Budowa zachodniej obwodnicy Gliwic coraz bardziej zaawansowana. Jest jednak lekkie opóźnienie (TV)


Budowana obwodnica zachodnia między ulicami Rybnicką i Daszyńskiego będzie oddana do użytku z lekkim opóźnieniem. Jak tłumaczy ZDM, zadecydowały o tym dwie “niespodzianki”, które utrudniły prace drogowcom. Mimo tego, prace są już mocno zaawansowane, co widać gołym okiem.

– Postęp prac jest ogromny, gołym okiem widać już jak właściwie ta droga będzie przebiegała, jak będzie wyglądała. Część już jest wyasfaltowana, gotowe są dwa obiekty mostowe – jeden nad potokiem Doa, drugi nad potokiem Ostropka. Niebawem pojawią się nasypy – mówi Jadwiga Stiborska, rzeczniczka ZDM.

– Część prac zostanie przeniesiona na okres wiosenny, ze względu na to, że te temperatury nie sprzyjają już wszystkim pracom drogowym, więc wykończenie tych obiektów mostowych, czyli kapy chodnikowe i całe wyposażenie obiektu będzie możliwe do wykonania wiosną – dodaje Stiborska.


Niestety, chociaż początkowo wszystkie prace przebiegały zgodnie z planem, w trakcie ich realizacji zdarzyły się sytuacje, powodujące opóźnienia.

– Mieliśmy dwie niespodzianki. Wykonawcę, po pierwsze, w maju zaskoczyły dosyć duże opady deszczu – wtedy, kiedy była wykonywana stabilizacja drogi – i ta pogoda skutecznie uniemożliwiła wykonanie tego zakresu. No i druga rzecz, o której dosyć głośno było, czyli wykopaliska z II wojny światowej. Na pewno ten termin będzie, właściwie jest już aneksowany, będzie procedowany, i z całą pewnością nieco się przesunie – tłumaczy rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Przypomnijmy, docelowo powstający właśnie odcinek obwodnicy będzie miał długość 3,2 km. Trasa biegnie po wschodniej stronie zabudowań przy ul. Orkana, następnie w odległości około 300 metrów na południowy zachód od zabudowy osiedla Sikornik i południowym skrajem ogrodów działkowych przy ul. Rybnickiej.

Obwodnica będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ulicami Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch. Droga ma być wyposażona w kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) i stację meteorologiczną.

Budowę drogi realizuje konsorcjum EUROVIA-PRUiM. Koszt inwestycji to około 82,6 mln zł, dofinansowany w 85% ze środków europejskich.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl, A. Witwicki/Wirtualne360.pl(foto-Toni)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bogna

Budowa drogi spóźniona co najmniej 25 lat.

Imiu

taka to niespodzianka? Ja się nie dziwie. Takie są standardy w Polsce.

Tajemniczy ktoś

Lepiej późno niż wcale! :)

Dziadek

Na trwającej sesji Rady Miasta,radni KdGZF uznali się za JEDYNYCH wśród radnych w Całej Polski MĄDRYMI I ODPOWIEDZIALNYMI-odrzucając wniosek J.Moszyńskiego o zastosowanie bonifikaty w opłacie przekształceniowej z wieczystej we własność!!!

stefan

…..obwodnice,autostrady,ronda,strefa,przebudowy itd…czy tylko ja tęsknię za starymi Gliwicami? Wychowałem się w latach 80-tych, niby nic nie było, ale życie wyglądało jakoś innaczej….

Eeee tam

Było tyle co teraz a nawet więcej

The Tiger@

Nie jesteś jedyny, ponieważ sentyment za czasami gdy się było młodym, pięknym i pełnym energii oraz chęci życia jest bardzo silnym uczuciem.

Laszlo_egesz

Na twój sentyment znam dobre lekarstwo – posłuchaj Świetliki “Filandia”

glucio

po prostu w gliwicach było 30 tys ludzi więcej, miasto tętniło życiem; teraz to wielka sypialnia i montownia

Latarnia Uliczna

… pewno ten termin będzie, właściwie jest już aneksowany, będzie procedowany, i z całą pewnością nieco się przesunie…

Przepiękna polszczyzna…. aż treść żołądkowa się w przełyku kręci. Nie ma to jak rzecznik

gliwiczanin

Czy ktoś potrafi wytłumaczyć co to za wysepki i zatoczki na tej drodze??

glucio

nie jestem pewien, ale być może miejsca w ktorych będą zjazdy i są wydzielone dodatkowe pasy do skręcania, zauważ że po jednej stronie tych “wysepek” droga wydaje sie szersza, na mój gust to będzie pas dlaskręcających w kierunku przecinającym przeciwny pas ruchu; być może także miejsca do zawracanie – tak tylko zgaduję

wnerwiony

oni tam w ogóle zamierzają zrobić jakieś przejście przez tę drogę dla pieszych i rowerów, czy to skutecznie odetnie Sikornik od pól?

papa smerf

Zdziwiłbym się, gdyby tak było. Oni jeszcze nie doszli do pewnych rzeczy i pewnie z 20 lat zajmie, zanim nadążą za tym, co robi się teraz w rozwiniętych krajach i bardziej postępowych polskich miastach.

mjut

nie ma to jak gadać dla samego narzekania; “w sumie nic nie wiem, ale w razie czego ponarzekam, jak wyjdzie na moje, to będę mógł powiedzieć: a nie mówiłem?”

(_x_)

Co piesi i rowery mają zamiar robić na polach?

papa smerf

Spacerować i jeździć na wycieczki rowerowe.

majster

Gliwice to już same hale, beton i asfalt…

Robert

Ja nie wiem jak by to wyglądało od strony ruchu drogowego ,ale myślałem już o tym z 20 lat temu ,że ul.Zwycięstwa mogla zostać zamieniona w restauracje ,puby,zazieleniona,środkiem mógłby jeździć tramwaj tam i spowrotem.Droga zamknięta dla ruchu drogowego :)

memol

za późno na to, w tym mieście już nie ma komu zapełniać te knajpy; gliwice przespały swoją szansę, a były kiedyś bardziej rozrywkowym miastem od katowic, ale jak już nawet takie umpoteki jak gwarek pozamykano, bo nie potrafily na siebie zarobić, to po co komu puby; miasto to teraz nudna wioska

Maciej

Jak widać po wyglądzie NIE jest to obwodnica i nigdy nią nie była. Południową obwodnicą Gliwic była od wybudowania autostrada A4. Umożliwia ona minięcie miasta bez wjeżdżania do jego centrum co jest zadaniem obwodnic. Omawiana droga ma zupełnie inne równie ważne zadanie – umożliwia sensownie komercyjną zabudowę pól pomiędzy Wójtową Wsią, a Sikornikiem. Nazywanie jej “obwodnicą” ma IMHO tylko jeden cel -umożliwienie zdobycia na nią finansowania spoza budżetu miasta. Stąd skrzyżowania “donikąd”. Obwodnica by ich nie potrzebowała.

prawda

Ta droga miała już powstać w latach 90-tych, ale Frankiewicz wolał pakować kasę w miejskie spółki, które windowały sobie nie wyobrażalne kwoty, a Zygmunt akceptował je w pierwszym przetargu skąd brakowało pieniędzy na budowę obwodnicy.

Silesian

Kompletnie niepoważna jest budowa skrzyżowań na obwodnicy w miejsce rond…..

papa smerf

Gdzieś muszą wcisnąć te wszystkie “inteligentne” światła i inne wielomilionowe bajery, które stanowią przerost formy nad treścią. To tak jak z Amerykanami i Rosjanami. NASA wydała miliony dolarów na długopis, który pisze w kosmosie, Rosjanie wzięli ołówek. W Gliwicach takim “ołówkiem” byłyby ronda, ale po co, skoro ktoś na tym nieźle zarabia. Żeby wyrobić sobie opinię na temat tego, jak sprawdza się system sterowania ruchem w Gliwicach, warto wybrać się w okolice Areny np. skrzyżowanie Kujawskiej z Panewnicką. Wieczorem ruch zerowy i zamiast przejechać, wszystkie auta stoją na czerwonym i kopcą. Aż się prosi o wyrzucenie tych świateł robiących sztuczny… Czytaj więcej »

Maciej

Bo to NIE jest obwodnica. Banał.

Mama

Dlaczego nie ma 4 pasow ruchu a tylko 2? Jaka obwodnica? Zwykla droga z normalymi skrzyzowaniami, dziwacznymi wysepkami bez bezpiecznych poboczy na ktorej zaraz beda korki i wypadki…

ers

Dlaczego nie od razu 6 pasów? A co tam… osiem! Niech będzie jak w Los Andżeles!

:)

Każdy domek powinien mieć też osobny zjazd… Mnie najbardziej wzruszyła przepowiednia korków i wypadków… Przy dozwolonej prędkości 50km/h, trzeba być sporych rozmiarów dzbanem, żeby do tego doprowadzić. Niestety statystyki pokazują, że tego “naczynia” jest w Polsce niespotykana gdzie indziej nadpodaż.

Mama

4 pasy umozliwiaja zorganizowany ruch… wolniejsi kierowcy np ciezarowki jada prawym pasem, poza tym w razie wypadku zawsze jest mozliwosc puszczenia ruchu drugim pasem, jesli wpadniesz w poslizg albo musisz zahamowac gwaltownie zawsze mozesz uciec na drugi pas jesli sie da a nie do rowu… Wypadki sa gwarantowane bo kto w Polsce jezdzi przepisowe 50 km/h? Nie mowiac o lysych oponach bo ludzia jest szkoda kasy i braku wlasciwego odsniezania…. po wypadku lub glupiej stluczce korek gotowy na tych 2 biednych pasach …a pobocza to podstawa bezpieczenstwa… nie mowiac ze natezenie ruchu sie zwieksza a nie zmniejsza … ale jak… Czytaj więcej »

:)

Tjaaa, przytoczyłeś niezbijalne argumenty za tym, żeby jednak wybudować po 4 pasy w każdym kierunku, proste, bez udziwnień i skrzyżowań.

Mama

Przyjedz zobaczysz… mozna juz bez wiz ;)

papa smerf

Mnie też to dziwi. Skoro już rozkopali wszystko i “zaorali” jedno z nielicznych w tym mieście miejsc, w których można było odpocząć od hałasu, spalin i betonu, to mogli już chociaż zrobić ten drugi pas. Nie rozumiem tej decyzji.

gmG

A tak konkretnie to jaka jest ta data oddania inwestycji??? Jeszcze jedno czy ja dobrze widzę że na Rybnickiej skrzyżowanie nie ma wylotu w stronę Bojkowskiej, czy ktoś widział plany tego czegoś?

Mama

Drogo! W sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do ruchu obwodnicę Bolkowa w województwie dolnośląskim. Inwestycja kosztowała blisko 95 milionów złotych. W ramach zadania powstała obwodnica miasta Bolkowa w ciągu dróg krajowych numer 3 i 5 o długości około 7,8 kilometra. Wykonano również przebudowę i rozbudowę odcinka drogi krajowej numer 5 o długości około 2,1 kilometra, która umożliwia połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową numer 3. Wykonawca zbudował także między innymi dwa wiadukty drogowe nad drogą oraz jeden węzeł drogowy. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wyniosła blisko 67… Czytaj więcej »

Jan

Chyba nic dziwnego, zawsze są jakieś niespodzianki. A obecne temperatury w grudniu powyżej zera też są utrudnieniem….

Grzegorz

jeśli przy takiej pogodzie mają opóźnienia to pogratulować inżynierów projektantów

Słoneczny poranek

Urzędnicy powinni sobie mózgi wyasfaltować. 300 m od zabudowy osiedla Sikornik… Jakiś pas ochronny zieleni przewidzieli? Obwodnice w EU w pobliżu zabudowań tak właśnie mają.

:)

Planowany przebieg obwodnicy nie był tajemnicą. Nabywcy mieszkań i domów budowanych coraz dalej od właściwego osiedla i coraz bliżej planowanej budowy najwidoczniej pragnęli bliskości nowej, pięknej drogi z niekończącym się sznurem samochodów jadących w obu kierunkach. Wiatrom wiejącym od południa żadne nasadzenia zielonych badylków nie straszne, kurz, pyły i spaliny będą równomiernie nawiewane na nową “klasę średnią” zamieszkałą na niedawnych polach rolnych. Wzdłuż obwodnicy z pewnością szybko pojawią się kolejne domostwa i kolejne skrzyżowania, bo to byłaby głupota, żeby nie skorzystać z bliskości takiej fajnej drogi.

Laszlo_egesz

Kto bogatemu zabroni? Byli mądrzy i wiedzieli, że fajnie się pobudować w miejscu z dobrym dojazdem.

:)

Taaa… Naprawdę sprytni budują się przy węzłach autostrad.

Laszlo_egesz

Najsprytniejsi to byli ci, którzy pobudowali się na wrocławskim Kozanowie, a po powodzi wyciągali łapska po pieniądze.

Deszczowy wieczór

Zawsze możesz się wyprowadzić jak się nie podoba

AndrzejD

@Deszczowy wieczór
“Zawsze możesz się wyprowadzić jak się nie podoba”
…typowa odpowiedź typowego dzbana

Słoneczny poranek

@ Deszczowy wieczór Masz nieźle zryty beret, skoro nawet nie zauważyłeś, że mój komentarz nie neguje konieczności wybudowania drogi, ale zabezpieczenia mieszkańców przed jej uciążliwością.

Maciej

Bo to NIE jest obwodnica.

Słoneczny poranek

@ Maciej Uważasz, że ta droga to tylko podarunek dla ewentualnej “elity”, która rzuci się na grunty budowlane w tym rejonie?

Kidała

niezalezna.pl/302745-powinny-byc-rzeki-zielen-kidawa-blonska-po-krytyce-tlumaczy-sie-ze-swojego-przemowienia

Laszlo_egesz

nieżelazna propaganda. Spam poza tematem artykułu.

olo

Ale będzie pięknie

Ampuła

Unia Europejska daje 85% budżetu obwodnicy. Kiedy transmisja spotkania bezpartyjnego komisarza na PiSocjalistycznego prezydenta Gliwic Moszyńskiego z tak hojnymi euro-darczyńcami?

(_x_)

Czytać nie potrafisz ze zrozumieniem. Napisane jest, że pochodzi ze środków europejskich.

Ps

Jak zawsze w formie :-) pozdro Ampuła

Kipuś

Z tym “dawaniem” uprawiasz socjotechnikę.Nie dałaby, gdyby wcześniej nie ściągnęła “składkowe” z państw członkowskich,czyli taki jakby podatek w państwach narodowych.A potem,jak dobrze udokumentujesz na co potrzebujesz, to w tedy “daje”. Opisywałeś kiedyś “piękne widoki”ogródków działkowych za UM.Przez te dwadzieścia kilka lat, nic w tym temacie nie zrobiono.Sądzę,że UE sypnęła by groszem.Ja zapamiętałem twój opis tego “nadzwyczajnego skansenu”ale to było kilka lat temu i na pewno nie było związane z wyborami.A jak że….czytam twoje wypowiedzi……