Bezpłatne badania przesiewowe m.in. dla palaczy tytoniu. Rak płuc często przebiega bezobjawowo

fot. zdj. poglądowe/px

Nowotwory płuc dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mimo coraz nowocześniejszych metod leczenia nadal zbierają ponure żniwo. Teraz nadarza się okazja by bezpłatnie się przebadać i wykluczyć tę bardzo poważną, nieraz śmiertelną chorobę.

 
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach realizuje projekt „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim”.

Celem programu jest zwiększenie społecznej świadomości o nowotworach płuc oraz poprawa ich wykrywalności na wczesnym etapie. Organizatorzy kampanii działają na rzecz zwiększenia dostępności niskodawkowej tomografii komputerowej dla osób znajdujących się w grupie ryzyka.


Nowotwory płuc stanowią bardzo istotny temat, na co wskazują statystyki publikowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Według niej rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem na świecie. Około 85-90% zgonów z jego powodu jest ściśle związanych z paleniem tytoniu. Szczególnie narażeni są palacze:

  • w wieku powyżej 50 lat,
  • o konsumpcji tytoniu większej niż 20 paczkolat,
  • narażeni na kontakt z materiałami rakotwórczymi (np. azbest, radon, beryl),
  • po przebytych chorobach płuc lub chorobach nowotworowych.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu – tel. 534 433 633.

Badania są bezpłatne i organizowane w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej SUM.

(żms)/UM Gliwice
fot. px