Siedem kondygnacji nad ziemią i dwie podziemne. Nowy budynek mieszkalny w centrum – jest wniosek o lokalizację

Na niezagospodarowanej działce przy ulicy Nasyp może powstać budynek mieszkalny z garażem podziemnym i lokalami usługowymi na parterze. Do Urzędu Miejskiego złożono wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej.

 
Wniosek składany jest w trybie specustawy mieszkaniowej (zwanej popularnie lex deweloper). Inwestorem jest kielecka firma z sektora nieruchomości, Trust Investment Projekt.

W Trust Investment realizujemy projekty w sektorze nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych na terenie całej Polski. Inwestycje realizujemy kompleksowo, począwszy od zakupu gruntu, poprzez komercjalizację, budowę, sprzedaż, aż po przekazanie kluczy właścicielowi lub najemcy – czytamy na stronie dewelopera.

Inwestycja planowana w naszym mieście miałaby być zlokalizowana na działce nr 1134/2 w obrębie Stare Miasto.

Zakłada budowę budynku wielorodzinnego, mieszkalnego, z usługami na parterze oraz parkingiem podziemnym przy ulicy Nasyp w Gliwicach. Opracowano koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla tego przedsięwzięcia. Zgodnie z wizualizacją na pierwszej stronie dokumentu obiekt prezentowałby się jak na zdjęciu poniżej.

Nowy budynek miałby mieć łącznie 9 kondygnacji, w tym dwie podziemne i siedem naziemnych. Na poziomie -1 i -2 zaplanowano garaż wielostanowiskowy, a także pomieszczenia techniczne i komórki lokatorskie. Na parterze przewidziano lokale użytkowe, przeznaczone pod usługi nieuciążliwe, jak m.in. biura, gabinety lekarskie, salony fryzjerskie czy kosmetyczne, łącznie ma być ich od 8 do 12.

Na kondygnacjach powyżej parteru mają znaleźć się mieszkania lub lokale inwestycyjne. W koncepcji przewidziano ich 51, w tym do zamieszkania mają być przeznaczone 44 z nich. Wielkość lokali usługowych określono od 26 do 39 m2. Powierzchnia mieszkań zawiera się pomiędzy 25 a 65 m2. Wysokość budynku to 22 m.

Budynek będzie miał kształt skoszonego prostokąta, co (jak czytamy w koncepcji) jest wynikiem ukształtowania bryły nie powodującego przesłaniania oraz zapewniającego prawidłowe naświetlenie budynków sąsiednich.

Brak zgodności z planem miejscowym

Inwestor w załączonej do wniosku koncepcji achitektoniczno-urbanistycznej wskazuje, w którym miejscu planowany obiekt jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Nie zgadza się zarówno liczba kondygnacji (7 przy możliwej budowie budynku do 5 poziomów na terenie w MPZP oznaczonym jako 70 UM – zabudowa usługowo-mieszkaniowa), a także odległość budynku od linii rozgraniczającej z ulicą Nasyp. W zakresie pierwszej z wymienionych niezgodności deweloper wymienia szereg budynków na terenie centrum o podobnej, lub większej wysokości, wskazując, że w tej sytuacji 7-mio kondygnacyjny obiekt wpisze się w otaczającą zabudowę.

Jest jeszcze czas na składanie uwag

Uwagi do wniosku można wnieść w postaci papierowej do Wydziału Planowania Przestrzennego (ul. Jasna 31A) lub w postaci elektronicznej na adres e-mail: pp@um.gliwice.pl w terminie 21 dni od jego zamieszczenia w BIP Urzędu Miejskiego, tj. do dnia 21 listopada br. Pismo z uwagami powinno zawierać imię i nazwisko/nazwę oraz adres składającego uwagi.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w BIP Urzędu Miejskiego – kliknij tu.

(żms)
fot. 24gliwice.pl

42 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
15/11/2022 09:18

Tu akurat trzeba przyznać, że to może być szansa na podniesienie walorów estetycznych tego miejsca o kilkaset tysięcy procent. Jeśli ktoś chce coś takiego tu wybudować, to dobrze. Inną kwestią jest znalezienie chętnych na zamieszkanie tam, ale to jest zmartwienie inwestora.

mp
15/11/2022 13:51
W odpowiedzi na  Beton

Myślę, że przy tylu kondygnacjach, lepsza cena za 1m2 powierzchni mieszkania pozwoli sprzedać mieszkania na pniu… Tym bardziej, że to centrum miasta. Generalnie, buduje się obecnie za nisko i zbyt ekspansywnie.

AndrzejD
15/11/2022 18:01
W odpowiedzi na  Beton

„…to może być szansa na podniesienie walorów estetycznych tego miejsca o kilkaset tysięcy procent.” Rozumiem że to ironia.
Ten rejon centrum jest tak zdewastowany architektonicznie i urbanistycznie puszczeniem tam autostrady w wykopie, że wylanie kilku tysięcy metrów sześciennych betonu w postaci bloku 9 czy 19-to piętrowego absolutnie nic nie zmieni.

VV
15/11/2022 08:19

Osobiście nie chciałbym mieszkać przy wlocie/wylocie z tunelu, ale może innym to nie przeszkadza. A tak przy okazji skoszony prostokąt to trapez :)

A co tam
15/11/2022 07:46

MPZT się zmieni pod patodeweloperkę.
A jak tam osiedle przy placu Grunwaldzkim? Cholerna wieża nie chce się zawalić? Stoi i stoi diablica jedna.

strażnik fauny i flory
15/11/2022 10:37
W odpowiedzi na  A co tam

Piszą że Niemcy zmieniają prawo by móc stawiać turbiny wiatrowe wśród drzew, a może by tak ich uprzedzić i postawić turbiny wiatrowe w Gliwickich parkach na początek w parku Mickiewicza ,Grunwaldzkim,Szopena oraz Chrobrego to Gliwice potroiłoby swoje eko i zmniejszyło ślad weglowy

mBoBBy
15/11/2022 22:33
W odpowiedzi na  strażnik fauny i flory

i co jakiś czas komus na łeb spadłby kawał lodu. Byłeś kiedyś w sąsiedztwie takiej turbiny? Pewnie nie, bo widziałbyś ostrzeżenia

MarianO
15/11/2022 10:57
W odpowiedzi na  A co tam

A co tu jest patologicznego w tym projekcie?

AndrzejD
15/11/2022 18:04
W odpowiedzi na  MarianO

Naprawdę nie dostrzegasz dysonansu między formą tego betonowego kloca a pobliską architektonicznie spójną zabudową ul. Częstochowskiej i wschodniej pierzei Dworcowej ?

przodownik pracy
16/11/2022 11:19
W odpowiedzi na  AndrzejD

Aj Andrzeju , jak mało wiesz o planach zabudowy tego uroczego zakątka Gliwic prawie tzw uroczysk, a to już dziadkowie w latach 50 planowali w najbliższej miejscu tej lokalizacji postawić drapacz chmur będący najwyższym budynkiem w Polsce miał liczyć blisko 30 pięter i być miejscem pracy licznych przodowników z Biprohutu i tylko śmierć dieduszki Stalina unicestwiła projekt

strażnik fauny i flory
15/11/2022 11:04
W odpowiedzi na  A co tam

Dlaczego potroiłoby się eko gdy turbiny wiatrowe postawiono by w parkach 1- to ogromna wymiana powierza w Gliwicach przez obrót ogromnych śmigieł-2 to ogromne ilości czystej energii przez obrót ogromnych śmigieł-3 ogromne wymiecenie z parków spadających liści z drzew na sąsiedni nawierzchnie betonowe ulic gdzie by dały podkład dla nasadzenia drzew i schronienie małej fauny

mieszkaniec
15/11/2022 14:28

Projekt ok. Zamknie ciąg budynków wzdłuż DTŚ i nie odbiega architektonicznie od reszty budynków w okolicy (jest GCH, modernistyczny biurowiec przy Nasyp 6, Radan przy Zwycięstwa 52, pawilon handlowy przy Jagiellońskiej i modernistyczny blok przy Placu Piastów). Będzie schludniej i bynajmniej jedna ściana pustej oficyny zostanie zasłonięta.

Fajnie gdyby jakaś inwestycja zasłoniła też ścianę kamienicy i oficyny na rogu Zwycięstwa i Bohaterów Getta. Odcięło by to dochody z bilbordów właścicielowi popadającej w ruinę kamienicy na rogu i może przyspieszyło jakąś aktywność inwestycyjną. A tam działka miejska…

Perez
15/11/2022 14:14

jak ja lubie ta polska spojnosc architektoniczna, ktora szczegolnie piknie mozna ogladac w Gliwicach.

:)

mieszkaniec
15/11/2022 11:38

Zabytkowe stare miasto i kolejny kloc typu dawny szkieletor ze Zwycięstwa, brawa dla architekta miejskiego…

Rasialdo
15/11/2022 12:10
W odpowiedzi na  mieszkaniec

W Gliwicach nie ma czegoś takiego jak architekt miejski. A ten teren to chyba ciężko zakwalifikować do Starego Miasta

Bue che che
15/11/2022 13:31
W odpowiedzi na  Rasialdo

A co, może jest konserwator zabytków?

strażnik fauny i flory
15/11/2022 14:28
W odpowiedzi na  Bue che che

Sadzić drzewa wszędzie gdzie jest nawierzchnia twarda wyznaczyć siatkę kwadratów na wszystkich jezdniach i chodnikach 2 na 2 m wykopać dziurę głęboką na 3,5 m i posadzić w niej drzewo to nawet po przekątnej samochód się nie zmieści i za kilka lat będzie las , a z mapy wygumuje się miasto GIwice i będą biegać sarenki tam gdzie jest obecnie Stare miasto i latać motyle tzw „szmaterloki”
lub matyldoki hej

gliwicjus
15/11/2022 21:34

Ciekawa architektura i okazja do „ucywilizowania” kolejnego, zaniedbanego fragmentu śródmieścia.

Życie
15/11/2022 08:38

Najlepiej, by nic nie budowano, może ewentualnie jakieś parterówki. Wyludnienie się miasta, postępowało by jeszcze szybciej. Kto wie może jeszcze w tym wieku można by się ubiegać o prawa ” wiejskie”

marcin
15/11/2022 11:02

Nic teren kupili prawie 2 lata temu nic nie budują ciekawe czy zaczną w 2023m

Woźniakowski 70 lat Prof.
16/11/2022 07:38

Pięć kondygnacji to za nisko w tym miejscu. Podobnie było w lokalizacji wideł ulic JPII i Mikołowskiej tam plan przewidywał cztery kondygnacje a wybudowano sześć i dobrze to wygląda , zabudowa jest dopasowana do starej kamienicy. Na Nasypie ten nieco wyższy budynek będzie korespondował z budynkiem przy Pl. Piastów wybudowanym w latach 60. Ponadto ta nowa inwestycja wyczyści i ożywi ten zdegradowany rejon. Jeśli ja miałbym decydować to wstawł bym w tym miejscu wieżę mieszkalną dwudziesto – trzydziesto kondygnacyjną , która była by lendmarkiem i symbolem Dla wjeżdżających do Gliwic trasą średnicową.Długi cień tego budynku padał by na Średnicówkę i… Czytaj więcej »

Niech się mury pną do góry
16/11/2022 14:58

jak w planie 6-letnim Hilarego Minca który zakładał 2 rządowe inwestycje w Gliwicach tj kampus Politechniki Sląskiej (w realu Wydz Górniczy i 3 akademik) oraz blisko 30 piętrowy „drapacz chmur” przy ul.Stalina.

Bogna
15/11/2022 08:25

Patodeweloperka, betonologia w Gliwicach ciąg dalszy.

Jan cfc
15/11/2022 09:57

Tu to rozumiem, a nie szukanie miejsca na blok byle luka, najlepiej gdzie domki i cisza, tak jak próbują na ul. Głowackiego czy ul. Polnej. Zostawcie trochę przestrzeni życiowej, tam gdzie inni już ją znaleźli!

Marek
15/11/2022 12:27

Wsadzacie kolejnego kloca w centrum a moglibyście tam zrobić np parking. Ludzie którzy chcieliby gdzieś dojechać autobusem dalej mogliby tam zaparkować. Miasto pozwoiło na powciskanie budynków koło Mikołołowskiej zapominając jednak o tym że tam już teraz nie ma gdzie parkować.

stanisław
15/11/2022 14:31
W odpowiedzi na  Marek

Drogi Marku Ty chyba z samochodu nie wysiadasz?

Tomek
15/11/2022 13:36

Wiadomo że mieszkania są potrzebne ale budowanie w każdej wolnej przestrzeni i wciąż upychanie gdzie tylko się da jest trochę nieporozumieniem.DIsiaj prawie każdy ma samochód komunikacja miejska jak działa tak działa ale jest więc dlaczego nie buduje się na obrzeżach miasta tylko upycha w centrum.

Szymon
15/11/2022 20:36
W odpowiedzi na  Tomek

Problemem miast jest właśnie „rozlewanie” się obrzeży i poszerzanie przedmieść.

Marek
15/11/2022 10:53

a mieszkańcy będą parkować na chodniku i trawniku. Miasto Gliwice i prezydencie Neuman Zróbcie w centrum parking bo na te zaparkowane samochody gdzie popadnie i brak reakcji ze strony Policji czy Straży Miejskiej nie da się patrzeć. !!!

Ole wator
15/11/2022 13:28
W odpowiedzi na  Marek

Zerknij sobie na artykuł z wczoraj „Nowe biura na wynajem w Gliwicach”. Niestety nie zadasz pytania o ilość miejsc parkingowych oferowanych w tym przybytku, na i tak już nieprzejezdnej Plebiscytowej ponieważ nie ma możliwości komentowania. Ale najważniejsze, że miasto się „rozwija”. Na Kozielskiej w tej okolicy postawiono zakaz – kierowcy mają go za nic. Zainstalowano więc żółto-czarne barierki – kierowcy mają je za nic i wjeżdżają za nie na chodnik. A przepłacane z naszych podatków policja i SM dziwią się, że mieszkańcy mają ich za nic i że nie cieszą się szacunkiem społecznym. Nie wiem, co musiałbym przeskrobać żeby znaleźć… Czytaj więcej »

Beton
15/11/2022 13:54
W odpowiedzi na  Ole wator

Chcesz mandat? Zaparkuj na Zwycięstwa, Sobieskiego, na „Pajączku”, dowolnym postoju taksówek i w wielu innych lokalizacjach w śródmieściu. Na pewno Ci się w końcu uda, a jeśli nie – zawsze możesz donieść na siebie samego pod numerem 986

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez Beton
Marek
15/11/2022 14:04
W odpowiedzi na  Beton

na facebooku jest profil „Gliwice Parkowanko” są tam materiały które pokazują jak poradzono sobie z osobami parkującymi w Gliwicach przy ul. Dworcowej 41 i jak było trudno to zrobić ale komendant Policji w Gliwicach nie zawiódł – Postawiono tam słupki. Podobnie koło pl. Krakowskiego.
Ludzie potrzeba naszej reakcji a to miasto się zmieni.
ps. niebawem będzie podobny problem z biurowcami które budują na miejscu starej Huty – postawili kilka budynków a jest tam niewiele miejsc parkingowych. Będą więc parkować w miejscu niedozwolonym.

Ole wator
15/11/2022 14:16
W odpowiedzi na  Marek

Na Kozielskiej zainstalowali barierki a nie patyczki, które będą poprzewracane za kilka miesięcy a i tak samochody wjeżdżają za nie na chodnik bo myślą, że znak B-36 „zakaz zatrzymywania” nie dotyczy chodnika. Ludzi trzeba edukować. Edukować permanentnie, bezustannie.

Krzysztof
15/11/2022 15:16
W odpowiedzi na  Ole wator

Znaki znają, ale gdzieś też zaparkować trzeba. Przychodnia na początku Kozielskiej, Kościół Krzyża, biura, szkoła, i wreszcie budynki mieszkalne, a kawałek dalej „skarbówka”, a w drugą stronę woonerf, sąd itd. Jestem zdania, że nie trzeba parkować zaraz przy wejściu, można kawałek przejść, ale chyba najbliższe miejsce gdzie znajdziemy miejsce to parking przy CH Arena.

Ole wator
16/11/2022 08:37
W odpowiedzi na  Krzysztof

To niech zlikwidują te zakazy i barierki, bo tylko szpecą i utrudniają sprawne parkowanie.

Ella
17/11/2022 13:01
W odpowiedzi na  Marek

budynek posiada 2 kond. podziemnych miejsc park.

ssk
15/11/2022 08:01

i pięknie, miasto kwitnie

Piotr
15/11/2022 08:13

Wybuch w gdańskim wieżowcu w 1995 roku niczego ludzi nie nauczył. Powinno się regularnie burzyć takie bloki. W lipcu tego roku był taki oto pożar w Lublinie:

https://www.youtube.com/watch?v=OTwqwKA3eoU

Ogień na 12 pięter, ale nikt zginął, bo to dopiero budowa.

Beton
17/11/2022 08:57
W odpowiedzi na  Piotr

No i ???

Ampuła
15/11/2022 09:21

Patokniejarze miejscy zaraz naskładają zorganizowanych wniosków o pozostawienie działki pod swobodny wzrost chwastów natleniających okolicę oraz zagospodarowanie samosiejkami wraz z piętrem chaszczowiska. Z wysoko uprawdopodobnioną perspektywą powstania koczowiska meneli wśród dzikiego wysypiska odpadów.

Silesian
15/11/2022 10:54
W odpowiedzi na  Ampuła

Ty to musisz mieć jednak bardzo smutne życie…

Aria
15/11/2022 13:53
W odpowiedzi na  Silesian

Taki już los Skryby…