Akcja zatrzymania fałszywego “policjanta” w centrum Gliwic. 21-latkowi grozi 8 lat za kratkami (TV)


Widok 3 mężczyzn goniących młodzieńca ulicą Zwycięstwa to widok dość niepokojący. Jak się okazuje, ktoś, kto na pierwszy rzut oka mógł wyglądać na ofiarę, w rzeczywistości był przestępcą, a ścigający go mężczyźni to… policjanci po cywilnemu.

Sytuacja miała miejsce w środę.

Kryminalni z Wydziału ds Zwalczania Przestępczości Przeciwko Mieniu gliwickiej komendy zatrzymali 21-letniego mieszkańca Sosnowca, który, jako fałszywy funkcjonariusz, uczestniczył w naszym mieście w oszustwach metodą „na policjanta”. Mężczyzna usłyszał już cztery zarzuty, przyznał się do winy, grozi mu do 8 lat więzienia – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Zatrzymanie to efekt współpracy policjantów z trzech komend miejskich – prócz gliwickich w typowaniu i namierzaniu podejrzanego uczestniczyli śledczy z Będzina i Siemianowic Śląskich. W czwartek, 28 maja, 21-latka odkonwojowano do aresztu śledczego.

18 maja br. w domu starszej mieszkanki Gliwic zadzwonił telefon stacjonarny. Męski głos w słuchawce zapytał, dlaczego seniorka nie stawiła się na wezwanie policji w komisariacie. Podający się za stróża prawa mężczyzna poinformował kobietę, że ktoś zdobył jej dane osobowe i planuje wypłatę pieniędzy z konta bankowego – opisuje Słomski.

Jedynym ratunkiem dla oszczędności życia gliwiczanki, jak przekonywał fałszywy policjant, była współpraca z nim, czyli prowadzącym tajne śledztwo.

Przerażona perspektywą utraty oszczędności starsza pani wykonywała wszystkie zalecenia „policjanta”.

Wypłaciła więc pieniądze i przekazała nieznanemu wówczas mężczyźnie, ba – otrzymała od niego nawet pokwitowanie na ponad 57 tysięcy złotych – dodaje podinspektor. – Kolejne podobne w przebiegu oszustwa miały miejsce w następnych dniach. 21 maja wyłudzono na szkodę starszej kobiety 70 tys. zł, 25 maja ponad 37 tys. stracił 69-latek, a 26 maja podejrzany odebrał gotówkę osobiście od… 31-latki, która pomogła swojej 80-letniej babci spakować przygotowane dla „policji” 86 tys. zł.

W środę, 27 maja około południa wytypowany podejrzany został zatrzymany. Wspomniany 21-letni sosnowiczanin przebywa już w areszcie śledczym, oczekując na proces karny. Sprawa jest rozwojowa.

(nmm)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
galAnonim

dożywocie dla tego śmiecia, brawo dla POLICJI

;-)

I znowu Sosnowiec… Z Sosnowca nic dobrego nie przyjdzie…

Tymon

No dżuma i cholera może. Pamiętam jak na zakładzie przyjął sie chłopak z Sosnowca. Kierownik w pierwszy dzień pyta się skąd jest… on wiedząc co się szukuje delikatnie odpowiada “z Sosnowca”, Kierownik głęboki wdech i rzuca “o kurła”, po czym sie reflektuje że nie bardzo tak można mówić. Suma sumarum chłopak mimo że z Sosnowca to nie był zły…ale to tylko wyjątek potiwerdzający regułę…

Ojciec swojego syna

Dożywocie? Serio? A za całą resztę kodeksu karnego powyżej oszustwa to co kara śmierci? Miejmy umiar mocium Panie bo może ktoś kiedyś taki zdobędzie władze i zechce wprowadzić Pana pomysły w życie a wtedy biada nam Panie, biada… W kraju w którym jest prawo, mniejsza o to że bez sensu, zakrywania facjaty co trzeci ma to gdzieś, to zgodnie z Pana logiką prawodawstwa trzeba by z 10mln obywateli wychłostać na głównych placach miast, miasteczek i wsi albo zamknąć na 20lat do pierdla… Ach się rozmarzyłem…

Szot

To policjant a nie smiec

Nic mnie już nie zdziwi

Naprawdę?! 31-latka pomogła swojej babci przekazać pieniądze? Straciłem nadzieję.

ewi

Czyli ta wnuczka to niezły przygłup!

Bolek

Jak babcia

Wiesława

Po co przysparzać policjantom tyle ambarasu? Nie rozmawiać z obcymi o swoich pieniądzach! Nigdy! Tym bardziej nikomu obcemu nie przekazywać pieniędzy! Co z Wami?

Zdzisława Niepiernik

Czego oczekujesz od społeczeństwa, którego 40% łyka z lubością łgarstwa bandy żoliborskiego tetryka?

Ja

A kolejne 40% ,albo ma krótką pamięć ,albo myśli ,że KO jest lepsze.

Lolek

Nie dużo lepsze, ale lepsze.

Obserwujący

Łatwo przyszło łatwo poszło.
Myślcie seniorzy, myślcie.
Tyle macie lat seniorzy a dajecie się oszukiwać jak dzieci.

Szota

To są niedorozwinięci seniorzy z kasą

onie

Czy nikt nie zwraca uwagi na to, jak wygląda komisariat na Starym Mieście? Przecież jego wnętrza to dramat. Aż wstyd dać się złapać instytucji, która mieści się w takiej budzie. Okropnie zaniedbany budynek.

Asia

A tak wszyscy zazdroszczą policjantom…

\\\\\

bo to mienie pożydowskie i nie opłaca się remontować?

Jest faja

Barany mają złote runo, to są chętni na strzyżenie baranów. A jak baran jest głupim baranem, to zostaje wygolony przy samej skórze.

Romek

Polacy to jednak ciemny naród.
A tak przy okazji -sztuczny policjant ujawnia fałsz, że nasi emeryci są biedni.

ekspert

Ludzie dają się wpuszczać w maliny oszustom, bo są przyzwyczajeni do tego, że większość instytucji w Polsce bierze. Jeszcze kilka lat temu, żeby załatwić najprostsze sprawy, trzeba było iść z kopertą.

Szpieg

To tylko koperciarz z senatu pozostał

Wyborca PiS

Więzienie to za mało powinny być obozy pracy na wzór Rosji tam po roku zdychają z przepracowanie. Mam nadzieję że pan Ziobro ukręci kark bandytom

Ojciec swojego syna

A potem sam się zamknie z kolegami w obozie… Jak mawiał pewien znany polski demokrata “naród wspaniały tylko ludzie k.. wy…

jerzy

No ,no jak można tak potraktować kolegę po fachu . A tak poważnie – sąd powinien gnojkowi dowalić taki wyrok , żeby następni wiedzieli że takie draństwa mogą ich drogo kosztować . Ale nasze prawo jest łagodne dla tego rodzaju mętów . Solidnie to [potrafią karać babcię handlującą pietruszką i dziadka emeryta lub rencistę . Dla oszustów tego typu i złodziei na dużą skalę prawo jest łagodne i tolerancyjne i sędziowie dają niskie wyroki .

Barbara

A mnie interesuje skąd te emerytki i emeryci mają takie oszczędności. Cały czas się słyszy,że seniorzy tacy biedni. Tacy niedoinwestowani. 86 0000. 56 000. Z groszowej emerytury?

T_o_m_1983

Dobra robota Panowie Policjanci, a on niech odpoczywa w murach o chlebie i wodzie.

Mememe

Co mu wypadlo ze ten drugi Policjant podniosl to z ulicy? Chyba nie klamka ?

fdff

Na filmie widać że on uciekł policjantom. Gdzie więc to brawurowe zatrzymanie?

Ampuła

Rzekoma pandemia metody “na wnuczka i policjanta”, to propagandowy wytwór rządowych służb PiSocjalizmu katolickiego. Dla jakich korzyści? 1. Władza partyjno-państwowa tworzy niegodziwą iluzję, że jej światłe przewodnictwo doprowadza emerytów i rencistów do zasobności seniorów z Luksemburga czy rentierów w księstwie Monako. Tysiące starych Polaków mają konta wypchane setkami tysięcy złotych. Wyjąć z banku 85.000 złotych i włożyć do foliowej torby z Bierdonki? To przecież starcza codzienność, od której ręka nie zadrży, a sprawne oko nie zmyli sumy. Kilkadziesiąt tysięcy dla wnuczka po rozmowie telefonicznej? To norma rodzinnej troski wśród samotnych, bogatych Polaków trzeciego wieku. Jesteś seniorem bez miliona na koncie,… Czytaj więcej »

Ampuła

3. Znając realia demograficzne i nie mając pojęcia, jak je naprostować, władze PiSocjalizmu katolickiego decydują się czerpać korzyści z procesu starzenia się społeczeństwa. Do tej narracji pasuje rozdęcie medialne oszustw dokonywanych przez dwudziesto- i trzydziestolatków na szkodę ludzi starych. Pozbawianych wielkich kwot – a więc pewnie “oszczędności całego życia”. Młodzi przestępcy niszczący życiowy dorobek seniorów? To jest gorsze, niż gwałty proboszczów na ministrantach! To jest pokoleniowa zbrodnia wnuczków wobec dziadków. Ale hola, władza PiSocjalizmu katolickiego potrafi zadbać, żeby Polska była krajem dla starych ludzi i ich życiowego dorobku! Wystarczy umiejętnie, metodycznie i planowo wysłać dzieci i wnuki za granicę. Wyszczuć… Czytaj więcej »

Jan

Świetnie. A jak podinspektor Marek Słomski komentuje opieszałość policji w wystawieniu wniosków do Sanepidu o ukaranie 30 tys. zł premiera i wojewody?

Asia

Jan: I znowu żółć i znowu polityka!

krzysztof

jak to zatrzymali biznesmena – za co?

Halina z Komprachcic .

Wszyscy ci poszkodowani , gdyby chodzili do kościoła to by słyszeli na ogłoszeniach parafialnych jak księża bardzo często od lat i to we wszystkich kościołach w całej Polsce / zalecenie Episkopatu / ostrzegają o tego typu przestępcach / fałszywi policjanci , listonosze , pracownicy gazowni i ,, elektrowni ” / . No cóż , ale to trzeba chodzić do kościoła , a nie na kodziarskie wiece pod sądy .

RamPamPam

Gdyby chodzili do Kościoła to nie mieliby co wsadzić takiemu udawanemu policjantowi do koperty, bo wszystko wcześniej oddaliby na tacę.

Lolek

I popatrzpan nikt ich nie ściga, nikt przed nimi nie ostrzega. Mógł chłopaczek zapisać się do seminarium, a nie tak na własną rękę biznes kręcić. Taki potencjał, taka pomysłowość i wszystko jak krew w piach.

Gliwiczanin

21 lat!!! Tak sobie życie spaprać, żal mi chłopaka!

w pogoni za octem

Bodnar?

christoph

Troll?

Ojciec swojego syna

A może człowiek po prostu…?