„Amok” poza Teatrem Miejskim. Kino ma zostać przekazane pod zarząd Centrum Kultury Victoria

Duże zmiany w gliwickiej kulturze. „Scena Bajka – Kino Amok” ma trafić pod pieczę niedawno utworzonego Centrum Kultury Victoria. Tym samym kino nie będzie już w strukturze Teatru Miejskiego.

 
Miasto zapewnia, że działalność kina nie zostanie ograniczona, a zmiana ma na celu „efektywniejszą realizację zadań w sferze kultury”. Niepokój wśród kinomanów jednak się pojawił, bo „Amok” przez lata zapracował na uznanie w oczach mieszkańców. Formalnie, zmiana to kolejne wzmocnienie CK Victoria. Kino prowadzone przez Urszulę Biel, podlegało dotychczas pod Teatr, czyli dyrektora Grzegorza Krawczyka. Teraz znajdzie się pod skrzydłami Pawła Cieplińskiego, dyrektora CKV.

– Centrum Kultury Victoria ma większe możliwości efektywniejszego wykorzystania obiektu Scena Bajka — Kino Amok na potrzeby organizowanych w mieście wydarzeń kulturalnych

– argumentuje w uzasadnieniu do uchwały, którą zajmą się w czwartek radni, Stella Zaborowska-Nawrath, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

– Podział nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań w zakresie kultury. Działalność kina w obiekcie będzie bowiem kontynuowana. Oczekiwanym skutkiem podziału jest pełniejsze wykorzystanie potencjału obiektu, który oprócz zachowania charakteru kina studyjnego będzie miejscem organizacji licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym – dodaje w uzasadnieniu uchwały.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni na sesji Rady Miasta.

Przypomnijmy, „AMOK” to wielokrotnie nagradzane kino w skali całego kraju. W 2013 roku kino otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najlepsze kino w Polsce. Natomiast w 2017 roku kino otrzymało nagrodę za najlepszą edukację filmową. Od 2004 roku AMOK należy do Europa-Cinemas, międzynarodowego stowarzyszenia kin wspierających rozpowszechnianie filmów europejskich oraz polskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W 2011 roku AMOK przystąpił do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych.
(msz)

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze