Akademia piłkarska w Czechowicach z dofinansowaniem z MSiT. Prawie 7 mln złotych na I etap inwestycji

Piast Gliwice otrzymał 6,7 mln zł dofinansowania z ministerstwa sportu i turystyki na I etap budowy akademii piłkarskiej w Czechowicach. Na początek powstanie tam pięć pełnowymiarowych boisk.

 
Z bazy treningowej będą w przyszłości korzystać zarówno drużyny młodzieżowe, jak i pierwszy zespół klubu z Okrzei.

Zależy nam, aby realizować długoterminową strategię, która zakłada wprowadzanie większej liczby wychowanków do pierwszego zespołu. Dofinansowanie z ministerstwa i baza treningowa z prawdziwego zdarzania mogą w tym znacząco pomóc, dlatego cieszymy się, że robimy krok do przodu w rozwoju naszej klubowej akademii – powiedział Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice. Klub zapowiada, że po rozpoczęciu realizacji pierwszego etapu tej inwestycji, będzie aplikować do kolejnych postępowań.


Wsparciem objęta zostanie w szczególności baza szkoleniowo-treningowa, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo-rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Zapewnienie nowoczesnej oraz odpowiadającej najwyższym standardom infrastruktury sportowej, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce

– mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Celem „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej”, z którego dofinansowano projekt planowany przez Niebiesko-Czerwonych, jest rozwój zaplecza piłkarskiego dla klubów Ekstraklasy oraz I ligi.

Projekt zapowiadany od kilku lat

Miasto już od pewnego czasu czyniło przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia, jednak jego rozpoczęcie uwarunkowano pozyskaniem zewnętrznych środków. Całość I etapu projektu, którego dotyczy dofinansowanie, wyceniono na niespełna 12 mln zł (11,8 mln), z czego około 57 % będzie stanowiło dofinansowanie.

W planach jest utworzenie nowoczesnego ośrodka sportu i rekreacji z funkcją medyczno-rehabilitacyjną dla zawodników sportów wyczynowych, ale też mieszkańców Gliwic

– zapowiadało miasto w 2021. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia w połowie ubiegłego roku szacowano na około 64 mln zł, jednak kwota ta miała być zależna od jego ostatecznego kształtu.

Przypomnijmy, że zgodnie z wypracowaną wspólnie z architektami z Politechniki Śląskiej wstępną koncepcją programowo-przestrzenną, inwestycja miała obejmować budowę kompleksu boisk z kubaturowym zapleczem oraz z towarzyszącą infrastrukturą usługową (m.in. hotel sportowy, centrum rehabilitacyjno-medyczne), jak również rewitalizację i modernizację terenów Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice.

– Opracowana koncepcja Akademii Sportowej była przedstawiana członkom Rady Sportu Miasta Gliwice oraz miejskim radnym. Jest to wstępna propozycja. Po opracowaniu ostatecznej wersji koncepcji będzie ona szeroko konsultowana z mieszkańcami Gliwic oraz środowiskiem sportowym. Prezydent Gliwic publicznie deklarował, że przygotowana koncepcja absolutnie nie jest ostatecznym dokumentem, a jej realizacja w całości lub części nie jest przesądzona oraz, że warunkiem przeprowadzenia inwestycji sportowej jest równoczesne przeprowadzenie inwestycji uatrakcyjniających ośrodek w Czechowicach – informował pod koniec czerwca 2022 roku Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic w odpowiedzi na nasze pytania.

Wysłaliśmy do rzeczników miasta oraz Piasta Gliwice pytania o to, kiedy może rozpocząć się pierwszy etap przedsięwzięcia, na który pozyskano dofinansowanie, o jego ostateczny zakres i całkowity koszt. Czekamy na odpowiedź.

(żms)
fot. MOSQUIDRON

32 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze