Będzie bonifikata na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Okaże się na sesji RM

Poprzedni włodarze Gliwic byli przeciwni wprowadzeniu bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego na własność w przypadku miejskich gruntów. Taka ulga dla mieszkańców może zostać jednak przyznana, pod warunkiem, że zgodzą się na to radni podczas grudniowej sesji Rady Miasta.

We wtorek pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński zapowiedział przygotowanie uchwały regulującej tę kwestię.

– Przypomnę, że sejm dał prawo do takiej bonifikaty tym, którzy są wieczystymi użytkownikami na gruntach skarbu państwa, natomiast Gliwice odmówiły mieszkańcom tej bonifikaty – mówił Moszyński podczas konferencji prasowej. – Dziwnym dla mnie jest to, że w Zabrzu jest bonifikata, w Rybniku, w Bytomiu, w Katowicach – praktycznie we wszystkich miastach i co ciekawe, bez żadnej korelacji między faktem przyznania bonifikaty a na przykład pochodzeniem politycznym prezydenta. Wszystkie praktycznie miasta tę bonifikatę przyznały, najczęściej to jest tak, że w pierwszym roku 60 % – dodał p.o. prezydenta miasta.

REKLAMA

Moszyński rozmawiał już z częścią gliwickich radnych na temat wprowadzenia takiej ulgi dla mieszkańców – mają być oni skłonni do poparcia tego pomysłu.

–  (…)Myślę, że do 19 grudnia ta uchwała będzie i jeżeli wtedy rada ją uchwali, to tym, którzy już wpłacili, będziemy zwracać pieniądze, a reszta z tej bonifikaty będzie mogła skorzystać. Zakładam, że tak jak sejm uchwalił, i jak wszystkie praktycznie w okolicy miasta, w pierwszym roku będzie to 60% – podsumował Moszyński.

Przypomnijmy, poprzednie władze Gliwic nie wprowadziły ulgi dla mieszkańców obszernie tłumacząc tę decyzję na łamach Miejskiego Serwisu Informacyjnego w artykule pod tytułem “Bonifikata nie byłaby sprawiedliwa”.

Przekonywano w nim między innymi, że wprowadzenie bonifikaty spowodowałoby dla miasta określone finansowe skutki: roczne wpływy do budżetu miasta z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste wynosiły do tej pory około 4,5 mln zł – jeśli wszyscy mieszkańcy chcieliby skorzystać z możliwości uzyskania 60% bonifikaty i wpłaciliby opłatę jednorazowo za okres 20 lat, to uszczuplenie budżetu sięgnęłoby kwoty 54 mln złotych.

Do tego ostatniego faktu odniósł się pełniący obowiązki prezydenta miasta.

– Z drugiej strony więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywateli i pytanie, czy my ten budżet traktujemy jako wartość samoistną i nadrzędną w stosunku do interesu obywateli, czy nie. Moim zdaniem powinno się patrzeć i na jedno i na drugie. Argument, że wprowadzenie bonifikaty uszczupli dochody miasta, jest oczywiście prawdziwy, tylko zwracam uwagę, że Zabrza, Rudy Śląskiej, Katowic również, a tam jednak decyzję podjęto – mówił Moszyński.

(żms)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
500 DLA WSZYSTKICH GLIWICZAN

Można być pewnym, że na końcu Kampanii Wyborczej Komisarz Moszyński ogłosi program
” 500 PLUS DLA WSZYSTKICH GLIWICZAN”
Byle tylko PIS dorwał się do władzy w Gliwicach !.

Marx

przy okazji zatrudni kilkanaście firm doradczych, od śmieci, od wody, od dróg itp Każda dostanie miły kontrakt na kilka milionów, bo jakoś kampanię trzeba sfinansować. A jest z czego brać bo Gliwice kasy mają jak lodu

Edmund

Wiesz to bo do tej pory na tym ty i tobie podobni żerują

''

Ty tego nie wiesz i dlatego Moszyński będzie żerował na takich jak ty i podobnych.

polak jak zwykle duraczony

dlatego tylko kandydat konfede&racji ma szanse polozyc kres tym przepychankom przy samorzadowym korycie

likwidujac koryto

Marx

gdybym korzystał to bym na Bahamach siedział a nie pisał na forum… Ile miasto ma pieniędzy można sobie sprawdzić w budżecie, każdy ma dostęp. A pierwsza firma doradcza do śmieci już została oficjalnie zapowiedziana. Więc tak, wiem, choć korzyści z tego żadnych nie mam. Koeljne pomysły na wyprowadzenie pieniędzy na pewno się pojawią. Wzór już jest, na onkologii – zabrano gliwickiej aby finansować warszawską…

Dziadek

Co mają do siebie;sprawa “śmieci” w Gliwicach i wewnętrzne rozgrywki w Instytucie Onkologi, którego Gliwickie Centrum Onkologii jest jego częścią?Takie mieszanie…..to typowe dla zwolenników tego,żeby w Gliwicach ZOSTAŁO TAK JAK JEST.

polak jak zwykle duraczony

na onkologi chcieli sobie sprywatyzowac troche majatku tyle ze okazalo sie ze wlascicielem jest warszawski instytut zalozony za pieniadze naszej przemilczanej dwukrotnej noblistki a zalozony zostal z datkow zwyklych ludzi w ameryce i na calym swiecie ktorzy wierzyli w szlachetnosc celow naszej rodaczki bierzcie przyklad z niej a nie z tych obecnych pozal sie boze nominantow o dzialaniach czysto antypolskich

FIRMA DORADCZA !

Skoro Komisarz DAJE kilkadziesiąt milionów z NASZYCH pieniędzy budżetowych to w drugim zdaniu powinien powiedzieć –
KOMU JE ZABIERZE ?

Edmund

Jednemu już zabrał REMONDIS , kolejnych tego typu tez znajdzie bez problemu , dobrze że stawia mieszkańców na 1 miejscu

Marx

przecież Remondis i tak wygra, to unieważnienie przetargu to typowe zagranie pod wybory. Takich akcji będzie dużo więcej w najbliższym czasie, bo liczy się żeby o kandydacie trąbili we wszystkich mediach.

Dziadek

Nic firmie Remondis jeszcze nie zabrano!!! Długa droga do zabrania czegokolwiek tej firmie-potrzeba Szybkich i zdecydowanych WSPÓLNYCH działań Prezydenta i Rady Miasta.

MATEMATYKA JEST ŁATWA !

@Edmund
Podaj KWOTĘ jaką zabrał firmie REMONDIS ?
Fakty, konkrety a nie dyrdymały !.

polak jak zwykle duraczony

ta durniu ktora nie zaplacil spolce
za zawyzona kwote w ofercie

ilu agitatorow durniow bedzie wypisywac bzdety?

Aureliusz

Warto zauważyć, że Frankiewicz zasłaniał się konsekwencjami wprowadzenia bonifikaty dla budżetu miasta, że spowodowałoby to duże uszczuplenie tego budżetu. A jednak w międzyczasie miasto sprzedało Politechnice budynek przy ul. Akademickiej z bonifikatą 95%. W tym przypadku o dziwo budżet nie ucierpiał. To dopiero jest hipokryzja.

:)

Na dewastacji miejskich nieruchomości i sprzedarzy ich za drobne, budżet też rzekomo nie cierpi. Tak jak na nieruchomościach rozdawanych Kościołowi za bezscen.

''

Bo to jest inwestycja w naukę czego w Polsce najbardziej brakuje a nie w konsumpcję, której jest za dużo i która niestety stanowi trzon polityki rządu.

JogiBabu

Inwestycja w naukę, powiadasz… To jak ci naukowcy z Polibudy poradzili sobie z gliwickim smogiem?

''

A to ty nie wiesz, że naukowcy z Zabrza z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla opracowali przecież tzw. “Zielony Węgiel” ?

polak jak zwykle duraczony

jakos nam te inwestycje to bokiem wychodza a korzystaja zagraniczne korporacje na imporcie odchowanej sily roboczej

taki handel bialym niewolnikiem jaki uprawiano tu od czasu geszeftu gala anonima
na ziemiach polskich

''

Włodzimierz Korab-Karpowicz to chybiona inwestycja ?

Dziadek

Uszczuplenie budżetu średnio 2,7 mln/rocznie przez 20 lat .Czy to jest w budżecie Gliwic dużo?
To tylko ~0,15% budżetu .
Proszę się zastanowić ile kosztuje papierologia, buchalteria i koszta osobowe w tym temacie/rocznie….dopiero teraz mamy jakiś ogląd na sprawę!

kolik

Zwykły Kowalski zatrzyma 40 Zł bonifikaty i będzie się cieszył jak dziecko! A krezusi gruntowi zarobią na tym miliony. tego pan komisarz nie mówi!

Dziadek

Ujawnij tych krezusów gruntowych,ich nieruchomości ,a nie pisz bzdur.

polak jak zwykle duraczony

niejaki frankiewicz podobno
latyfundia w okolicach zbroslawic

polak jak zwykle duraczony

podobna bonifikaty z ustawy dotycza budynkow wielolokalowych nadto powinny uwzgledniac rownowage i sprawiedliwe traktowanie wobec tych ktorzy maja niewielkie dochody i dlugi staz w splacaniu uzytkowania wieczystego a przez ustawodawce z kregow balcerowicz i banksterstwo czyli sld UW-PO psl ale tez pis byli w nieruchomosciach celowo blokowani z wykupem gruntu gdy ceny byly niskie oraz przy tworzeniu wspolnot przez ludzi balcerowicza

Ampuła

Bezpartyjny “wyrównywacz” partyjny poinstruowany przez Władzę Centralną mówi: tu są Gliwice, tu musi być tak samo, jak w Katowicach, Bytomiu, Zabrzu i Parzęczewie. Narodowa Centralizacja Lokalności. Sołtys nominowany przez partię rządzącą i powoływany przez premiera. Na pewno tak rzutki, energiczny,tryskający pomysłami i tak samo bezpartyjny prezydent jak Moszyński zdoła upodobnić Gliwice do Toszka. Może nawet w jedną kadencję?

be i me

masz jakies fobie co do toszka?

jakies przymusowe leczenie na wniosek rodziny?

Egon

Dobrze wiesz, że strefa ekonomiczna i np Opel to zasługa Moszyńskiego. Nie można porównywać Neumanna z Moszyńskim, bo to tak, jakby osiołka porównywać z koniem wyscigowym

kunegunda

co za bzdury, Gliwice to jedne zgorzej zarzadzanych miast, mogę to powiedziec, bo ostatnimi czasy trochę pojeździłam po Polsce i zobaczyłam jak prężne sa miasta. Pan Neuman to ciepłe kluchy i nic nie zrobi, cała nadzieja w panu Moszyńskim – inteligentny, architekt, praktyka w strukturach samorządowych. Daj Boże, żeby Gliwice były takie jak Katowice, a nie zapyziały grajdoł

eee

Najpierw samorządy windowały opłaty za użytkowanie a teraz liczą straty. Chore.

polak jak zwykle duraczony

samorzadowa ferajna frankiewicza tworzyly wspolnoty bez sprzedazy gruntu na wlasnosc

a teraz ta sama zbieranina ktora sprzedawala mieszkania komunalne bez wlasnosci gruntu szczeka i wyje

Egon

No nareszcie, w całej Polsce bonifikaty, tylko w Gliwicach być nie mogły za Frankiewicza. Brawo Moszyński, w końcu jest szansa na normalność

Ostatni Sprawiedliwy

Z dnia na dzień komisarz pan Janusz Moszyński pokazuje, że można zrobić więcej dla mieszkańców a tym samym dla samych Gliwic. Czas na przewietrzenie rad nadzorczych gliwickich spółek i zmycie hańby po byłym Komendancie Straży Miejskiej.

''

Moszyński jako PiSowski urzędnik realizuje politykę partii, której zależy na jak największej liczbie właścicieli, gdyż to właściciele będą płacili podatek katastralny, który to wprowadzi nam miłościwie panująca władza aby za pieniądze obywateli spełniać dla nich obietnice wyborcze tak aby suweren był im za to wdzięczny, zamiast po prostu za pomocą prawa i sprawiedliwie, uprościć i zmniejszyć podatki.

KOCHAMY GLIWICE !

A pan Komisarz Moszyński to się dopiero DZISIAJ urodził ?
PRZEZ 10 LAT ! BYŁ WICE PREZYDENTEM U FRANKIEWICZA !!!
Jest WSPÓŁAUTOREM lub autorem decyzji związanych z miastem, które TERAZ krytykuje łącznie ze sprawami związanymi z Firmą REMONDIS !, HALĄ ARENA i wszelkimi innymi związanymi z funkcjonowaniem miasta, które dopiero teraz przestały mu się podobać.
ŁADNIE TO TAK ?
Przedstawia się jako BEZPARTYJNY kandydat a stoi za nim tabun Pisowskich działaczy wraz z koalicyjną przystawką.
ŁADNIE TO TAK ?
Można zrobić więcej dla mieszkańców ? . Miał 10 lat TO WYSTARCZAJĄCO dużo czasu aby się wykazać !
Potrzeba nam PRAWDY wtedy dokonamy dobrego wyboru !

JogiBabu

W miejsce “Moszyński” wstaw “Gornig”, “Neumann”, “Gzik” i większość pretensji nadal będzie zasadnych. Ale Gornigowi trzeba wybaczyć, bo coś tam bąknął pod nosem, że już więcej nie zgrzeszy?

FAKTY !

Komisarz Moszyński przedstawił się jako kandydat BEZPARTYJNY! I NIEZALEŻNY ! a za nim działacze PIS-u i gowinowcy na konferencji , teraz nawet się z tym nie kryją w mediach społecznościowych.
Po co więc kłamać ?
Smutne to i żałosne !
Pozostali pan Gornig i inni nie ukrywają swojej przeszłości ani osób , z którymi współpracują .

JogiBabu

Moszyński też nie ukrywa wieloletniej współpracy z Frankiewiczem. PiS-u nie musi ukrywać – wystarczy, że się umiejętnie dystansuje, ale nie musi też go wystawiać na pierwszy plan, tak jak Neumann nie wystawia KO. Gornig ma ten kłopot, że nawet nie ma kogo wystawić, ani za kim się schować. Jest samotny jak taczanka na stepie i przeszłość ma równie śmierdzącą jak pozostali.

Edmund

kto budował hale 10 lat temu bo mówisz o czasach kiedy razem pracowali ?

polak jak zwykle duraczony

te plany na duzego misia to juz maja z poczatku lat 90tych

moszynski to jak plazynski strzal pisu w glowe

polak jak zwykle duraczony

propaganda malego kazia z piaskownicy dla czworacznych najmitow

katastrat placi kazdy
najemca w czynszu
TAK JAK WSZELKIE PODATKI I OPLATY
PLUS JESZCZE ZYSK DLA WYZYSKIWACZA
KTORY TAK JAK URZEDNIK PANSTWA BEDZIE CISNAL NAJMITE
ILE TYLKO
zdola z niego wycisnac dzieki brakowi konkurencji
ILE RAZY MOZNA PISAC TE DURNOTY Z D WZIETE O WLASNOSCI ?

''

A jak to w Polsce wygląda ?

:)

Litości, Moszyński nic nie pokazuje, tylko gra na was, jak, nomen-omen, Jankiel na cymbałach. Na razie pokazał tyle, że można przeprowadzić głosowanie jeszcze raz i to nie jest nic nowego. Jakiego wyniku spodziewacie się w sytuacji, kiedy dawna KdGZF i PO nadal są gwarantami kontynuacji “dzieł wszystkich Frankiewicza”? PiS będzie tak długo głosować, aż na sali zdobędzie większość? Myślcie!

Marx

dokładnie, przecież to element kampanii do wyborów, które już za 1,5 miesiąca

polak jak zwykle duraczony

no lepszy taki niz 30 lat zlodziejstwa i nic sie nie da jak sie nie da
oraz piniedzy nima i nie bedzie bo nam z koryta ubedzie

Dziadek

Dobre chęci Komisarza to jedna sprawa,a możliwości to druga!
Sprawa “śmieci” -łatwo można podzielić miasto na strefy wywozu śmieci,ale w warunkach przetargu trzeba będzie zapisać punkt,że chętni (oprócz Remondis) będą musieli spełnić warunek dostarczenia własnych kontenerów i kubłów,albo miasto samo
dostarczy takowe,albo łaskawie za “drobną opłatą” Remondis zgodzi się na korzystanie
przez nas jako mieszkańców i innych przewożników z ich własności.

Przygotować projekt Uchwały w sprawie bonifikaty za opłaty przekształceniowe ,to jedna godzina pracy.Jaki to przyniesie efekt?Zobaczymy!

Rad nadzorczych nie przewietrzy ani teraz,ani w wypadku wygrania-nie było by to w Jego interesie!

Ela

To nie do końca prawda, jak prowadzisz działalność np. Usługi informatyczne to nie dostaniesz bonifikaty

Dziadek

@ELA.
Co ma prowadzenie jakiejkolwiek działalności ,do bonifikaty w jednorazowej opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ?

kanalia52

Te qrwy myślą o wyborach. I się zdziwią.

Obserwujący

No i proszę.Można? można.Ciekawe czy i tym razem radni staną okoniem.Za czasów zygmunta “nie da się, zwiałem do senatu” bonifikata była skandalem.No bo przecież, nie można mieszkańcom wyjść naprzeciw.
Ciekawe czy radna budka,znowu uniknie głosowania,tłumacząc się “konfliktem interesów”…a może w ogóle nie będzie głosować…

:)

Ciekawe, czy i tym razem radna Kuczyńska-Budka zasłoni się wymyślonym konfliktem interesów i zrejteruje przed głosowaniem? Oby do tej pory już jej wyjaśniono, że posiadanie mieszkań na wynajem nie zwalnia jej z obowiązków radnej.

Ostatni Sprawiedliwy

@:) Promocja i aspiracje delfickiej wyroczni są wyżej niż wiceprezydentura, czy powtórzy słowa kolesi z gangu POKO “pinindzy nie ma i nie będzie”?

Doti

Podoba mi się…brawo, wreszcie może coś ruszy. Jak się uda ma mój głos w styczniu..

ta z sikornika

nagle bonifikata ??? Przecez ten sam sztab był tutaj rok temu… Czyzby jakieś nagłe okoliczności ??? Ciekawe jakie ?

Marx

no, wybory :)

Dziadek

Wybory do Rady Miasta..cho…cho.cho…dopiero w 2023 r.

Marx

zerknij na liste kandydatów na prezydenta…

Dziadek

Niedowidzący jesteś?Ja napisałem o wyborach do Rady Miasta ,nie o wyborach na Prezydenta!

Marx

no wlasnie, a na prezydenta sa wczesniej

Dziadek

Jak nie zmienimy Rady Miasta……to tylko A.Neuman będzie mógł dalej zgodnie z obecną Radą Miasta dalej spokojnie rządzić..czytaj
POGRĄŻAĆ Gliwice do całkowitego upadku!!

polak jak zwykle duraczony

no chyba ze wywala gliwiczanie rade tak jak dali kopa frankiewiczowi

roczny okres karencji dla rady
wlasnie minal
chacha

Fan

Taaak no coz wielki geniusz odszedl niczym tusk i sie okazuje ze za chwile nie bedzie mial do czego wrocic ze tak naprawde to on nic takiego bo latac budzet z kieszeni mieszkancow to potrafi kazdy remondis won niech poszuka u siebie oszczednosci a nie wypasione auta i sztab ludzi na utrzymaniu to samo pruim biura biura i kariery i bardziej z dala od geniusz klodnicy tym bardziej mieszkancy zrozumieja ze to nic takiego nie bylo on gadal o sprawiedliwosci w zabrzu kupuje z bonifakata w gliwicach nie bo jjest straznik praworzadnosci i sprawiedlowosci w ramach tego samego panstwa

Dziadek

Polska języka bardzo…bardzo i jeszcze bardzo trudna języka…moja nie wiele rozumieć,troszeczkę się domyślać(ale czy dobra się domyślać?)

RealistA

Kolejna roztropna decyzja z korzyścią dla mieszkańców Gliwic. Pytanie czy Rada Miasta czytaj KOALICJA OBYWATELSKA (mająca większość) nie storpeduje pomysłu pana Moszyńskiego.Tyle w temacie.

Stary ale jary

Kolejna? A jakie były wcześniej?

RealistA

Masz na pierwszej stronie 24gliwice:’Oferta Remondisu na wywóz śmieci odrzucona. Urząd zapowiada “analizę gospodarki odpadami”

Marx

cokolwiek nie zrobia to komisarz jest do przodu. Jak znowu zagłosują przeciwko, to będzie grzmiał, że on chciał, tylko niedobra rada mu nie pozwoliła. A jak zagłosują “za”, to sobie przypisze całą zasługę :)

RealistA

Polityka… Czas na ocenę czystości intencji jeszcze przyjdzie. Na dzień dzisiejszy przyglądam się Jego działaniom. Zobaczymy.

polak jak zwykle duraczony

trzeba bylo myslec perspektywicznie

i wiedziec ze frankiewicz zawsze dbal tylko o wlasny interes
reszte mial w glegokim powazaniu

a teraz kolesie zdziwieni?

rysiek

moszyński:neumann 1:0

hanek mały

Nareszcie ! Brawo dla Kandydata. Słupek poparcia rośnie, a w mieście rośnie szansa na normalność. Przez 2 m-ce zrobiono więcej niż przez ostatnie lata “układu”. Oby była potrzebna tylko jedna tura wyborów.

Marx

a tak konkretnie, to ile wybudowano dróg szpitali szkół przez te dwa miesiące? Bo na razie komisarz nie zrobił absolutnie nic poza zawetowaniem przetargu ma śmieci.

Dziadek

Zadajesz pytania..po to aby można klikać naciskając ^?

Przecież DOSKONALE wiesz ,że w temacie budowy dróg i szpitala nic się nie da zrobić w terminie JEDNEGO miesiąca(Moszyński jest Komisarzem od 23 pazdziernika 2019)

Marx

no to w takim razie w 2 miesiace nie zrobil wiecej

polak jak zwykle duraczony

cykl decyzyjny w polsce trwa rok
biedny agitatorze cymbale

i nie jestem zwolenikiem moszynskiego
wrecz przeciwnie
pamietam go gdy siedzial w urzedzie i robil to samo co frankiewicz

lena

a co zrobiono przez 2 m-ce ,bo się zastanawiam czy nie zagłosować na p. Muszyńskiego jak On jest taki szybki i skuteczny?