Będą ulgi lub umorzenia czynszu. Miasto prezentuje szczegóły pakietu pomocy dla przedsiębiorców


Miasto zapowiada wsparcie gliwickich przedsiębiorców, których działalność ucierpiała na skutek ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Właśnie poznaliśmy szczegóły zaprezentowane przez gliwickich urzędników. Przewidziano ulgi za czynsze i dzierżawę w lokalach należących do miasta oraz odraczanie terminów płatności podatków – lub ich umorzenia.

Czynsze

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z gminnych lokali użytkowych oraz innych obiektów dzierżawionych od Miasta Gliwice lub od jednostek organizacyjnych miasta, a ich działalność została zawieszona lub ograniczona z powodu epidemii mogą składać wnioski o ulgi.


Ulgi te polegać będą m.in. na:

 • umarzaniu i obniżaniu czynszów dzierżawnych proporcjonalnie do okresu, w którym nie było możliwości prowadzenia działalności,
 • odraczaniu płatności czynszów lub na rozkładaniu ich na raty
 • Kwestia będzie załatwiana indywidualnie na wniosek przedsiębiorcy. Pisma (e-maile) w tej sprawie należy przesłać elektronicznie na adres określonego wydziału Urzędu Miejskiego lub jednostki (ZGM, TBS-y, MZUK, szkoły itd.), które reprezentują Prezydenta Miasta w umowie z przedsiębiorcą.

  Warunkiem umorzenia należności będzie udokumentowanie przez wnioskodawcę wstrzymania prowadzenia działalności w wynajmowanym lokalu/budynku.

  Podatek od nieruchomości

  Miasto będzie udzielało wsparcia przedsiębiorcom, na ich indywidualne wnioski o umorzenie lub odraczanie terminów płatności podatków (w trybie art. 67a Ordynacji podatkowej). Umożliwi to elastyczne stosowanie wsparcia w różnym zakresie dla poszczególnych przedsiębiorców, w zależności od stopnia ich trudności finansowych oraz czasu ich trwania.

  W tej sprawie konieczny jest kontakt z Wydziałem Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego w Gliwicach (e-mail: po@um.gliwice.pl, tel. 32/239-11-07, 32/239-13-07).

  Prezydent Gliwic podjął również decyzję o czasowym zawieszeniu niektórych czynności, które wiążą się z dochodzeniem podatku od nieruchomości. W związku z tym nie będą czasowo wysyłane upomnienia z tytułu zaległości podatkowych oraz nie będą kierowane do egzekucji tytuły wykonawcze dotyczące tych zaległości. Prowadzone przez Miasto Gliwice egzekucje administracyjne należności pieniężnych zostają czasowo ograniczone. (mf/UM Gliwice)

  od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
  Fan

  To i tak wszystko ledwo funkcjonowalo taka prawda o mikro a inna prawda ze to katastrofa dlugoterminowa ani maj ani siepien nic nie poradza jezeli kogos firma funkcjonuje na kredytach to wie ze to koniec jak i tych ktorzy nie maja szans na przetrwanie

  krzysztof

  neumann ty się nam mieszkańcom zapracujesz ,wirus w Gliwicach jest bez szans na przetrwanie tu mamy orły umysłowe w urzędzie

  Obserwujący

  Prędzej te wszystkie firemki upadną niż skorzystają z ulg.

  Ala

  Skandaliczne warunki bezpieczenstwa pracy w instytucie onkologii , dlaczego władze szpitala zakazują pracownikom głośno o tym mówić?

  Urko

  I tylko na tyle stać “jedno z najbogatszych miast w Polsce “? Gliwice. Przyszłość jest tu. Mroczna , ponura i wypełniona pustką …

  Obserwujący

  No bo całe to “bogactwo” to tylko na papierze jest.Jedna wielka ściema dla naiwnych.Urzędasy pewnie boja się i słusznie,że posypie się budżet.Poza tym,mieszkańcy utrzymują przecież halę-porażkę-bankruta-strupa, która to, powinna zostać zamknięta na czas określony a pensje osób tam “pracujących” okrojone.
  Przyszłość na wstecznym odjechała stąd.

  :-))

  Nie ma to jak Hiszpania.

  prawda

  Może trochę nie na temat, ale jednak odnosi się do kluczowej kwestii, o którym jest nawiązanie w artykule. Dlaczego opozycji przeszkadzają wybory prezydenckie, które mają odbyć się dopiero 10 maja, a sami są zwolennikami posiedzeń sejmu, który odbywają się w tym tygodniu w okresie największego ryzyka zarażeniem wirusa. W sejmie jest w sumie 460 posłów + obsługa poselska. Słowa zostań w domu odnosi się zarówno do polityków, a zwłaszcza opozycji w okresie do świąt wielkanocnych!!!

  :()

  bełkotliwa ta „prawda”. Taka komsomołskaja…

  Marta

  Gdyby “prawda” miała rację, to przerwa w obradach sejmu uniemożliwiłaby również ustawy o pomocy dla pracowników/przedsiębiorców na czas epidemii. Procedowanie pomocy po epidemii, byłoby zbieraniem gospodarczych “trupów”. Nie wiadomo, co lepsze: zachorowanie na koronawirusa, czy śmierć z głodu, czy w krwiożerczej walce o znikające towary w sklepach, itp. Poseł podpisuje ze społeczeństwem kontrakt na dobre i złe – na epidemię też. Natomiast przeniesienie wyborów na po epidemii chroni zwykłych obywateli w liczbie o wiele większej. Czy ktoś potrafi wytłumaczyć, jakie straty poniesie naród w wyniku przesunięcia wyborów? Droga “prawdo” trzeba pamiętać o włączeniu guzika z napisem “myślenie”, zanim się cokolwiek… Czytaj więcej »