„Aleja Noworybnicka” na Trynku nadal aktualna. Jest przetarg na projekt nowego parku

MZUK czeka na oferty w przetargu na projekt Parku Południowego. To tzw. Aleja Noworybnicka, szeroko oprotestowana przez działkowców.

 
Gdy przed paroma tygodniami okazało się, że miasto przedłuża umowy na dzierżawę ogródków działkowych w rejonie ul. Rybnickiej (między ulicami Kochanowskiego a Toruńską), pojawiły się głosy, że to znak cichej rezygnacji z planów stworzenia nowego parku na Trynku. Wcześniej to właśnie ten argument był powodem wygasania umów z działkowcami. Ci drudzy zaprotestowali, zrzeszyli się w stowarzyszenie „Zielony Trynek” i dopięli swego (przeczytaj –> Działkowcy z Trynku działek nie stracą, jest jednak pewien warunek). Magistrat zamierza przygotować nowy teren w taki sposób, by pogodzić ich interesy z założeniami nowego parku.

wizualizacje: MZUK

– Według planów powierzchnia części ogrodów w nowych umowach zostanie ograniczona, w zakresie niezbędnym do realizacji przyszłych założeń inwestycyjnych. Wyłączenia mają dotyczyć indywidualnych ogródków wzdłuż planowanej alei spacerowej, a ich zakres nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu metrów kwadratowych w poszczególnych umowach zawieranych z indywidualnymi dzierżawcami – komentował na początku września Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Kompromisowe rozwiązanie nie wszystkim przypadło do gustu.

– To ciąg dalszy skrajnie egoistycznej próby zablokowania powstania Parku Południowego i zawłaszczenia tego terenu przez działkowców tylko dla siebie – komentował na facebook’u Tomasz Herud, radny dzielnicowy z Sikornika i prezes Stowarzyszenia Rowerowe Gliwice.

W dyskusji publicznej pojawiły się też obawy, że w dobie rosnących cen, ugoda z działkowcami posłuży za pretekst do odłożenia projektu na „lepszy czas”. Wydaje się jednak, że prace nad parkiem będą kontynuowane. MZUK czeka właśnie na oferty w przetargu. Projekt alei opierać się ma na koncepcjach architektonicznych, na które przed rokiem ogłoszono konkurs. Nie wybrano jednak zwycięskiej koncepcji, a postanowiono skorzystać w części z każdej z trzech zaproponowanych.

Tak w tej chwili wygląda teren przygotowywany pod przyszły park.

Miasto zaznaczyło też elementy wspólne dla każdej z nich: istniejąca zieleń ma zostać zachowana, aleja ma być skomunikowana z parkiem kieszonkowym przy ul. Rybnickiej, stworzone mają zostać miejsca relaksu z dala od ulicy, a urządzenia ze strefy gier z dala od budynków mieszkalnych.

Według wstępnych planów cała aleja może mieć około półtora kilometra długości. Ma powstawać etapami. W pierwszej kolejności mogłaby zostać zrealizowana część od ul. Nowy Świat do ul. Kochanowskiego.

Oferty w przetargu na projekt można składać do 4 października 2022 roku.
(msz)

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
gliwicjus
28/09/2022 07:14

To, co jest na wizualizacji MZUKu trudno nazwać parkiem, bardziej ofertą firmy budowlanej.

Xsenofob
27/09/2022 20:28

Ciekawe, ile drzew wytną przy okazji budowy parku.
Bo znajomi królika muszą przecież coś zarobić przy nowych nasadzeniach.

serio
27/09/2022 20:44

Na ogrzewaniu dzieci oszczędzamy, ale na kolejna aleje kasa się znajdzie?
Jaki będzie koszt tej atrakcji?

Urko
28/09/2022 07:05
W odpowiedzi na  serio

Serio? Będzie nas stać. Po pierwsze Nasza Bełatka powiedziała, że wystarczy nie kraść. Po drugie, gliwiccy radni jedynie słusznej partii uderzą do tzw. „wojewody”, do Jarosławy Gonciarz oraz do NPwTCzNG i sruuuuu….. Jest!!!! Czek wielkości plandeki od Tarpana. I telewizja i ordery do klap ańcugów oprószonych z lekka łupieżem i rąsia i buźka i goździki. Damy rady….

Rolex
28/09/2022 09:50
W odpowiedzi na  Urko

Zainfekowałeś się TVPiS? Ta jak inne wątpliwe inwestycje są autorstwa ekipy frankiewiczo-peowskiej.

Stop
28/09/2022 07:22
W odpowiedzi na  serio

Koszt, jaki założyli na dziś i tak trzeba pomnożyć razy dwa, co najmniej. Ale mamy miejskie spółki, które nigdzie poza Gliwicami nie wygrywają przetargów na prace, więc trzeba wymyślać kolejne budowy, przebudowy, odkamieniania, nasadzania wcześniej barbarzyńsko wycinanej zieleni, itd. Żeby spółeczki i znajomi na synekurach nie zdechli z głodu.

Cliper
28/09/2022 16:24

Inwestycja aktualna od kilkudziesięciu lat,wciąż ma szansę na realizację. SUPER

Tomasz Jan
28/09/2022 08:23

Znowu wygrał interes lokalnych Ślimaków.

mila
28/09/2022 10:00
W odpowiedzi na  Tomasz Jan

??????????

Urko
28/09/2022 06:57

„To ciąg dalszy skrajnie egoistycznej próby zablokowania powstania Parku Południowego i zawłaszczenia tego terenu przez działkowców tylko dla siebie” Panie Herud. Masz pan mieszkanie ? Płacisz pan za niego czynsz ? Mieszkasz pan w nim? To ciąg dalszy skrajnie egoistycznej próby zablokowania powstania Świetlicy Osiedlowej – Klubu Seniora i zawłaszczenia tego lokalu przez Tomasza Heruda tylko dla siebie. Zajmij się pan pedałowaniem i „roweryzacją” Gliwic. Na tym też się pan nie znasz, ale wszyscy już przywykli i nikogo pan już specjalnie nie wnerwiasz. Do autorów nazwy tej „alei” in spe. Nie stać was na jakąś oryginalną nazwę ? Do znudzenia.… Czytaj więcej »

mila
28/09/2022 09:59
W odpowiedzi na  Urko

Panie Herud pprzestań pan terroryzować Gliwice ścieżkami. Choć są one rowerzystom potrzebne to ich sieć jakoś się nie spina. Są inwestycje ważniejsze do dokończenia a kasy budżetowej nie będzie. Na oświetlenie i ogrzanie oby wysterczyło to będzie dobrze.

Ampuła
27/09/2022 20:38

Wizualizacja prosto z Marsa.
Po zwarciu się w szeregi stowarzyszenia, osadnicy z Terytoriów Okupowanych przez Działkowców na Trynku wcale nie porzucili procederu upiornego karło-budownictwa odpadowego, nie skończyli z chlustaniem hektolitrami trucizn na kolorowe motyle i ptaki śpiewające, ani nie zaprzestali kompulsywnego gromadzenia gruzu, złomu i śmieci za stertami chwaściny i kupami gałęzi.
Dlatego straceńcy, którzy zbłądzą w trynkowską „aleję”, będą po kostki brodzić w gnilnych odciekach spod kompostów, obrzucani złośliwie żużlem zza strzępów czarnych folii na działkowczych zasiekach.

antczak
28/09/2022 08:37

Po co komu park? Kto ma czas tam chodzić? Chyba tylko bezrobotni z butelką. Parki to siedliska patologii. Tak jak ktoś napisał – dzieci marzną w domach a jakiś urzędnik, który przytulił grube pieniądze, bawi się za nasze w parki.

pracuś
28/09/2022 10:03
W odpowiedzi na  antczak

A czym ty bezmózgowcu oddychasz pewnie nie wiesz ,że park to tlen. Może myślisz,że to gatunek piwa. Weź się do roboty to twoje dzieci nie będą marzły.

Pola Mieszkanka Gliwic
28/09/2022 16:49
W odpowiedzi na  pracuś

Ogródki działkowe to teren gdzie jest produkowany tlen. Ludzie cieszą się nimi. Dlaczego im to odbierać. Nie widzę żeby parki w Gliwicach były przeludnione.

MT
28/09/2022 18:00
W odpowiedzi na  Pola Mieszkanka Gliwic

Szczególnie podczas palenia liści i śmieci oraz grillowania.

Beton
28/09/2022 18:32
W odpowiedzi na  Pola Mieszkanka Gliwic

To niech się nimi cieszą na obrzeżach miasta. Działki ze śródmieścia powinny zostać eksmitowane, a odzyskane tereny zamienione w ogólnodostępne tereny zielone z korzyścią dla wszystkich mieszkańców miasta.