowań dawnej Fabryki Drutu przy ul. Dubois. Przypomnijmy, na początku lutego gliwickie media obiegła informacja na temat planowanej rozbiórki części obiektów dawnej Fabryki Drutu (przeczytaj –> Duża część dawnej Fabryki Drutu do rozbiórki. Miasto wycofało się z planów rewitalizacji). W miejscu starych zabudowań planowana jest inwestycja, choć o jej szczegółach na razie niewiele wiadomo. Tereny należą do właściciela prywatnego.

– Znam szczegóły zamierzeń inwestycyjnych firmy P.A. NOVA, to nie jest bynajmniej tylko i wyłącznie obiekt handlowy, to są też funkcje hotelarskie, biurowo-usługowe i funkcje mieszkalne. Wszystko w wielomiesięcznej procedurze było uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków, zostały wykonane opracowania specjalistyczne, architektoniczne, konserwatorskie i mykologiczne. Został przedstawiony zarys pomysłu inwestycji i to wszystko przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zostało zaakceptowane – zapewnia w rozmowie Adam Neumann.
– Jestem więc za tym, żeby w racjonalny sposób zmieniać te tereny i żeby były tam inwestycje i dobra oferta dla mieszkańców Gliwic, osób pracujących w Gliwicach, generalnie dla miasta.

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

Odcinek zrealizowany w studiu 24gliwice, powstał dzięki współpracy redakcji Nowin Gliwickich i portalu 24gliwice. Program prowadzi red. Małgorzata Lichecka. Realizacja Łukasz Gawin, Marcin Fabrykowski.