Są miejsca w Gliwicach, gdzie zdarza się to częściej. Blokowanie kół przez straż miejską

Wśród środków mających zdyscyplinować nieprawidłowo parkujących kierowców straż miejska stosuje blokady na kołach. W zeszłym roku założono je 407 razy. W pierwszym kwartale bieżącego aż 260.

“Po co straż miejska stosuje blokady na kołach, skoro to tylko wydłuża pobyt osoby nieprawidłowo parkującej w miejscu, gdzie pozostawiła auto” – zastanawia się nasz czytelnik. Straż miejska odpowiada podając podstawę prawną, ale uzasadnienia, które wykazałoby rzeczywisty sens tego działania, nie ujawnia.

REKLAMA

– Zgodnie z art. 130 a ust 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym: “Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu” – poinformowała Bożena Frej, rzeczniczka prasowa straży miejskiej.

Strażnik w przypadku zastosowania blokady wypisuje informację dla kierującego (w postaci stosownej informacji) i pozostawia ją w widocznym miejscu

– dodaje Frej.

Jak dowiadujemy się od straży miejskiej, najczęściej blokady zakładane były na ulicy Sobieskiego, Kaszubskiej, Ziemowita, Lutyckiej oraz Zawiszy Czarnego.

Straż tłumaczy się na swojej witrynie

Zaraz po udzieleniu nam odpowiedzi na pytanie o blokowanie kół, w witrynie internetowej straży miejskiej pojawił się komunikat, z którego wynika, że gliwiczanie sami zgłaszają nieprawidłowe parkowanie.

– Coraz więcej mieszkańców naszego miasta zwraca uwagę na kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Liczba zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania pojazdów od początku bieżącego roku to 1388. W wyniku naszych działań unieruchomionych zostało 310 pojazdów za pomocą urządzenia blokującego koła, a 43 pojazdy zostały usunięte na koszt właściciela. Mieszkańcy skarżą się zwłaszcza na pojazdy blokujące wjazdy i wyjazd do posesji oraz szczególnie utrudniające ruch i zagrażające jego bezpieczeństwu. W takiej sytuacji pojazd może zostać usunięty na koszt właściciela – czytamy na stronie straży miejskiej.

fot. 24GLIWICE

 
Do końca marca 2019 roku funkcjonariusze założyli 260 blokad na koła – to ponad 86 miesięcznie. Z komunikatu opublikowanego 15 kwietnia wynika, że od początku roku zastosowano ten środek 310 razy. Oznacza to, że przez pierwsze 2 tygodnie kwietnia zablokowano w ten sposób 50 pojazdów.

(żms)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

zadać pytanie mieszkańcom Czy SM jest potrzebna? utrzymywanie przez podatników, tej formacji jest zbędne i generuje koszty,Gminy które zlikwidowały straże nie odczuły ich braku

Kapitan Straży Miejskiej

Komentarz ob. Krzysztofa – na moją komendę – wszyscy wciskają „Nie lubię” i wysyłają mi zrzut ekranu.

Cliper

Niestety, żeby zdyscyplinować obywatela który nie pojmuje zasad trzeba edukować go mandatem karnym..raz..drugi aż wreszcie pojmie.Ciekawe bo Polacy bardzo często wyjeżdżają za granicę i tam raczej pojmują zasady tam panujące..

Macki temidy

Ale mandat musi odnaleźć janusza na dwa sposoby równocześnie. Natychmiast i nieuchronnie. To świadomość nieuchronności kary ma walor edukacyjny. Świadomość 1% prawdopodobieństwa kary, waloru edukacyjnego nie ma.

Akopl

Dlaczego panowie rycerze nie bkomujecie ekskluzywnych aut, boicie się właścicieli i ich znajomości?!!!!

Edward

Wbij w google mistrzowie parkowania Gliwice i znajdziesz ze dwie audice i bmw. chyba, że to nie ekskluzywne auta? Dodam, że nie są to stare modele….

Co się ze mną dzieje?

Kiedyś widziałem jak facet na ul. Strzody w biały dzień wyciąga “ptaka” i oddaje mocz na maskę i podszybie samochodu stojącego na chodniku.
Nawet nie byłem zniesmaczony.

olo

Zapraszam jako mieszkaniec pod szpital na Kościuszki, w okolice wejścia po schodach, zestawione przez pracowników szpitala, z wózkiem nie ma siły przejść

mieszkaniec-gliwice

ulica wzdłuż Szpitala Onkologiczego. Chodnik zawalony codziennie. Nie da się przejść do pracy.

Steed

Hmm pewno robią to z nudów, bo przecież nie dlatego że nie ma innego miejsca do parkowania.

gliwiczanin78

Jedna ulica – jeden strażnik i miał by co robić całą dniówkę tylko na jednej ulicy

...

Jak zawsze zapraszam na Wybrzeża Armii Krajowej. Chodnik zastawiony samochodami 24h na dobę. Górnych i Dolnych Wałów tradycyjnie zastawione przejścia dla pieszych. Itp, itd.

Fafik

Skoro wszystko jest zawalone to jakby nie bylo to gdzie by stali???? Skoro tam stoją to znaczy ze nie ma miejsc w okolicy

Jerzy

Obowiązkiem miasta jest zaoferowanie kierowcom wystarczających miejsc do parkowania, wtedy kierowcy nie byliby zmuszeni parkować w miejscach zabronionych, karanie różnymi metodami nie przyniesie pożądanego skutku, chyba że tym pożądanym skutkiem jest oskubanie kierowców z ich kasy.

Wrzodzisław

Bzdura

Steed

To jest właśnie cel. Zobacz raport na stronie gliwickiej straży miejskiej z przychodów z mandatów za rok 2018 – 271 tyś zł. Po co parkingi które trzeba budować i utrzymywać i po co zabijać kurę znoszącą złote jajka.

lorl

Oczywiście miasto powinno zatroszczy się o miejsca parkingowe, ale ich brak nikogo nie “zmusza” do parkowania na zakazie, tylko do dłuższego poszukiwania miejsca parkingowego i dłuższego spacerku.

Steed

Szczególnie jak jedziesz zawieść kogos ze złamana noga do przychodni ortopedyczne na Kozielskiej. Spacerek wtedy jest wskazany, szczególnie ze tam nawet nie ma gdzie się zatrzymać, chyba że na przejściu dla pieszych.

Karny Qtas

A później zdziwko, że dochodzi do samosądów bo przepłacane z naszych podatków służby nie wywiązują się ze statutowych obowiązków

wrd

cała ul,Plebiscytowa zastawiona autami po 2 stronach ulicy, piesi mają 90=110 cm wolnego chodnika. Jak mam przejść z wózkiem niepełnosprawnej osoby??? Problem był zgłaszany i po kilku interwencjach było lepiej. ZAPRASZAM NA PLEBISCYTOWĄ

RealistA

Na lutyckiej założono mi blokadę… Na szczęście dwie panie ze straży miejskiej darowały mi to pouczeniem;) Warto zauważać też drugą stronę medalu w przypadku SM.

Podatnik

To jest właśnie ta zła strona. Biorą pieniądze za wlepianie mandatów tym, którzy drwią z prawa i przyjętych obyczajów. Biorą pieniądze za pracę, której nie wykonują lub wykonują źle.

hennry

przeciesz zakladanie blokat przez tych pozal sie boze umundurowanych nic nie zmieni miejsc nie przybedzie taka miernota miejska aby sie dokuczyc i ograbic

treya50

Kilka dni temu na ulicy Konarskiego, gdzie nie ma parkomatów straż miejska zakładała blokady na koła autom stojącym na chodniku, który jest szeroki i bez problemu przejedzie matka z wózkiem jak i wózek inwalidzki. Tam są stare kamienice i mieszkańcy od zawsze parkują na ulicy. A tu nagle siurpryza SM potrzebowała widać kasy. Pierwszy raz od 40 lat pojawiła się SM z blokadami. To wielkie świństwo, bo te auta w niczym nie przeszkadzają. Może SM się wytłumaczy z tej akcji ???

HAL

Chodnik – co kryje się pod tą nazwą?

Jezdnia

Art. 47 PoRD mówi, że:
jeśli na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5m to można parkować na chodniku.
Najprawdopodobniej był tam zakaz, albo nie zostawiono 1,5m pieszym.

Andrzej N.

“O porządek miasta trzeba dbać”- pieniądze jakieś musi sm zarabiać. SM kosztuje nas około 8 milionów co roku. Dobrze, że nie muszą tej kwoty uzyskać z mandatów, bo na mieście każde spotkanie z nimi zakończyłoby się mandatem. Strażnicy muszą też coś robić codziennie więc blokada na koło to realizacja zadań zwierzchników tudzież mieszkańców. Czy blokada w każdym miejscu jest adekwatna do popełnione wykroczenia sądzę, że nie. Strażnicy czy są potrzebni? Zdania są podzielone jeśli by nich nie było policja by się zapłakała, bo na nich przeszły by interwencje dotyczące parkowania.

Edek

Brawo Archaiczna Polska!! Brawo straż blokujcie dalej źle zapakowane samochody na zakazie, aby pozostały tam dłużej!!! Brawo słabo myslaca wladzo, która juz dawno powinnaś zainwestować w holownik lub wynająć firmę, która się tym zajmuje!!!

Study

Napisali przecież, że straż blokuje tylko samochody “w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu”. Nie ma sensu się pieklić, bo życia ludziom to jakoś specjalnie nie uprzykrza. Tam gdzie utrudnia to ruch, pojazdy są odholowywane.

.pat.

Nie są. W sumie nie widziałem ani jednego holowania w wykonaniu straży miejskiej w Gliwicach, za to widziałem mnóstwo źle zaparkowanych aut a straż miejska tylko “przyjąłem zgłoszenie, nie mam w tej chwili żadnego patrolu w pobliżu (nie zajmę się tym, bo mam cię gdzieś)”. Średni czas oczekiwania na SM w Gliwicach 40 min (w tym zgłoszenie o ataku i próbie pobicia), średnia liczba spraw załatwionych do zgłoszonych jakieś 20%, z tego odliczyć należy rozwiązania niepoprawne bo nie zapominajmy że strażnicy wcale prawa nie znają (choćby Art. 53 PoRD – o pojazdach uprzywilejowanych, i art 54. – o pojazdach wykonujących… Czytaj więcej »

Alojz

Guzik prawda, zakładają blokady również na wjazdach, gdzie utrudnia ruch. Po kolejnym telefonie, dlaczego nie usuneli pojazdu tylko zablokowali, twierdzą że uzgodnili to z osobą będącą na miejscu….nawet nie sprawdzili kto to był ;/

Jan47

To dlaczego tam jest zakaz

ja234

Wysokie mandaty wlepiać np. po 20 tys.Zaraz by się nauczyli.Trzeba to społeczeństwo glajwickie tresować.(10:18)

Zbigniew

Tobie wlepiłbym mandat 50 tys. za “glajwickie”

markus

jedź do Toszka tam wypłacają 20 tys. zaraz po wejściu na izbę przyjęć