Bezpłatne porady prawne dostępne do końca tygodnia. Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym…

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku odbywa się w dniach od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną.

W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.


Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Wsparcie jest również oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. W Gliwicach taki ośrodek znajduje się przy ulicy Siemińskiego 22 (tel. 579 519 688). Oprócz tego można skorzystać z poradnictwa w Sądzie Rejonowym (ul. Powstańców Warszawy 23, tel. 32 33 87 400), a także w Prokuraturze Okręgowej (ul. Dubois 16, po uprzednim umówieniu telefonicznym, tel. 32 78-09-100, w godzinach urzędowania — od 7.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 20.30).

(żms)/Śląska Policja
fot. px