“Ostatni moment, aby dać szansę nadwyrężonej gospodarce”. Jest apel do rządu o ograniczenie obostrzeń

Już nie tylko restauratorzy czy hotelarze, również samorządowcy chcą zmniejszenia obostrzeń dotyczących gospodarki. – “Rozumiem konieczność wielu specjalnych działań wprowadzanych w czasie epidemii. Jednak jak najbardziej rozumiem także desperację wielu polskich przedsiębiorców” – pisze prezydent Gliwic.

 
Włodarze śląskich miast i miasteczek apelują do rządu o otwarcie hoteli i restauracji, widowni w obiektach sportowych oraz tych wszystkich gałęzi gospodarki, których działalność może być prowadzona w odpowiednim reżimie sanitarnym.

Samorządowcy zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów wystosowali przygotowany na mój wniosek apel do rządu RP o niezwłoczne, stopniowe znoszenie ograniczeń pandemicznych

– poinformował w środę Adam Neumann w serwisie facebook.com.


Uważam, że bezwzględnie należy przeanalizować obowiązujące restrykcje i zdjąć te, dla których nie ma uzasadnienia. To ostatni moment, aby dać szansę i tak już krańcowo nadwyrężonej gospodarce na podniesienie się z kolan i próbę powrotu do normalnego funkcjonowania. Do normalności gospodarczej i społecznej – wyjaśnia Neumann we wpisie.

“Obowiązujące restrykcje, wprowadzone w sposób wybiórczy i niesolidarny uderzają w te gałęzie gospodarki, których działalność jest kluczowa dla polskich miast i ich mieszkańców, niwecząc lata wysiłku włożonego w budowę wielu biznesów. Również sytuacja jednostek samorządu terytorialnego, zarządzających obiektami takimi jak hale sportowe, biblioteki, teatry, muzea i filharmonie jest coraz trudniejsza” – czytamy w stanowisku Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

“Trudno dziwić się zdesperowanym przedsiębiorcom, którzy chcą za wszelką cenę, otworzyć na powrót hotele, restauracje i inne firmy. Zagrożenie konsekwencjami karnymi jest niczym, wobec braku zarobku, pogłębiania zadłużenia czy upadłości przedsiębiorstw i zwolnień pracowników”

– widnieje dalej w dokumencie.

W sytuacji trwających od blisko 11 miesięcy ograniczeń dotyczących funkcjonowania wielu branż gospodarki, część przedsiębiorców zaczyna obchodzić przepisy zawarte w covidowych rozporządzeniach. Zielone światło do tego dał wyrok sądu administracyjnego z Opola uchylający karę nałożoną przez Sanepid na fryzjera, który przyjmował klientów pomimo lockdownu. Organ ten uznał, że wprowadzone zakazy prowadzenia działalności gospodarczej są niezgodne z Konstytucją RP, zgodnie z którą taka sytuacja może mieć miejsce tylko w przypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

W Gliwicach przykładem przedsiębiorcy, który zdecydował się na wynajmowanie klientom miejsc w lokalu, jest kawiarnia Klapec, prowadząca biznes w dwóch miejscach na terenie miasta. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ Łukasz Gawin

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rett

Po roku od momentu dokładnego opisania wirusa nadal nic o nim nie wiadomo. Poza szczepionką, co do której już podnoszą się głosy że trzeba będzie szczepić się co roku, nie ma schematu leczenia zachowawczego – leku pierwszego rzutu. “Eksperci”, którzy jeszcze rok temu z uśmiechem mówili “zachowujmy się normalnie, ale ostrożnie, dbajmy o higienę”, teraz wieszczą kataklizmy i śmierć. Rok karmienia strachem, zamykania się, paniki. Covid niczym imię demona, wymawiane z lękiem i uległością. I nikt z tych ekspertów teraz nie powie: słuchajcie, jak z grypą, tak z covidem trzeba nauczyć się żyć normalnie. Jedni mówią że szczepienie wybawi nas… Czytaj więcej »

Perez

Rett…..milion ludzi juz tlumaczylo co i dlaczego…a Ty dalej swoje. ALbo jestes totalnym ignorantem, albo po prostu nie jestes w stanie zrozumiec, a wtedy warto przeczytac i posluchac raz jeszcze :P

Rett

@Perez Opieram się jedynie na faktach. Nie wiem o jakim milionie ludzi mówisz. Z kolei wiele uwagi naukowcy poświęcili takim tematom jak rozwój epidemii i nawet prosty model matematyczny pokazuje jedno: krótkie lockdowny pozwalają utrzymać wydolność opieki zdrowotnej, długie lockdowny powodują reset zabawy i zaczynamy od nowa. Nie ma bata, by po “otwarciu” nie nastąpił wzrost zakażeń (szczególnie że Covida można przechodzić wielokrotnie). Nie ma też gwarantowanego okresu trwania ochrony po szczepieniu (co więcej, sam pełnomocnik ds. szczepień stwierdził że “wszystko wskazuje na to, że szczepić będziemy musieli się co roku” (źr. wywiad dla Wprost)) – czy z tego powodu… Czytaj więcej »

Perez

Zgadzam sie z Toba…ale obecnie szczepionki jeszcze nie ma, no chyba ze ogladasz TVPIS, tam szczepienia ida juz cala para.

Ad

Ile jeszcze będzie trwał ten cyrk? Ciągłe “dodrukowywanie” niewypracowanych pieniędzy nie jest wyjściem. To odbije się na nas wszystkich!

Gang PiSena

Czeka nas Wielki Reset, czyli przejęcie przez rządy ręcznego sterowania gospodarką, likwidacja klasy średniej a wszystko to przybliża rewolucję komunistyczną.

Perez

hehehe, PiS to robi od dawna i jakos nikt z tym nie mial problemow hahah

Gang PiSena

Nikt, czy tylko nikt z PiSu ?

Perez

W obecnym stanie…jaka to roznica?

Beton

Fajnie byłoby, gdyby Redakcja wróciła do wspomnianego w artykule P. Klapca i sprawdziła powodzenie jego przedsięwzięcia. Myślę, że inni przedsiębiorcy chętnie o tym by przeczytali.

Ad

Nie chodzi o to żeby “kombinować” tylko żeby ludzie mogli legalnie otworzyć swoje biznesy, bez kombinowania i spoglądania w stronę drzwi czy pani Ziuta z sanepidu nie przyjdzie w towarzystwie panów mundurowych.

Obserwujący

Inni przedsiębiorcy powinni otwierać,jeśli faktycznie są pod ścianą,pewnie mają jeszcze spore oszczędności i czekają aż je wydadzą i dopiero potem zaczną stękać jacy to oni biedni.
Bądźcie odważni, nie liczcie na pisiorów.Pamiętajcie,że obecnie podatnicy was utrzymują.

Katarzyna

Kiedyś oni niszczyli pracowników umowami zlecenie i stawkami typu 8zl/h przez co 8 milionów Polaków emigrowało do rejchu. Dobrze że rząd ich poskromił niech wiedzą jak to jest nie mieć na obiad dla dzieci!

polonizacja

Jak oni nie będą mieli na obiad dla dzieci, to ty tym bardziej, no chyba że Orlen wykarmi wszystkich.

Katarzyna

Jak przyjdzie inflacja to rząd zabierze bogaczom ich majątki i pieniądze jako daninę solidarnościową a jak któryś się zbuntuje to skończy jak Lepper na rzemyku z buta hihi

Perez

Knajp w GLiwicach pelno…a wy Ciagle pokazujecie dwie. Macie z nimi jakies uklady czy o co chodzi?

Obserwujący

No,też uważam,że ten cały lokdałn powinien się zacząć otwierać.W końcu podatnicy nie mogą bez końca utrzymywać przy życiu firemkarzy.
Inna sprawa,że wiele pabów, restauracji, knajp, powinna upaść,za dużo tego jest.Ale pisiory wiedzą lepiej, oni nikogo nie słuchają,zupełnie jak glajwickie urzędasy na czele z nojmanem.
Zawsze jest wyjście,przebranżowić się w końcu są firemkarzami.

@noś masseczkę

Laszlo_egesz

To jest chyba jeden z najbardziej przesyconych jadem twoich komentarzy. Czy masz świadomość kto pracuje na to, żebyś TY mógł comiesięcznie, bez opóźnień dostawać swoją emeryturę (włącznie z tą 14stą) i narzekać?

Ala

Emeryture dostaje ten kto ja wypracowal ty tez bedziesz emerytem

Laszlo_egesz

Wątpię czy dożyję. Obecnie mam zaległości w ZUS i VAT więc nawet nie wolno mi zachorować bo nie stać mnie na prywatne leczenie.

Urko

@Laszlo_egesz
Pocieszające jest to, że nie napisał nic o konfiskowaniu im samochodów i karaniu mandatami po 50 K. Za bycie przedsiębiorcami.

AndrzejD

@Laszlo
olej tego dziadersa – on przez całe życie pierdzenia w stołek na zasiłku nic sensownego nie zrobił, to i nic sensownego nie ma do powiedzenia. Dlatego na okrągło zatruwa tu powietrze swoją frustracją

ms

Kiedy “firemkarze” utrzymywali cały ten pierdolnik, socjal i wszystko inne to bylo ok, co nie? Co za ****