Akademia piłkarska w Czechowicach z dofinansowaniem z MSiT. Prawie 7 mln złotych na I etap inwestycji

Piast Gliwice otrzymał 6,7 mln zł dofinansowania z ministerstwa sportu i turystyki na I etap budowy akademii piłkarskiej w Czechowicach. Na początek powstanie tam pięć pełnowymiarowych boisk.

 
Z bazy treningowej będą w przyszłości korzystać zarówno drużyny młodzieżowe, jak i pierwszy zespół klubu z Okrzei.

Zależy nam, aby realizować długoterminową strategię, która zakłada wprowadzanie większej liczby wychowanków do pierwszego zespołu. Dofinansowanie z ministerstwa i baza treningowa z prawdziwego zdarzania mogą w tym znacząco pomóc, dlatego cieszymy się, że robimy krok do przodu w rozwoju naszej klubowej akademii – powiedział Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice. Klub zapowiada, że po rozpoczęciu realizacji pierwszego etapu tej inwestycji, będzie aplikować do kolejnych postępowań.

Wsparciem objęta zostanie w szczególności baza szkoleniowo-treningowa, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo-rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Zapewnienie nowoczesnej oraz odpowiadającej najwyższym standardom infrastruktury sportowej, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce

– mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Celem „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej”, z którego dofinansowano projekt planowany przez Niebiesko-Czerwonych, jest rozwój zaplecza piłkarskiego dla klubów Ekstraklasy oraz I ligi.

Projekt zapowiadany od kilku lat

Miasto już od pewnego czasu czyniło przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia, jednak jego rozpoczęcie uwarunkowano pozyskaniem zewnętrznych środków. Całość I etapu projektu, którego dotyczy dofinansowanie, wyceniono na niespełna 12 mln zł (11,8 mln), z czego około 57 % będzie stanowiło dofinansowanie.

W planach jest utworzenie nowoczesnego ośrodka sportu i rekreacji z funkcją medyczno-rehabilitacyjną dla zawodników sportów wyczynowych, ale też mieszkańców Gliwic

– zapowiadało miasto w 2021. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia w połowie ubiegłego roku szacowano na około 64 mln zł, jednak kwota ta miała być zależna od jego ostatecznego kształtu.

Przypomnijmy, że zgodnie z wypracowaną wspólnie z architektami z Politechniki Śląskiej wstępną koncepcją programowo-przestrzenną, inwestycja miała obejmować budowę kompleksu boisk z kubaturowym zapleczem oraz z towarzyszącą infrastrukturą usługową (m.in. hotel sportowy, centrum rehabilitacyjno-medyczne), jak również rewitalizację i modernizację terenów Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice.

– Opracowana koncepcja Akademii Sportowej była przedstawiana członkom Rady Sportu Miasta Gliwice oraz miejskim radnym. Jest to wstępna propozycja. Po opracowaniu ostatecznej wersji koncepcji będzie ona szeroko konsultowana z mieszkańcami Gliwic oraz środowiskiem sportowym. Prezydent Gliwic publicznie deklarował, że przygotowana koncepcja absolutnie nie jest ostatecznym dokumentem, a jej realizacja w całości lub części nie jest przesądzona oraz, że warunkiem przeprowadzenia inwestycji sportowej jest równoczesne przeprowadzenie inwestycji uatrakcyjniających ośrodek w Czechowicach – informował pod koniec czerwca 2022 roku Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic w odpowiedzi na nasze pytania.

Wysłaliśmy do rzeczników miasta oraz Piasta Gliwice pytania o to, kiedy może rozpocząć się pierwszy etap przedsięwzięcia, na który pozyskano dofinansowanie, o jego ostateczny zakres i całkowity koszt. Czekamy na odpowiedź.

(żms)
fot. MOSQUIDRON

32 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
29/03/2023 10:17

Jestem ojcem 15 letniej gimnastyczki sportowej(mieszkamy w Czechowicach) w tym roku córka wywalczyła srebrny medal na mistrzostwach Polski seniorów. Aktualnie przygotowuje się do występu na mistrzostwach Europy. I nigdy, ale to nigdy nie otrzymaliśmy ani grosza, ani długopisu z miasta Gliwice. Ostatnio byłem porozmawiać w wydziale sportu UM Gliwice i dowiedziałem się, że córka jest za młoda aby otrzymać nawet nagrodę od Prezydenta gdyż musi ukończyć 16 lat!
Brawa za taką politykę. Pchajmy pieniądze tam gdzie są, a młodzi zdolni mistrzowie… Niech sponsorują ich rodzice.

wojtek
29/03/2023 11:43
W odpowiedzi na  Michał

piszesz o tym jakby młodzi piłkarze Piasta mieli szanse grać w 1 zespole. Ich także się olewa a kupują drewno. Jakich znasz wychowanków Piasta którzy grają w 1 zespole, Dziczek i kto jeszcze?

Cliper
29/03/2023 22:12
W odpowiedzi na  Michał

Chwalisz się czy żalisz?na co liczysz..na wpłatę na konto kilka baniek..daj dziecku czas..a ty wyluzuj!dla pocieszenia dodam że w latach 90tych mieliśmy w Gliwicach wicemistrza świata w szermierze.. w żeglarstwie i pewnie nie tylko..Ci to akurat moi koledzy z podwórka

Michał
30/03/2023 10:09
W odpowiedzi na  Cliper

Chwalę się i chwalić będę. Mam czym! Źle ty tego nie zrozumiesz bo miałeś kolegów, sprawnością zjedliscie razem kilo soli.

Kibic innych sportów
30/03/2023 21:20
W odpowiedzi na  Michał

Podziwiam młodych ludzi chcących uprawiać sporty niszowe. Życzę córce wielu sukcesow. W tym chorym kraju ale i nie lepszych wlodarzach tego zapyziałego miasta preferuje się dziki sport jakim jest piłka kopana. Buduje się im (kopaczom) za ciężkie pieniądze miejsca pracy,czytaj stadiony, zaplecza treningowe a w zamian co? Jak zwykle g…o. Miało być jak nigdy a wyszło jak zawsze i to na każdej imprezie do której kopaczom uda się zakwalifikować :)

Beton
29/03/2023 10:23

A o lodowisko w zimie wielmożnych władców miasta trzeba błagać na kolanach, a tu na najbardziej patolotwórczą dyscyplinę sportu po raz kolejny lecą miliony. Pamiętajcie o loży VIP na ponad 2 bańki z naszej kasy…

Kibic innych sportów
30/03/2023 21:29
W odpowiedzi na  Beton

Rozpędzić tych dziadów, a na murawie na Okrzei posadzić drzewa owocowe-przynajmniej pożytek z tego będzie (zdrowe owoce). Albo kwoty wypasać. Haha

Christoph
29/03/2023 04:57

Zamiast iść ogólnie w kierunku sportu, to dalej w tym kraju brną w dofinansowanie tej patologi zwanej ,,piłką nożną”

Marian Jabłoński
29/03/2023 09:05
W odpowiedzi na  Christoph

Przecież to chodzi o hodowlę kolejnych pokoleń wyborców . Darmowych wyborców.

Ampuła
29/03/2023 11:16
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Trzeba zbaranienia, żeby boiska trawą posiane kojarzyły się z hodowlą.
Największym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży jest zaraza e-sportu.
To chów cherlaków i kalek, tucz zapasionych garbusów, wylęgarnia klientów ZUS.
W klatkowej izolacji zainstalowania, z ciasnotą kurczowych przyruchów, w nierealnej rywalizacji pogłębianej narko-transem.
To będą zastępy najbierniejszych z darmowych wyborców – z wytresowaną reaktywnością na komendy, polecenia i komunikaty.

Oj
29/03/2023 13:18
W odpowiedzi na  Ampuła

Czy ów znakomity klub da szansę uczęszczania w zajęciach piłkarskich wszystkim dzieciom (także tym mniej sprawnym ruchowo i z mniejszym talentem do sportu)????

DD
29/03/2023 17:27
W odpowiedzi na  Ampuła

Po szprycach w pierwszych dniach życia już są mutantami, a ich dzieci będą musiały korzystać z in vitro, albo sztucznych macic już przygotowanych do przetestowania chyba w USA.

Mateusz
29/03/2023 09:37
W odpowiedzi na  Christoph

Pełna zgoda. Jest tyle innych sportów, korty tenisowe na Kosynierów są niedoinwestowane ( w zeszłym roku jeden kort był cały sezon nieczynny, bo nikt go nie wyplewił z chwastów) obsługa pozostawia tam wiele do życzenia, zupełnie MZUK nie ma na to pomysłu. Kiedyś były tam półkolonie sportowe dla dzieci, od kilku lat brak. Piłka nożna oraz koszykówka są za darmo w szkołach, gdzie gimnastyki sportowe, tance, judo, badminton i wiele innych sportów. Nawet odpłatnie ciężko jest w niektórych szkołach zarezerwować hale, bo miasto wspiera Piasta i pilke nożna. Jak ktos chce trenować pilke nożna niech to robi, mam do tego… Czytaj więcej »

Chłodne Oko
29/03/2023 09:56
W odpowiedzi na  Christoph

Wybudować to jedno, a utrzymać potem to drugie.
Kolejna niechciana przez gliwickie społeczeństwo pozycja w budżecie miejskim.

Luk
29/03/2023 10:11
W odpowiedzi na  Chłodne Oko

Jeśli inwestycja będzie przeprowadzona z głową i będzie atrakcyjny dla różnych zespołów (nie tylko trenujących piłkę nożną) do odbywaniu tutaj zgrupowań, grania sparingów, przeprowadzania badań zawodników itd. to taki ośrodek bez problemu powinien sam na siebie zarobić… pytanie czy tak będzie ?

!?
29/03/2023 13:25
W odpowiedzi na  Chłodne Oko

No, no, znawca gliwickiego społeczeństwa.

sontyty
29/03/2023 12:59
W odpowiedzi na  Christoph

A może to ty jesteś patologia?

RSP
29/03/2023 15:22
W odpowiedzi na  Christoph

Piłka nożna nie tylko u nas to patologia ale również w innych krajach. Szemrane interesy ,kombinatorstwo i przekręty.Liczy się tylko kasa i to ogromna. Komu ten obiekt jest potrzebny , chyba tym pseudo działaczom bo mieszkańcy miasta niewiele z tego będą mieli.

Cliper
29/03/2023 16:47
W odpowiedzi na  Christoph

Ogólnie jak piszesz to akurat jeśli chodzi o nasze miasto zrobiono bardzo dużo . Niemalże każda szkoła ma hale,są baseny,boiska,lodowisko,stadion lekkoatletyczny no i wspaniala,najlepsza hala w Polsce!Mnóstwo ścieżek rowerowych..jednym słowem czego Ci brakuje..tak ogólnie?

DD
29/03/2023 18:03
W odpowiedzi na  Cliper

Chociaż pytanie nie do mnie kierujesz, to odpowiem, że mam już tyle lat, że niczego mi nie brakuje oprócz spokoju na własnym ogrodzie od tych latających cholernie hałaśliwych „zabawek” z lotniska. Trzeba być bardzo tępym, głupim albo wrogo nastawionym do drugich aby nie rozumieć, że notoryczny hałas od obiektów nisko latających to broń biologiczna dla wszystkich istnień biologicznych. Trzeba mieć rozdwojenie jaźni lub być psychopatą albo kompletnym nieudacznikiem aby pewne powtarzające się procesy życiowe rozumieć dopiero kiedy, samemu się ich doświadczy.

Cliper
29/03/2023 19:04
W odpowiedzi na  DD

Te cholernie hałasujące latające maszyny umilają spokój mieszańcom od kilkudziesięciu lat!,Antoś’ startujący i latający do późnych godzin nocnych wcale nie był lepszy a mimo to tłumy mieszkańców wypoczywały na płycie lotniska,dzieci się bawiły a górale wypasali eko owce

DD
30/03/2023 01:26
W odpowiedzi na  Cliper

Nic nie zrozumiałeś, Tobie trzeba wszystko dokładnie podać na tacy jak dziecku.

WRD
29/03/2023 22:20
W odpowiedzi na  DD

Lotnisko było zanim się urodziłeś. Co, ma się dla ciebie zwinąć?

gmG
29/03/2023 20:14
W odpowiedzi na  Cliper

Szczególnie brakuje mi tego żeby te ścieżki rowerowe były jakoś ze sobą połączone bo jak na razie to każda sobie rzepkę skrobie.

Cliper
29/03/2023 21:08
W odpowiedzi na  gmG

Absolutnie się zgadzam!spójności nie tylko miejskiej ale i regionalnej a nawet ogólnopolskiej.oznaczeń itd..ale idziemy do przodu

Kibic innych sportów
30/03/2023 21:39
W odpowiedzi na  Cliper

„Wspaniała najlepsza hala w Polsce”. Ale się uśmiałem hahaha. Przejaw megalomanii i chorych ambicji Frankiewicza. To miasto powinno być conajmniej wielkości Wrocławia, aby było w stanie taką hale utrzymać. A nie te zapyziałe prowincjonalne betonowe glajwice

wojtek
29/03/2023 10:09

Wymiana murawy na stadionie z tego co pamiętam to był koszt ok 1 mil czy też 1,1 mil złotych koszt budowy parkingu przy stadionie to koszt ok 700 tys zł.
Mówimy o wymianie murawy a nie o budowie boiska. Co można zrobić za 7 mil. Wydaje mi się że będą to jakieś dwa boiska, parking, szatnia i droga dojazdowa.
Mówimy tutaj także o projekcie gdzie duża część pieniędzy się rozpłynie. Niestety tak to wygląda.

prawda
29/03/2023 12:25

Akademia piłkarska-nowa nazwa tzw kopaczy z bozej laski.Kolejne marnowanie pieniedzy. Swiat stoi na glowie. Zenada.

galant
29/03/2023 13:01
W odpowiedzi na  prawda

twoja prawda to gó wn o prawda

Oj
29/03/2023 13:22
W odpowiedzi na  galant

To chyba tak jak Twoje obycie w społeczeństwie i kultura…

DD
29/03/2023 18:11
W odpowiedzi na  Oj

Przecież wiesz, że najgłośniej krzyczą pasożyty społeczne, które żyją z naszych podatków.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
ktos
29/03/2023 21:54

Ile drzew z tytułowego zdjęcia zostanie wyciętych w imię budowy tych pięciu pełnowymiarowych boisk?