Analiza rynku mieszkaniowego na Śląsku – ile zapłacisz za kupno mieszkania?

Śląsk to pod wieloma względami jeden z najlepszych regionów do zamieszkania. Największy potencjał biznesowy, rewitalizacja terenów pokopalnianych, przeobrażonych w postindustrialne przestrzenie dla mieszkańców i najważniejsze – relatywnie niskie ceny mieszkań. Ile zapłacimy za mieszkanie na Śląsku?

 

Rynek mieszkaniowy na Śląsku 

Rynek nieruchomości w województwie śląskim uchodzi za jeden z najbardziej konkurencyjnych względem innych regionów miejsc do osiedlenia się. Wiele wskazuje na to, że tendencja ta będzie wzrastać, co też obserwujemy w rosnącej liczbie ogłoszeń np. w Dąbrowie Górniczej: https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/dabrowa-gornicza oraz w innych miejscowościach. Z czego to wynika?

Surowy krajobraz Górnego Śląska i okolic, kojarzony z lat 90., dzisiaj zmienił się nie do poznania. Prawdziwa mekka biznesowa Polski, bogata oferta turystyczna i kulturalna, setki osiedli zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie natury, a także różnorodny i co istotne, tani rynek mieszkaniowy, spośród którego z łatwością wybierzemy idealne mieszkanie dla siebie. Miast do wyboru mamy bez liku: od Katowic, przez Jaworzno, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Częstochowę, Rybnik, a nawet zlokalizowane w województwie śląskim miasta takie jak Cieszyn, Ustroń czy Wisła. Tak szerokie repozytorium zapewnia nam komfort doboru takiej lokalizacji, która idealnie spotka się z naszymi potrzebami.

Gdzie kupić mieszkanie na Śląsku? 

Gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania na Śląsku, pozostaje jedno istotne pytanie – które miasto będzie najlepsze? Tutaj decyzja z reguły podyktowana jest naszą sytuacją zawodową. Jeśli pracujemy w Katowicach, z pewnością chcielibyśmy zamieszkać właśnie w tym mieście. Stolica województwa, jak łatwo się domyśleć, charakteryzuje się najdroższym rynkiem nieruchomości. By zakupić mieszkanie w Katowicach, musimy wydać średnio 9300 zł za metr kwadratowy. Jednocześnie to właśnie tam znajdziemy największą liczbę mieszkań, co pozwala na dobór miejsca idealnie spełniającego nasze potrzeby.

Taniej jest w Tychach, Gliwicach czy Zabrzu. Tam mediana ceny z metr kwadratowy wynosi odpowiednio 7200, 6700 i 5700 zł. Mieszkanie na sprzedaż w Gliwicach to doskonała opcja dla każdej rodziny z dziećmi, która liczy na bliskość wszystkich istotnych elementów aglomeracji śląskiej przy jednoczesnym sąsiedztwie zielonych terenów. To bardzo atrakcyjne cenowo oferty, a za wyborem miasta ościennego zdecydowanie przemawia fakt, iż doskonale skomunikowana aglomeracja śląska daje ogromne możliwości podróżowania do pracy z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Jeśli więc naszym najważniejszym czynnikiem jest cena, wybór mieszkania powinien skupiać się na mniejszych, nie mniej atrakcyjnych, ale zdecydowanie tańszych miastach na Śląsku. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w województwie śląskim?

Osoby, które planują zakup mieszkania na Śląsku, ale też w każdym innym miejscu muszą zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, by czerpać maksymalną przyjemność z nowego mieszkania. Co warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim lokalizację, ale o tym już sporo wspominaliśmy. W zależności od naszych upodobań warto szukać mieszkania w centrum lub na przedmieściach, tak docenianych przez młode rodziny. Pod uwagę warto wziąć także metraż i rozstaw mieszkania.

Co jeszcze? Naturalnie sprawdźmy najbliższe otoczenie. Czy znajdziemy tam przedszkole, szkołę, centrum handlowe, siłownię i inne ważne miejsca? Czy dojazd do pracy będzie szybki i bezproblemowy? Jak wygląda sytuacja z garażem lub miejscem parkingowym? Warto sprawdzić oferty na https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/jaworzno i dobrać idealne mieszkanie dla nas i naszej rodziny. 

materiał partnera