Budowa zbiornika na Wilczych Dołach zakończona. Teraz rozpoczynają się prace nad jego zagospodarowaniem

Na początku maja zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach. To jednak nie koniec prac prowadzonych w tym miejscu – do końca roku na zbiorniku ma powstać infrastruktura rekreacyjna.

 
Na razie kontrowersyjna inwestycja straszy olbrzymią (10 hektarów), jałową wyrwą w środku pól. Konstrukcja ziemna obiektu została zabezpieczona narzutem kamiennym. W jego środkowej części płynie już uregulowany potok Wójtowianka. Kontrast między stanem obecnym, a tym sprzed rozpoczęcia inwestycji jest ogromny. Ostateczny kształt inwestycji poznamy jednak dopiero w przyszłym roku.

– Obecnie trwa organizacja zaplecza budowy wykonawcy zagospodarowania zbiornika. Całość robót związanych z zagospodarowaniem zbiornika zostanie zakończona do końca IV kwartału bieżącego roku – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.


Zagospodarowaniem zbiornika zajmie się konsorcjum firm MELKAD Sp. z o.o. i Zakład Wielobranżowy MELKAD Klemens Scheithauer z miejscowości Łańce. Kosztem 17 mln 860 tys. złotych powstać mają tu m.in. place zabaw, siłownie, aleje spacerowe, dwa miniparki. Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym, na terenie zbiornika planowane jest nasadzenie 720 drzew (przetarg nie precyzuje jakiego gatunku). W pierwszym etapie prac, wokół zbiornika ma zostać wykonana ścieżka z nawierzchni żywiczno-mineralnej. Pojawić się mają też m.in. drewniane podesty, ławki, zestawy piknikowe, zagospodarowanie siłowni, byliny, pergole, krzewy i łąki kwietne. Na koniec wykonane ma zostać oświetlenie, tablice edukacyjne, toalety oraz plac zabaw. Ten ostatni ma zostać wyposażony w huśtawki i piaskownicę, a wszystkie elementy powinny być wykonane z drewna i powinny być utrzymane w neutralnych kolorach (beż, szarości, naturalny kolor drewna).

ZBIORNIK ZA BLISKO 40 MILIONÓW

Pierwotnie budowa zbiornika miała wynieść ponad 16 mln złotych, ale w związku z opóźnieniami umowa z wybranym w przetargu wykonawcą (spółka komunalna PRUiM) została aneksowana na ponad 4 mln złotych.

– Kwota realizacji umowy (wraz z aneksem) budowy zbiornika to: 20.700.205 zł brutto, z czego unijne dofinansowanie to 14.813.546 zł – informuje Łukasz Oryszczak.

Uwzględniając kwotę zagospodarowania zbiornika, całościowy koszt inwestycji wyniesie 38.560.205 złotych.
(msz)

67 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze