Alarm bombowy na dworcu. Sprawca fałszywego zgłoszenia zatrzymany, ruch pociągów został przywrócony

AKTUALIZACJA: Ruch pociągów został przywrócony, a sprawca fałszywego alarmu zatrzymany. To 20-latek z Torunia.

Na Dworcu Głównym w Katowicach ogłoszono alarm bombowy, z tego powodu wstrzymane zostało kursowanie pociągów niektórych relacji. Pasażerowie mogą skorzystać m.in. z komunikacji autobusowej i tramwajowej, organizowanej przez ZTM.

Wszystkie osoby przebywające na dworcu zostały ewakuowane. Pociągi kierujące się w stronę Katowic zatrzymają się na wcześniejszych stacjach: Katowice Zawodzie, Katowice Ligota, Chorzów Batory. Część pociągów została odwołana. Została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa i honorowanie biletów Kolei Śląskich w ZTM – informuje Rzecznik Kolei Śląskich w mediach społecznościowych.


Wśród odwołanych połączeń znalazł się m.in. pociąg nr 40814 relacji Gliwice 11:38 – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice 12:49 w całej relacji bez zastępczej komunikacji autobusowej ZKA (BUS), podobnie jak pociąg 40915 relacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice 10:06 – Gliwice 11:08. Dla niektórych połączeń komunikacja zastępcza organizowana jest na części trasy.

Wszystkie odwołane relacje i informacje o busach uruchomionych na danej trasie można znaleźć na stronie Kolei Śląskich – link. Informacje aktualizowane są na bieżąco.

Alarm okazał się fałszywy, zatrzymano 20-letniego mieszkańca Torunia

Po otrzymaniu zgłoszenia, policjanci bardzo skrupulatnie sprawdzili cały dworzec kolejowy i perony. Okazało się, że informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego była fałszywa. Czynności na katowickim dworcu kolejowym zostały zakończone, a ruch pociągów przywrócony.

Sprawca fałszywego alarmu szybko został zatrzymany przez policjantów z referatu ogniwa interwencyjnego katowickiej komendy. Okazał się nim czasowo przebywający na terenie Katowic 20-letni mieszkaniec Torunia. Policjanci zabezpieczyli również jego telefon komórkowy. Obecnie z zatrzymanym trwają czynności procesowe.

Zgodnie z kodeksem karnym, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze nawet do 8 lat więzienia.

(żms)

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze