Afera w ŚSM. Portal Onet opisuje jak wydano 30 mln zł na sprzęt, którego nikt nie używa

Nieprawidłowości w Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Spółka zainwestowała środki w sprzęt komputerowy potrzebny do realizacji projektu, który miał być dofinansowany ze środków europejskich, zanim wniosek o to został rozpatrzony. Fundusze na ten cel pozyskała pożyczając je od prywatnej firmy

 
O sprawie w poniedziałek poinformował Onet.pl. Według ustaleń portalu, na zabezpieczenie pożyczki miasto ustanowiło hipotekę na działkach w Żernickim Lesie. Dotacji unijnej ostatecznie nie udało się pozyskać, a sprzęt zakupiony za kwotę blisko 30 mln złotych zalega obecnie niewykorzystany. Miasto podnosiło w poprzednich latach kapitał zakładowy ŚSM w celu zapewnienia funduszy na spłatę zobowiązań.

Kupiony za pożyczkę sprzęt trafił do Śląskiej Sieci Metropolitalnej w połowie ubiegłej dekady. Urzędnicy i przedstawiciele ŚSM nie mają wspólnej wersji, czy był od tamtej pory używany, czy po prostu kurzy się i traci na wartości w magazynie. Byli pracownicy ŚSM, z którymi rozmawiamy twierdzą, że sprzęt, nawet jeśli był używany, to tylko jego niewielka część. Nazywają go “szrotem” – pisze Onet.


Więcej na te temat można przeczytać tutaj: Afera na Śląsku. Ogromna pożyczka i niezrealizowany projekt. “To była wiedza absolutnie tajemna”.

Kilka godzin po publikacji Onetu, na stronie miasta pojawił się ogólny komunikat.

W 2018 r. ŚSM popadła w kłopoty finansowe, wynikające w główniej mierze z porażki biznesowej związanej z nieuzyskaniem dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na realizację projektu „Utworzenie Centrum Usług Wspólnych, jako samorządowej platformy dojrzałych e-usług, oraz digitalizacji zasobów w celu zapewnienia otwartego dostępu do ich postaci cyfrowej” oraz zaciągniętej w 2016 r. pożyczki na zakup sprzętu pod projekt CUW – czytamy w komunikacie na stronie magistratu.
W 2019 r. w wyniku działań nadzorczych podjętych przez ówczesnego zastępcę prezydenta Gliwic Adama Neumanna stwierdzono, że ówczesny zarząd ponosi odpowiedzialność za szereg niewłaściwych decyzji zarządczych, w wyniku czego podjęto decyzję o odwołaniu prezesa Grzegorza Nitkiewicza oraz wiceprezesa Rafała Fulczyka z dniem 30 kwietnia 2019 r. – przekazuje miasto. O sprawie powiadomiono prokuraturę. Z całością komunikatu dotyczącego sprawy można się zapoznać pod linkiem.

Do tematu ujawnionych nieprawidłowości wrócimy w szerszej publikacji jeszcze w tym tygodniu.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Blofeld

Wszystkich oślepiły promienie nieomylności, które biły od byłego prezydenta. To już kolejna nietrafiona decyzja (biznesowa i personalna), którą podejmowała drużyna prezydenta i akceptował czołobitnie klub radnych. No to mamy halę, wyższą szkołę czegoś tam, sieć metropolitalną, pole golfowe i kilka innych przedsięwzięć, które są nam bardzo potrzebne do życia. Nie mamy za to nowoczesnego szpitala. Widocznie nie jest potrzebny.

JOLA Z WARZYWNIAKA

W każdym biznesie zdarzają się lepsze lub mniej udane przedsięwzięcia. Uspokojcie się oszołomy.
Rozwoj firmy to nie krzywa, która idzie pionowo do góry. Trzeba udowodnić planowane i celowe działanie na szkodę firmy.
U mnie dzisiaj w promocji szpinak / zawiera witaminy z grupy B / – jego spożywanie uspokaja i wzmacnia zdolności poznawcze !

Josef

Jola – weź pożyczkę sto tysięcy z jakichś chwilówek pod zastaw domu/mieszkania (bo bank Cię odprawia z Twoim “biznesplanem”). Kup za wszystko szpinaku – bo przecież wierzysz, że natychmiast sprzedasz z zyskiem, bo kto nie kupi, skoro to uspokaja i wzmacnia zdolności. Jak już się zorientujesz, że właściwie to masz zamknięty stragan i nie dotrą do Ciebie klienci – schowaj szpinak na parę tygodni. Może kiedyś się sprzeda. O tym, że się nie sprzedał – mąż dowie się dopiero od panów z lichwiarskiej windykacji. I twierdź dalej, że rozwój to nie krzywa. Teraz możesz zrobić szefowi kawę, ktokolwiek by to… Czytaj więcej »

Rycho

Jola jedz 2kg szpinaku na noc . Może przejrzysz

lol

chyba już nie ma wyższej szkoły czegoś tam to był chwyt marketingowy na wyciągnięcie dotacji na rewitalizację budynków, szkoła jako pretekst zlikwidowana po minimalnym czasie wymogu funkcjonowania w przepisach, żal naprawdę tego miasta, że się dostało w ręce jajogłowych pustostanów, specjalistów od systemów zerojedynkowych społecznie rozwojowo co najwyżej na poziomie walenia k… jeszcze 25 lat temu było tu dużo osób z potencjałem, ale też starszych z wartościowym doświadczeniem jednak pilnie pracowano, żeby ich wykurzyć jak najdalej a dorobek zaprzepaścić co by zostało siedlisko dla roboli na strefę ich nadzorców aby po-ubeckie towarzystwo z desantu kielecko-podkarpackiego czuło się swojsko lub nawet… Czytaj więcej »

gmG

Założę się że gdyby dziś były wybory to znowu klika wygra a były prezydent znowu zostanie senatorem. Takie są Gliwice :-(

Lila

Conajmniej wróci na stanowisko prez.Gliwic. Stołek czeka

Ekspertyzer

Moim zdaniem oświadczenie magistratu powinno być krótsze. Coś w tym stylu:
“W 2018 r. ŚSM popadła w kłopoty finansowe, wynikające w główniej mierze z porażki biznesowej… i szeregu niewłaściwych decyzji zarządczych”
Pierwszą niewłaściwą decyzją zarządczą było powołanie do życia ŚSM, a o tym że zarząd miasta zbyt lekką ręką drenuje kieszeń podatnika gliwiczanie wiedzą nie od dziś.

wdzięczność

Trochę długo to trwało, ale dziękujemy portalowi bo nareszcie możemy to tu przeczytać w okrojonej treści, co wiemy od rana.

Marcin

Całą sprawą by się Onet nie zainteresował gdyby nie fakt, że sprzęt leży nieużywany. Nie pierwszy raz nasze miasto przecież nie zdobywa dotacji a mimo wszystko realizuje projekt (patrz: Arena Gliwice). Centrum Usług Wspólnych to taka ładna nazwa na zreorganizowanie i ograniczenie liczby etatów urzędniczych – zamiast dwóch księgowych w dwóch spółkach jedna księgowa, a tutaj mamy sytuacje gdy a) zarząd podejmuje ryzykowną decyzje o zakupie sprzętu z własnej ręki b) sprzęt jest zakupiony a dotacja odrzucona c) spółka nie realizuje zadania w postaci urealnienia tego CUW. Zarząd powinien podać się do dymisji zaraz po wypłynięciu faktu, że dotacja została… Czytaj więcej »

KiL

w sumie racja, na Hali jeszcze ani raz nie byłem, a tras rowerowych czy tej kolei miejskiej, którą używałoby się często NIE MA. Era rowerów elektrycznych idzie… no ale cóż.. przecież PREZYDENT i szlachta w garsonkach nie będzie jezdzic jak Holendrzy rowerem do pracy – kto bogatemu zabroni??

Burak

Typowy Janusz ,który potrafi tylko narzekać. Twoja strata, że jak były imprezy w Arenie, to wolales czas spędzać przed TV pijąc piwo. A tras rowerowych,itp gdyby było więcej to i tak z nich byś nie korzystał. Bo jedyna trasa z której korzystasz to ta z domu do żabki.

Alphons

Bez urazy , ale większość myśli według siebie szanowny Buraku.

PawPL

Jeśli podejmował decyzję zarząd spółki dlaczego hipoteka jest na działce miejskiej i dlaczego miasto spłaca tą pożyczkę.

Dżordż

Ta spólka jast od dawna do likwidacji. Miasto wciska im wszystkie mozliwe zamówienia bez przetargu żeby ich ratować. Ta afera to jeszcze nic. Koszty jakie miasto ponosi w związku z funkcjonowaniem spółki sa ogromne. Pani viceprezydent Weber byla tam prezesem. Teraz wsadzila na swoje miejsce zaufana osobę. Byla gł ksiegowa. Obie z Zabrza. Sekretarz tez z Zabrza. Niedlugo miasto będzie w kondycji takiej jak Zabrze.

Hrobok

Wiosna się zbliża to i kwiatki wychodza

działkowicz

Przebiśniegi wyszły mi na ogródku.

Josef

A oni działki na Grunwaldzie za 200 tysi sprzedają. Kabaret.

Franek

Banda złodziei. Miasto rządzone przez klikę.

walka lewaków z lewakami

Ładnie tam lewaki się tną, że kablują na siebie. Onet czyli kto frakcja budki suflera, kontra frakcja ludzi franka. Walka o wpływy nabiera rumieńców.

Urko

Może jacyś prawicowi młodzieniaszkowie rozumieją ten twój bełkot. Normalni ludzie ? Z całą pewności nie :-)

San Escobar

Czego nie zrozumiałeś?

DDD

Za to prawaki modlą się o lepszą Polskę ale już nawet Pan Jezus od tych modłów ma zwyczajnie mdłości.

Sebastian

Nietrafione decyzje się zdarzają, przegrane projekty także. To, co dziwi, to zakup sprzętu na dużą skalę. Albo liczyli na wysoki zwrot z projektu po uzyskanym dofinansowaniu albo nadmiernie ryzykowali. Spółka miała dobre opinie na początku działalności, zadowolony był wtedy z jej pracy Prezydent Gliwic. Rada Nadzorcza zaakceptowała kredyt. Dlaczego więc podjęto ryzykowną decyzję? Przesadne oczekiwania właściciela-miasta, jakieś wizje dalszego rozwoju, którym chciał sprostać prezes? Przesadny optymizm? lub nadmierne ryzyko decyzyjne prezesa, który nie spinał budżetu z normalnej pracy spółki? Czym powodowane? Nie kupuję wersji o kosztach reprezentacyjnych, które mogły zdołować firmę, ostatecznie to za małe kwoty w porównaniu do projektu,… Czytaj więcej »

Fiku Miku

450 tysięcy na obsługę prawną na rok to mało? Szli grubo.

Sebastian

Fakt, mało nie jest. Ale daleko od przewrotki, a szli na całość.. Czemu?

Fiku Miku

Może dopiero się rozkręcali. 30 baniek na “dzień dobry”, to taki gliwicki cyfrowy miś. A co się z tym misiem zrobi po przeglądzie? Protokół zniszczenia.

Sebastian

Możliwe.

Alphons

Prawdziwe pieniądze zarabia się na tylko na drogich słomianych inwestycjach.

lol

gliwicka klika robiła kurs ekonomii na bareizmach tzn. te numery były znane już w starym systemie i tak zostało do nowego Bareja tylko to zobrazował

jurek

To dlatego ŚSM podniosła cenę parkowania aut aby zminimalizować swoje nieudolne rządy

Burak

Przecież strefa nie jest od SSM.

San Escobar

Płatną strefę obsługuje ŚSM. Do kasy UM przelewają zebraną kwotę pomniejszoną o swoją prowizję. Może nawet całość idzie na spłatę długów.

Janek

Prokuratura prowadzi śledztwo od 1,5 roku w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom i nikomu nie postawiono zarzutów, dlatego dyskusja jest na razie bezprzedmiotowa.

Wujek dobra rada

Gliwice przyszłość jest tu i wszystko jasne:)))

Fiku Miku

Kiedy będzie jakiś pożar archiwum w Gliwicach?

karibu

Co na to zdrajca Kałuża?

SSS

Stanisław K . Spółkę mona było powołać i usługi E księgowania były celem . Realizacja bez środków fatalna i podupadająca pod KK. Prezydenta F. Obciąża zastaw terenu leśnego pod zabudowę i brak kontroli nad obciążeniem pożyczka finansów miasta, czuliby kieszeni mieszkańców. Cała pożyczka to strata cho spłacona w wysokosci23 mln. Jak się ściąga pieniądze od mieszkańców te dodatkowe to doświadczają tego między innymi iwestorzy budynków jednorodzinnych. Każdy chce wybudować szybko , ale żeby zamieszkać potrzebne media i droga .Gaz i prąd realizują bez problemu firmy Tauron i PGIN płatność nie budzi zastrzezen.A jak realizują to spolki komunalne??Nie mamy w. Planie… Czytaj więcej »

Fiku Miku

To kiedy żonkil szefa PO będzie prezydentem Gliwic i nastąpi całkowite zawłaszczenie miasta? Powtórka z Gdańska z Adamowiczami nam się szykuje?

róbta co chceta

Tylko aby do tego doszło Owsiak musi zająć pas ruchu.

polonizacja

Każde działanie ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne, przez bardzo nierozważne działania obecnej władzy Pcim stracił bardzo dobrego wójta a przecież jak najbardziej zasługiwał na takiego włodarza.

modem

I co w tej sprawie przez prawie 2 lata zrobiła PiSowska prokuratura, zreformowana przez pana ministra Ziobrę ? Dali radę sieciowym przestępcom czy okazali się miekiszonami a głównym zadaniem prokuratury jest zbieranie haków na Ziobry koalicjantów ?

Steed

450 tysięcy na obsługę prawną. Dziwisz się dlaczego prokuratura nic nie może zrobić??

Wujek

Co zrobiła, krzykacze stoją pod sądami i protestują, mowia o praworządności i wolnych sądach?, ponoć pisowcy poobsadzali swoich, to ja się właśnie pytam skoro tak jest, to czemu jest cisza?, jak jesteś troszkę rozumny to pojmiesz, że tym miastem rządzi platforma i ma wszędzie swoje macki…

modem

Czyli rządząca miastem platforma obsadza stanowiska i mataczy w śledztwach w prokuraturze rejonowej w Gliwicach, okręgowej, regionalnej i krajowej i daje ministrowi prokuratorowi generalnemu panu Ziobro prztyczka w nos i kopa w …. ?

sami swoi

przecież ludzie peło każde istotne stanowislo w tym mieście mają od zawsze i spróbuj ich ruszyć….

modem

Czyli Ziobro walczył z wiatrakami i przegrał ?

KiL

To jest cały czas ta sama prokuratura :) tylko teraz dorwali się do władzy całkowitej.
PATOLOGIA

gmG

Koś prosił by mu pokazać drugie takie miasto w którym Urząd Miejski finansował remont wszystkich budynków sądów. Najlepszy jednak kontrast jest na Kościuszki gdzie ten sam kompleks budynków zajmują po połowie Sąd i szpital. Proponuję obejrzeć.

Dsdd

Der Onet prawde ci POwie

Jola

Przecież w spółkę pompowane sa miliony poprzez zlecanie bez przetargu “z wolnej ręki” różnego rodzaju przedsięwzięć. Zlecając te zadania w trybie konkurencyjnym miasto zaoszczędziłoby fortunę. Co chwila Urząd Miejski i inne jednostki ogłaszają postępowania w trybie “in house” w których prowadzi się negocjacje z jedynym słusznym w tym przypadku wiadomym wykonawcą.

Prince

Szanowny Panie/Pani redaktor
doprecyzowując to co Pan napisał w artykule, zapomniał Pan wspomnieć, że była Prezes ŚSM obecna Zastępczyni Prezydenta Neumanna pani Ewa Weber była sekretarzem Miasta Zabrze odpowiedzialnym za informatyzację Zabrza, co zrealizowała ze Spółką Otago z grupy kapitałowej Asseco Data System wcześniej Asseco SA, To w tej firmie była wczesniej pracownikiem wspaniała “naprawczymi” fatalnej sytuacji w ŚŚM poprzedniczka Pani Weber. Nikt nie przytacza 11 lat działalności firmy. Nie należy zatem wpadać w podziw nad tym, że były pracodawca czyli ASECCO nagle obniżył 10-cio krotnie ratę kredytu nomen swojej omen byłej pracownicy i współpracownicy.

Bobek

Gliwice to specyficzne miasto sami przyjezdni polacy bardziej polsy ot tutejszych polakow

Obserwujący

No ładnie,ładnie.
Urzędasy ewidentnie szastają kasą i mają wszystko gdzieś.
Nojman i wszystkie urzędasy powinni podać się dymisji.

Gleiwitz

Jakoś mało komentarzy! Dlaczegóż????????

KiL

czy z Łabęd dojade pociągiem do centrum albo do Katowic na ŚŚM?

wiesław

Powoływanie się na Onet jako źródło informacji jest śmieszne. Skompromitowali się niedawno aferą, którą nakręcili wokół karabinka Grot. Cytowanie Onetu to po prostu obciach.

wiesława

W kolejnych wersjach Grota dokonywano poprawek a co ze wcześniejszymi wersjami, co się z nimi dzieje ?

tarcza

A poczytaj sobie jak pistolet z Radomia oślepiał policjantów, najbliższy taki incydent zdarzył się w Zabrzu.

Fiku Miku

@wiesław. Czego oczekujesz od niemieckiego portalu? Skompromitowali się artykułem o tym, jak to niemieccy żołnierze mieli źle na Boże Narodzenie, na froncie wschodnim. Dramat normalnie, kawior im się wysypał i szampan rozlał.

Werwolf

Wiesiu, możesz sobie co najwyżej pobiegać tropem wilczym :-)

Urko

No . Razem z Fiku Miku “na barana”

wiesława

Poszukaj artykułu: “Wojsko zwraca wszystkie karabinki Grot fabryce do poprawki po tekstach Onetu”

Kazik

Obciach. Wszystkie karabinki wróciły do producenta na poprawki. Ale najlepsze jest to, że możesz się powoływać nie na Onet a na rzecznika prezydenta, który WSZYSTKO POTWIERDZA!!!

Nie Polak

Grot + WOT = partyzantka. To wiemy, ze dacie radę :-)

Polak

Jeśli się orientujesz to wiesz, ze wszyscy będą musieli dać radę ;-)

chrzanisz głupoty

Wojsko Polskie ma mieć przede wszystkim dobrą broń i jest to warunek konieczny, grot jest wcale nie tanim produktem przemysłowym i jak każdy inny, podlega ocenie tak jak każda lodówka czy telewizor i jako broń dla jednostek specjalnych w wojsku nie będzie miał lekkiego żywota. Jeżeli podstawowym warunkiem z powodów politycznych ma być jego polskość to niech ta polska fabryka sprzedaje te karabinki wojsku po kosztach a nie na wojsku zarabia.

Paulina

Nie skompromitowali się oni, tylko pociągnęli temat dalej, zrobili wywiad z gościem który produkował kilka części karabinka dla fabryki w Radomiu, który na poczet tej produkcji pozaciągał kredyty, bo Radom już wybrał jego części, po czym fabryka pokazała mu, że i tak przerabia jego części niezgodnie w technologią i po jego proteście go przetrzymali i nie dali mu tej produkcji. Facet jest bankrutem, bo znajomi królika byli ważniejsi niż przetargi, a kombinacje z zamówieniami publicznymi to norma. Padło na zamówienia dla wojska, więc afera poważna, to karabinki, a nie igły do szycia…