Byliśmy z kamerą na budowie centrum przesiadkowego. Postęp prac robi wrażenie (TV)

Budowa centrum przesiadkowego rozpoczęła się zaledwie kilka miesięcy temu, ale postęp robót jest naprawdę spory. Wyburzono istniejące w obrębie inwestycji kolidujące obiekty, aktualnie budowana jest konstrukcja zadaszenia nr 1 centrum.

Jako pierwsze osoby niezwiązane z realizacją robót mieliśmy okazję przejść się tunelem, który będzie łączył istniejące przejście podziemne do dworca PKP z budynkiem służącym obsłudze pasażerów. Po placu budowy między ulicami Tarnogórską, Toszecką i Kolberga oprowadzał nas kierownik kontraktu z Mostostalu Zabrze, Adam Pogoda.

– Do tej pory wykonaliśmy roboty wyburzeniowe, wyburzyliśmy część obiektu dawnej huty szkła Scharffa, wyburzyliśmy wszystkie obiekty zlokaizowane tutaj na terenie budowy, wykonaliśmy część sieci instalacji sanitarnej, część instalacji elektrycznej, jak i drenaże na istniejącym tunelu, nowym tunelu i budynku głównym. Aktualnie realizujemy roboty związane z sieciami na ulicy Tarnogórskiej – mówi Adam Pogoda.

Już na terenie budowy robimy roboty żelbetowe na budynku głównym, na tunelu podziemnym, na tunelu istniejącym, roboty izolacyjne na tych obiektach – powoli przystępujemy do montażu instalacji elektrycznych i sanitarnych

– dodaje Pogoda. Aktualnie budowana jest konstrukcja zadaszenia nr 1 centrum przesiadkowego.

– Takich zadaszeń będzie sześć. Całość tych zadaszeń to jest 15 tys. m2, to są ponad dwa boiska piłkarskie do zadaszenia, także jest to ogrom pracy – dodaje kierownik kontraktu.

Na terenie budowy pracuje obecnie około 100-150 osób, jednak liczba pracowników zwiększy się wraz z postępem inwestycji. Jeszcze w tym tygodniu ma rozpocząć się tam palowanie gruntu, ruszą też pierwsze działania związane z remontem ponad stuletniej wieży ciśnień.

Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA, które odpowiada za roboty budowlane i konstrukcyjne, oraz Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA, zajmujące się częścią drogową inwestycji. Koszt prac to około 184 mln zł, z czego 129,5 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Obiekt powinien być gotowy pod koniec sierpnia 2022 r.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, termin otwarcia przejścia podziemnego łączącego ulicę Tarnogórską z dworcem PKP może zostać przesunięty (pierwotnie wyznaczono go na połowę maja). W rezultacie wydłużenia bieżącego okresu prowadzenia prac możliwe jest, że ponowne jego zamknięcie nie będzie już potrzebne.

(żms)
wid. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kalasanty

Dużym błędem jest brak drugiego wydłużenia tunelu /od strony poczty/ do centrum przesiadkowego.Było by to bezpośrednie
wyjście na stronę południową miasta.Tak to podróżni będą skazani na krętą wędrówkę długim tunelem.Jest to inwestycja na dziesiątki lat.Można to było zrobić teraz.Będzie tego brakować.Alternatywą jest wiadukt na torami na B.G.Warsz.

Ja

Od poczty do dworca kupa drogi za przejście 50 m butować dodatkowy tunel za miliony.Strateg z cb straszny

kalasanty

100 lat temu budowniczowie dworca wybudowali dwa tunele dla dojścia na perony. Mogli przecież jeden.
‘Ja” – myślenie tylko na dzisiaj.

Karol

Zapewne wiekszość komentujących już wszystko wie jak będzie wyglądało,funkcjonowało a są to osoby nie korzystające z tego typu podróży HEJT musi być. Na pewno będzie to ułatwienie dla wielu osób które korzystają z tych środków transportu i tego nie zneguje żaden hejter

świerk

To chyba dobrze, przecież XIX wieczne Gliwice były o wiele bardziej ładniejsze od dzisiejszych XXI wiecznych.

o.o.o.o.o

to ja rozwinę do “o wiele NAJbardziej NAJładniejsze” – to już nadnadnadstopniowanie przymiotników ;)

świerk

Rozwijaj, rozwijaj, ku chwale XIX wiecznym Gliwicom zasługują na to jak najbardziej, czy może masz odmienne zdanie w tym temacie ?

świerk

Tak wiem, preferujesz wszystko co lipne więc kwintesencję lipności w postaci lipy również jak najbardziej.

Kunicki

A więc to już się robi, panie Nikodemie kochany.

Gliwiczanin

Cały ten obszar aż prosi się o rewitalizację i zasadzenie drzew (wieża ciśnień, stare budynki, tunel pod BGW), na co czeka TO miasto?!
Do roboty!!!

ekologizm

Aż się prosi abyś nie gadał głupstw, jaka stara wieża ciśnień, jakie stare budynki, drzewa owszem ale w cieniu pod drzewami aby się nie przegrzewały oczywiście supernowoczesne ładowarki do Narodowych Samochodów Elektrycznych Izera, nowoczesne stacje energetyczne zasilające z kolei ładowarki, a do nowoczesnych urządzeń nowoczesne kable elektryczne, plątajace się pomiędzy korzeniami drzew z Polskiej Narodowej Miedzi od Polskiego Narodowego KGHMu a wszystko zasilane Narodowym Ekologicznym Węglem Brunatnym z Bełchatowa oraz z elektrowni w Ostrołęce, zgodnie z “Planem Narodowego Zrównoważonego Rozwoju”, z “Narodowym Planem Odbudowy” oraz “Narodowym Nowym Ładem”, wszak ratujemy planetę do 2030 roku czy nie ?

aaa

O czym ty w ogóle pitolisz? Zaczynasz o jednym a potem wklejasz te swoje drętwe pierdy nie na temat.

ekologizm

Do mnie możesz pisać co chcesz, klawiatura jest cierpliwa i przyjmie wszystko ale kiedy twoje paroletnie dziecko przyjdzie zapłakane do ciebie i powie: “Tatusiu ja nie chcę umierać po 2030 roku to co mu odpowiesz ? O czym ty w ogóle pitolisz ? Nie wklejaj drętwych pierdów nie na temat ? Odrobiłeś lekcje ?

STOP wariatom ekologicznym

Właśnie przez takich jak ty ludzie na dźwięk słowa EKO… z góry traktują rozmówcę jak oszołoma.

ekologizm

No właśnie czy o ekologii będziemy rozmawiać używając poprawnie politycznej obłudy w postaci błachych konwersacji czy twardo po męsku jak dorośli ludzie powiemy sobie i ustalimy na czym to tak naprawdę stoimy i jak jeszcze wiele przed nami do zrobienia i jak mało na to czasu pozostało i jak efekty dotychczasowych działań są mikre ?

chory ekologizm

proponuje ci badanie w kier kiły daje rożne urojenia co widać w tw tekstach

ekologizm

Dziękuję ale nie skorzystam z twoich osobistych doznań i doświadczeń w tym zakresie, zainteresowany jestem raczej innymi urokami życia, może mniej ekstremalnymi, ekscytującymi i odbijającymi się na zdrowiu jak twoje ale też jakąś radość w życiu dającymi, takimi prosto mówiąc bardziej spokojnymi.

STOP wariatom ekologicznym

Radość, spokojnymi? Z twoich wypowiedzi nie będących nawet obok poruszanych tematów, czytaj trollingu, przeziera strach, panika i sianie defetyzmu.
Od razu widać, że przedawkowałeś z interią, onetem i wp.

ekologizm

Bredzisz od rzeczy, wszak artykuł jest o centrum przesiadkowym tak czy nie ? Czy podróżujący w centrum przesiadkowym nie będą się przesiadać z pociągów na elektryczne taksówki, którymi dojadą już bezpośrednio do swoich domów ? Czy do elektrycznych taksówek potrzebne są ładowarki czy nie ? I nie opisuj publicznie swoich stanów emocjonalnych a raczej udaj się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty i nie korzystaj z “porad medycznych” na interii, onecie i wp. Czy dyskusja na temat ekologii wywołuje u ciebie panikę i ze strachu pomijasz ten temat a oponentów bezpodstawnie oskarżasz o defetyzm, wolałbyś aby sprawy ekologii nikt nie… Czytaj więcej »

Sebii

To nie jest żadne Centrum Przesiadkowe. To zwykły dworzec autobusowy obok dworca kolejowego. Jakoś Dworca Głównego w Krakowie nie przechrzcili na centrum przesiadkowe, pomimo ze dojeżdża tam zdecydowanie więcej środków transportu publicznego niż w Gliwicach: kolej dalekobieżna, Szybka Kolej Aglomeracyjna, autobusy MPK, autobusy PKS, tramwaje przy wejściu od strony ul. Pawiej i w końcu Krakowski Szybki Tramwaj w tunelu pod peronami kolejowymi. A u nas co? Kompleksy wychodzą. Nazwa pompatyczna, a tak naprawdę zadupie.

Prawda

Trzeba miec nie pokolei w glowie ,by porownywac miasta roznej wielkosci o roznym potencjae.
CHLOPIE ,OGARNIJ SIE.

Głupia sprawa

Zluzuj majty, nie kąsasz bryłki, a się głupio plujesz ;) Przeczytaj jeszcze raz, to może zrozumiesz o czym był wpis powyżej.

Sebii

Sam się ogarnij! W oficjalnej nazwie tego miejsca jest człon “Zachodnia Brama Metropolii” a więc jak przystało na metropolię porównywać się będziemy z innymi metropoliami, a więc również Krakowem, Warszawą, Poznaniem, Gdańskiem. Równajmy do najlepszych, a nie do zapyziałych dziur. A te porównania wyglądają po prostu słabo! I nie zanosi się – póki co – aby nawet, jak na dworzec autobusowy przystało wszyscy przewoźnicy z niego korzystali. Na chwilę obecną nie ma pewności, czy z tego dworca autobusowego będą odjeżdżać autobusy międzynarodowe. Chrzanię takie “centrum przesiadkowe” jeśli po dotarciu do niego okaże się, że taki SINDBAD odjeżdża z CH Europy… Czytaj więcej »

aga

Po to **** robią centrum żeby wszystko się spotykało w 1 miejscu

Sebii

Ale nie będzie się spotykało, tramwaj już tam nie dojedzie, a na terenie Gliwic jest (fakt tylko75 m… przy zajezdni) i mógłby do tego miejsca dojeżdżać , gdyby zastosowano się do zaleceń firmy doradczej Ernst&Young z 2008 r. i zmodernizowano trasę wraz z jej przełożeniem na ul. Dąbrowskiego, czy też na tereny kolejowe i dociągnąć ku centrum przesiadkowemu. Wprawdzie firma Ernst&Young proponowała przerzucenie tramwaju nową estakada nad torami kolejowymi, ale póki co takie rozwiązanie zastosowano tylko nad dworcem Kraków Płaszów. Jeśli chodzi o GOP to wszelkie rozwiązania z zakresu transportu szynowego to jest dramat. Pokutuje myślenie rodem z lat XX… Czytaj więcej »

kam

wszytskie śrdoki transportu miejskiego bd posiadało te centrum przesiadkowe, wiec nie wiem o co Ci chodzi?

postaremu

te zadaszenia to pokryjecie zwykłą najtańszą blachą falistą – rozumiem. NO Przecie to tylko kosztowało ceuliard złotych więc na nic innego to pewnie nie starczyło

po nowemu

W opcję wchodzi jeszcze dach pokryty niezwykłą najdroższą złotą blachą tak jak Kaplica Zygmuntowska na Wawelu, w końcu skoro Gliwice mają się przekształcić z miasta przemysłowego w turystyczne to dobrze by było od tego właśnie zacząć.

postaremu

ja myśle żę będzie po staremu czyli przykryją to niebieską falówką jak stadion Piasta Gliwice

po nowemu

Ta niebieska falówka jak na stadionie Piasta nie była najtańsza.

postaremu

ArenaGliwice.pl -też budowa była nawet z 1,5 rocznym wyprzedzeniem. Prace były tak zaawansowane. Póxniej okazało sie że była z 2 lata opóźniona.
Teraz wydaje mi się że też tak będzie.

parKing

A za 2 lata od budowy pewnie przeprojektowania i inne cuda jak to w Glajwicach bywa

optymista

Więcej wiary i optymizmu !

por. Borewicz

Pesymista to były optymista, ale dobrze poinformowany.

por. Jaszczuk

Optymista różni się tym od pesymisty, że: pesymista twierdzi “już gorzej być nie może”, na to optymista z uśmiechem odpowiada “może, może”.

Kurt V

Jakieś przykłady cudownych przeprojektowań zakońcxonych inwestycji miejskich w Gliwicach?

GTW

Skrzyżowania, ślimaki drogowe, tzw wonerf na Siemińskiego, fronton UM, skwer nad DTŚ, park naukowy pod Radiostacją… Tylko po co pisać to komuś, kto nie zna własnego miasta?

404

Zapomniał o Rynku

parKing

To że tępadła **** nie umieją kilku liter w google wpisać, zamiast strzałki w komentarzach jak zombie klikać, to nie znaczy, że ich nie ma. Chociażby ronda przy końcu średnicówki…

Obserwujący

Centrum przesiadkowe….w takiej wioseczce zapyziałej jak glajwice…sama nazwa jest zacofana jak to glajwice.
Prujem coś spartoli i za rok będą naprawiać w ramach tzw.”gwarancji”.
Drzewa sadzić urzędasy,drzewa a nie “zieleń” czyli patyki,trawniki,ale gdzie tam! więcej betonu….przecież beton to “przyszłość” i “rozwój”.

Heniek

jak zwykle mendzisz , bierz sie do roboty to będzie lepiej .Byleś kiedyś w zyciu z czegoś zadowolony ??!!