Amazon od środka. Jako jedna z pierwszych redakcji zwiedziliśmy działające już centrum w Gliwicach

Amazon, amerykański koncern handlowy, po blisko pół roku działania w Gliwicach zaprosił m.in. naszą redakcję do zwiedzenia wnętrza centrum logistycznego. Mogliśmy przyjrzeć się normalnej pracy prawdziwego giganta na światowym rynku sprzedaży internetowej i nie tylko.

 
Pierwsza, dość zaskakująca obserwacja to… bardzo mało widocznych pracowników. Wszystko jest zautomatyzowane. Palety same manewrujące między przeszkodami naprawdę robią duże wrażenie.

Amazon startuje w pandemii

Gdy przy ulicy Bojkowskiej niespełna trzy lata temu ruszała budowa ogromnego magazynu, ciężko było uzyskać informację, kto jest inwestorem. Plotki głosiły, że będzie to Amazon, co oficjalnie potwierdzono dopiero pod koniec 2019 roku.


Handlowy gigant przystąpił wówczas do trwającej kilka miesięcy rekrutacji pracowników – do obsadzenia było około tysiąca wakatów.

Centrum Logistyczne E-Commerce w Gliwicach rozpoczęło działanie w trakcie największych obostrzeń związanych z pandemią – w kwietniu 2020 roku. Ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem oferowało wówczas preferencyjne stawki, równocześnie wprowadziło procedury anty-covidowe. Trudno dziwić się polityce firmy – kiedy w wielu krajach świata trwał lockdown handel stacjonarny w dużej części przeniósł się do Internetu, a to domena działania Amazona.

Amazon – co to właściwie jest?

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w 1994 roku w Seattle przez Jeffa Bezosa. Zajmuje się sprzedażą drogą elektroniczną (e-handlem) i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Koncern rozpoczął działanie od sprzedaży książek, jednak w miarę upływu czasu zaczął wprowadzać do swojej oferty kolejne produkty, były to DVD, sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, meble, towary spożywcze oraz wiele innych.

W styczniu 2015 Amazon ogłosił plany wejścia na rynek kinematograficzny. Do korporacji należą też Alexa Internet, Joyo.com (Amazon.cn), SoundUnwound i IMDb. Cztery lata późnej firma zajęła 4 miejsce rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata z przychodem wysokości 118,573 mld dolarów.

Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii i innych państwach. Pierwsze swoje centra w Polsce handlowy gigant otworzył w 2014 roku. Aktualnie jest ich 9 – zlokalizowane są w Kołbaskowie (Szczecin), Okmianach (Bolesławiec), Pawlikowicach (Łódź), Bielanach Wrocławskich, Sadach Poznańskich, Gliwicach, Sosnowcu i w Łodzi. Łącznie w naszym kraju Amazon zainwestował około 4 mld złotych i stworzył miejsca pracy dla 14 tysięcy osób. (za wikipedia/mat. pras.)

Blisko 4 tysiące robotów

Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach, o powierzchni ponad 210 000 m2, jest największym budynkiem Amazon w Polsce, wykorzystującym technologie Amazon Robotics. W codziennych obowiązkach pracowników wspiera 3 900 robotów transportowych, co pozwala nie tylko na ograniczenie czasu wysyłki przesyłek do klientów, ale również na znaczące zwiększenie przestrzeni magazynowej.

Przeciętny tego rodzaju robot waży ponad 150 kilogramów, porusza się z prędkością 5,5 km/h i podnosi przedmioty o ciężarze nawet do 340 kilogramów.

Pracowników wspierają również paletyzatory (zrobotyzowane ramiona z chwytakami) i manipulatory (przenoszące palety pełne towarów na kolejne piętra). Dzięki nim zamówienia mogą trafiać do klientów o wiele szybciej.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sceptykiem się urodzic

Może górnicy powinni przejść do Amazona i było by mniej problemów….
…… Zapomniałem Amazon nie wypłaca 13, 14,15 i trzeba tam pracować a nie pocierać się związkowcami…..

Pięta

Tyś chyba na grubie nie robiol bo na dzień dzisiejszy nawet 14 nie ma a co dopiero reszta nie zapominaj że każda państwowa to ma i nawet gościu co ci szlabany otwiera i zamyka a oni nic nie produkują tylko górnik produkuje i jeszcze mu zabrano ale nie że zebym robił lament

chank

Obudź się.

PAKer

Na dzień dzisiejszy nie ma “czternastek”, trzeba czekać do grudnia, stycznia czy kiedy tam wypłacają ;);)

Ampuła

Jedynym w Polsce miejscem wydobywania wungla, w którym nie ma 18 wypłat za robotę, a do kasy nie wpływa 18 różnych państwowych dotacji, celowych dopłat, środków na restrukturyzację, pożyczek bezzwrotnych, spłat zadłużenia, kwot oddłużenia, funduszy na nagrody za przekroczenie strat i gotówki na bieżące wypłaty, są biedaszyby zabrsko-rudzkie.

Laszlo_egesz

@Ampuła: W Zabrzu były kiedyś biedaszyby bo pokłady węgla wychodziły na powierzchnię, nawet wiem w których miejscach, czyżby w Rudzie też?

górniczy potomek

Ja, ino to co górnik ‘produkuje’ warte jest mniej niż ile górnikowi za to płacą.

koneser

Skoro tak zauroczyła Ciebie praca w Amazonie to składaj papiery i zatrudnij się, a potem opisz swoje wrażenia. Górnicy pracują w pocie czoła i nie do 14.15 więc odrobinę przyzwoitości mieć w sobie należy.

amazończyk

Górnik zjedzie na dół powiedzmy o 6 – 8 zanim znajdzie się na miejscu pracy, 9 zanim zacznie pracować, 11 wraca na wyjazd, 13 jest na powierzchni = łącznie pracuje od 9-11. Ja w amazonie pracuję 10,5 godziny z czego te dodatkowe pół jest na niepłatną przerwę. Pracujemy na dzień i na noc. Kto jest bardziej zmęczony po pracy ja czy górnik … dyskutowałbym. Polecam górnikowi stać w miejscu 10 godzin, w maseczce na twarzy, ciągle pilnować odstępu 2 metrów i nie mieć z kim porozmawiać bo stanowiska są daleko od siebie. Niech górnicy nie mówią że mam zjechać na… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

Nie boisz się, że za chwilę wypomną Ci obiad za 1zł i darmowy autobus do pracy?

potomek

Może paru pracuje. Reszta to nadbudówka i słodkie nieróbstwo – nieróbstwo najdroższe w Polsce.

Dobra zmiana

Do 14.15 to może masz wyjazd.
A o której idziesz na osobowy?
Bycie w pracy to nie znaczy pracować!

Żool

A byłeś kiedyś pod ziemią gryzipiórku?

gliwicjus

Szkoda, że w tekście tak mało własnych spostrzeżeń autora a tak dużo marketingowej treści z materiałów firmy…

Beton

Zapraszamy tam grupę zawodową z doemerytalną gwarancją zatrudnienia podarowaną przez państwo polskie. Tam zobaczą jakie są realia na rynku pracy.

Ampuła

Gdyby to był państwowy Kombinat Przemysłu Pakowania i Wysyłu im. A. Mazona, miliony pogiętych, zatłuszczonych i uszkodzonych kartonów sypałyby się prosto z taśmociągu na wielką kupę za zakładem. W drugą stronę, czyli do Kombinatu, sypałyby się preferencyjne dotacje z ministerstw, celowe dopłaty z narodowych funduszy, środki na restrukturyzację z budżetu województwa, pożyczki bezzwrotne z państwowych rezerw, umorzenia zadłużenia z poprzedniej pięciolatki, oddłużenia na poczet zadłużenia w przyszłej pięciolatce oraz środki na bieżące wypłaty dla 27.635 zatrudnionych.
I na fundusz nagród rocznych. Za przekroczenie planowanych strat.

Jakub

Dziwny zakład niby nowoczesny a bajzel z agencjami tymczasowymi maksymalny, pracowałem tam jako Water Spider, nie radze pokazywać że się szybko pracuje, bardzo słaby balans obciążenia pracowników jedni maja lajtową robotę inni robią po 40-50tyś kroków na zmianie, mój rekord to około 41tyś czyli dobre ponad 30km w nogach, na plus to trzy przerwy jedna 30 min,praktycznie darmowy obiad bo za 1zł i niektórzy bardzo spoko Liderzy. Zarobki raczej słabe 20PLN brutto to śmiech na sali, na początki Pandemi przez chwilę był dodatek 4zł do każdej godziny, mogli go zostawić!!! Pozdrawiam Water Spiderów z Pick i Stow bo lekkiej roboty… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

Spider, czyli pająk przemieszcza się na 8 nogach dlatego te 30km należałoby pomnożyć przez 4, wychodzi 120km.

AndrzejD

@Jakub
Czytając twój wpis i patrząc na interpunkcję i konstrukcję zdania, to nie dziwię się że pracowałeś w Amazonie za 20PLN / h

gvvg

Tak nas amazon kocha, że nie ma polskiego sklepu internetowego.
amazon.pl W przypadku tej strony informacje nie są dostępne.

Obserwujący

Co za problem?amazon ma różne wersje językowe. Do wyboru do koloru,wystarczy jeśli znasz angielski na poziomie śedniozaawansowanym.
W glajwicach jest magazyn wysyłkowy.
Dla amazona jesteś konsumentem, TYLKO konsumentem.

#noś maseczkę

DD

Niebawem Amazon zrobotyzuje nawet tę garstkę istot biologicznych za pie …….jących na miskę ryżu, chociaż kto wie czy już nie są samo świadomie zrobotyzowane. Rodacy zmuszajcie mózg do pracy bo inaczej zamienicie się w rośliny, które jak robot wyczuje to opryska round upem od Bayera i się wysuszycie, inny robot dostanie sygnał odoru zgnilizny, podjedzie i posprząta.

Bolo

Jestem ciekaw czy ta firma w ogolę płaci podatki w Polsce? Jeśli tak to ile w stosunku do ich rocznego przychodu?

W UK za jedną godzinę pracy 10.80£/h na dniówce w Polsce nie całe 5 £/h a ceny podstawowych produktów prawie takie same.

DD

Umysł niewolnika niczego nie analizuje, bierze co dają.

Obserwujący

Płacą groszowe podatki w pislandzie. Jest to jakieś 1/10 ich rocznego dochodu.

#noś maseczkę w pomieszczeniach

Obserwujący

Nie bój się,chętni się znajdą i sami osądzą czy jest to obóz pracy czy nie.

Obserwujący

I to jest prawdziwa przyszłość i rozwój.Patrzcie i uczcie się glajwice na wstecznym.
To jest prawdziwa technologia o jakiej glajwice mogą sobie pomarzy

#noś maseczkę w pomieszczeniach

Xsenofob

Tam w środku pustej hali (na zdjęciu) pracownik cały dzień w maseczce.
Współczuję.
Pewnie chodzi o to, żeby roboty sterowane komputerem nie złapały od niego jakiegoś wirusa.

Okulista

To nie gliwice jest zacofane,a caly kraj.Gdzie sie spojrzysz to firmy zagraniczne tylko Polski robotnik.Takie wysokie wykszaucenie jest w Pl,ze nic nieumieja wymyslic swojego.

chank

Umieją wymyśleć, ale sprzedają się razem z firmą zanim coś więcej osiągną.

Ad

I to myśląca część internautów umie pojąć.

Laszlo_egesz

Pamiętamy grafen i niebieski laser.

Marx

ale to jest w Gliwicach wlasnie… To niech uczy sie Zabrze czy skad tam jestes