Budżety obywatelskie w Gliwicach i Zabrzu. Skala różnicy może naprawdę zaskoczyć

fot. MZUK/ zadanie zrealizowane z budżetu obywatelskiego.

W Gliwicach nie dopuszczono do głosowania aż 67 procent wniosków, tymczasem w Zabrzu odrzucono zaledwie 8,5 procent – wynika z zestawienia przygotowanego przez Gliwicką Radę Rowerową.

Skąd tak ogromna, 8-krotna różnica między Gliwickim Budżetem Obywatelskim a Zabrzańskim Budżetem Partycypacyjnym?

Analiza porównawcza prowadzi do zaskakujących wniosków. Co prawda pula finansowa w Zabrzu, w przeliczeniu na mieszkańca jest nieznacznie mniejsza – wynosi 4 miliony złotych (22,8 zł/os), gdy w Gliwicach 4,5 miliona (24,6 zł/os), jednak procent odrzuconych wniosków w obu miejscowościach różni się diametralnie.

opracowanie: GRR

– Niestety w drodze analizy uzasadnień przekonaliśmy się, że w przypadku Gliwic odrzucanie wniosków było bardzo uznaniowe i zależało od wizji jednostek oceniających – komentuje Bartosz Rybczak z OSOM Gliwice.

W GBO złożono 340 wniosków, z czego odrzucono 67% (229), ostatecznie po głosowaniu mieszkańców do realizacji w 2018 skierowano 71 zadań. W ZBP mieszkańcy wykazali się dużo mniejszą aktywnością, wnioskując o 70 działań, z czego urzędnicy zanegowali tylko 6 (8,5%).

Zabrzanie mało angażują się w sprawy obywatelskie. Do budżetu partycypacyjnego wnioski składają głównie radni i radni dzielnicowi. W Gliwicach jest więcej organizacji, które działają dla miasta, jak OSOM czy Gliwicka Rada Rowerowa

– wyjaśnia mieszkaniec Zabrza, jeden z członków tamtejszej rady dzielnicy.

Co ciekawe w 3 zakończonych już edycjach ZBP brało udział w poprzednich latach po 26-32 tysiące głosujących. W Gliwicach z roku na rok frekwencja wzrasta, ale jest wyraźnie mniejsza. Dwa lata temu wyniosła nieco ponad 6 tysięcy mieszkańców, w tym roku urosła do 20 tysięcy.

(żms)/GRR.org.pl
fot. materiały MZUK/siłownia na wolnym powietrzu zrealizowana w ramach BO

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster
Cookie Monster

Jeżeli ma to być budżet obywatelski to odrzucane przed głosowaniem powinny być tylko te wnioski, które albo przekraczają budżet albo są w kolizji z prawem (np. nie wpisują się w PZP). Jeżeli natomiast urzędnicy odrzucili 80% wniosków to jest to budżet urzędniczy. To tak jakbym poddał pod głosowanie czy budujemy halę widowiskowo-sportową czy sportowo-widowiskową i mówił, że mieszkańcy wybrali.

Rozum
Rozum

No cóż.W świetle przedstawionego materiału należy uchylić kapelusz przed Zabrzem.A tych portalowych oszołomów nakazujących tam przeprowadzkę umieszczam pomiędzy moimi zwieraczami,bo Gliwice to moja mała ojczyzna.Z której chwasty z rodziny Barszczu Sosnowskiego (czyt.kolalicja Frankiewicza)wyplenimy ogniem i mieczem

Mian
Mian

G****o a nie wyplenicie-prędzej sam zrezygnuje ze startu w wyborach niż Wy goło***ce go odwołacie!!!!

jaro
jaro

W tym kontekście hasło “wyprowadź się do Zabrza” brzmi prawie jak dobra rada. W sensie “wyprowadź się, tam jest lepiej, urzędnicy szanują mieszkańców”.

Only KSG
Only KSG

Gliwice fajne tylko gliwicki piłkarski klub ch….y.

Mariola Bugajny
Mariola Bugajny

Bo w Gliwicach nie ma gospodarza tylko rządzi klika

gliwiczanin
gliwiczanin

Rządzi klika która wybiera większość głosujących !!!!!

Michał Zdanowicz
Michał Zdanowicz

A myślisz że w Zabrzu to jest inaczej, i tam klika nie rządzi ?

ja
ja

Nawet jeżeli rządzi, to jak widać poważniej traktuje mieszkańców.

Valdof
Valdof

Bo…! Gliwice w/g magistratu i jego jasności panującego Frania miasto nie jest dla mieszkańców to tylko nazwa.w gruncie rzeczy miasto zaczyna przepoczwarzać się w bankowo – biurową strefę. A jedynymi akceptowalnymi mieszkańcami to studenci z uczelni zajęci nauką i wiecznym imprezowaniem.

jaro
jaro

Właśnie dlatego założył koalicję dla Gliwic Frankiewicza. I nie chodzi o to, że koalicja jest dla Gliwic, tylko że Gliwice są Frankiewicza. Przywłaszczył sobie miasto i uważa, że jest ono jego własnością.

Urko
Urko

Brakuje w tym zestawieniu jednej z danych . Ogólnej kwoty budżetu obu miejscowości. Dla wyborców PIS : chodzi o to, jaki procent ogólnej sumy przeznaczonej na wydatki stanowiły kwoty 4 i 4,5 mln PLN.
Bo może się okazać, że to biedne Zabrze przeznacza na budżet obywatelski większą część swoich dochodów niż przebogate Gliwice

ja
ja

Proszę bardzo. Budżetów na 2018 jeszcze nie ma (projektów również), więc odniosę to do kwot z 2017.
4,5 mln w Gliwicach to 0,35% budżetu miasta.
4 mln w Zabrzu to 0,48% budżetu miasta.

Nawet jeżeli w Gliwicach dodamy kwotę “puli dla aktywnych”, da nam to razem 5 160 760 zł, czyli 0,40% budżetu miasta.

ja
ja

Porównanie odniosłem do całości budżetu, czyli do wydatków. A wydatki to dochody + deficyt.
Jakby kogoś interesowało:
Deficyt w Gliwicach wynosi w 2017 ok. 179,2 mln zł, czyli 13,9% całego budżetu i 16,1% kwoty dochodów.
Deficyt w Zabrzu wynosi w 2017 ok. 13,6 mln zł, czyli 1,61% całego budżetu i 1,64% kwoty dochodów.

Janusz Waiss
Janusz Waiss

Pewnie ktoś ze znajomych UM (czyli konsorcjum gliwickiego) prowadzi handel/dystrybucję tych siłowni i kupując za grosze, na miasto odsprzedaje za krocie.

te pseudo siłownie mają kilkunastokrotnie zawyżone koszty ostateczne, a i wykonanie często bywa dyskusyjne.

Jagoda Sen
Jagoda Sen

W Gliwicach rzadzi Krolik Zygmunt i jego swita. Dobrze, ze zmiana na horyzoncie, rozgonic to towarzystwo

Obiektywny
Obiektywny

Mogliby do tego zestawienia włączyć jeszcze pobliskie nieco mniejsze miasta oraz kwestie frekwencji, czyli zainteresowania mieszkańców Budżetem Obywatelskim. W Gliwicach wynosiła ona ok. 12%, w Zabrzu ok. 15%, Knurowie tylko 2%, a w najmniejszych Pyskowicach 13%.

Joe
Joe

Czy przy okazji głosowania nad budżetem obywatelskim nie można byłoby również wypowiedzieć się na temat dofinansowania dla klubów sportowych?

ja234
ja234

No cóż, wychodzi na to ,że Zabrze jest bardziej prospołeczne i nastawione frontem do mieszkańców.
W glajwicach jak zwykle jedzie się na wstecznym mając w nosie mieszkańców.A ponoć glajwice takie bogate….gdzie nie popatrzeć to biednie, ponuro, brudno, nijako…
Jeszcze trochę i Zabrze prześcigną glajwice…a właściwie już prześcignęły.

Tomek
Tomek

@ja234
Chyba Ci oczy bielmem zarosły u nie dostrzegasz faktow

edek
edek

to na chu….. przyjeżdżacie do Gliwic pracować , won z Naszego z miasta Żabole

Ewa Wisniewska
Ewa Wisniewska

Taka mini silownia przydałaby sie na skwrze prz ul. Mieszka I iBol. SMIALEGO

Zdzisław Rosada
Zdzisław Rosada

Może jeszcze rynek w Zabrzu jest ładniejszy niż w Gliwicach.

Urko
Urko

Pewnie nie . Ale paru równie mądrych , jak Pan , pewnie tam mieszka.

Tomek
Tomek

Jak to pewnie nie??!?!to jest ładniejszy czy nie jest? Wstań Urko znad kompa i sam sprawdź . Dokonasz oceny to i rozumu przybedzie

asd
asd

Mamy rozumieć, że obecność rynku to najważniejsza rzecz na świecie? Ludzie mają dziwne priorytety…
Zresztą pl. Wolności i odcinek ul. Wolności obok Galerii Zabrzańskiego to całkiem sympatyczne miejsce. Zdarzało mi się spędzać tam czas ze znajomymi, nie narzekam.

Adam Har
Adam Har

Czy jeśli w Pcimiu Dolnym wpłynął jeden wniosek i nie został on zanegowany więc procent zanegowanych wniosków wynosi 0, a w Gliwicach aż 67 to znaczy że w Gliwicach zrealizowano mniej zadań?

Lipa
Lipa

Porównanie trafione, ale nie… Wystarczy poczytać wyniki opublikowane na stronie urzędu, a nie wypisywać nieprawdziwe rzeczy, które są pożywką dla internetowych trolli i ludzi na wszystko negatywnie nastawionych. Pula GBO została zwiększona do 5 160 760 zł na 71 zadań (prezydent miasta zwiększył pulę dla aktywnych o ponad 660 tys. zł), więc to całe porównanie jest bez sensu. Wiadomo, że im więcej pomysłów, tym więcej trzeba odrzucić, wszystkiego nie da się od razu zrobić w jednym roku w ramach jednego budżetu.

jaro
jaro

Co za różnica, że zwiększył pulę, skoro w dalszym ciągu realizowane będą wyłącznie zadania, które otrzymały urzędnicze błogosławieństwo?
“Dam wam więcej pieniędzy, żebyście zrealizowali to, na co wam pozwoliłem”. No bomba.

asd
asd

Tylko że pomysły nie zostały odrzucone dlatego, że nie ma pieniędzy. Nie zostały odrzucone dlatego, że “wszystkiego nie da się od razu zrobić w jednym roku”. Wszystko byłoby ok, gdyby wnioski nie zostały zrealizowane ze względu na zbyt małą liczbę głosów. Ale one do głosowania nawet nie dotarły! Mieszkańcy nie mieli nic do powiedzenia w tej sprawie. Zostały odrzucone, bo nie spodobały się urzędnikom. Bo prezydent stwierdził, że mieszkańcy mogą głosować tylko na to co on wcześniej zaakceptował. A przecież budowa dróg rowerowych czy rozwój zieleni to rzeczy całkowicie nieakceptowalne dla prezydenta. On nie może pozwolić, żeby ludzie głosowali nad… Czytaj więcej »

Michał Zdanowicz
Michał Zdanowicz

A czyli byście chcieli żeby zostało zrealizowanych jakiś 300 wniosków za podobną kwotę ?

Marcin Fabrykowski
Marcin Fabrykowski

Tu nie chodzi o liczbę wniosków do realizacji, tylko o liczbę głosów dopuszczonych do głosowania. Zasadnicza różnica.

Silesian
Silesian

Zasadnicza, to jest manipulacja redakcji tą statystyką…można równie dobrze napisać, że z uwagi na zgłaszanie w Zabrzu JEDYNIE 70 wniosków, ale przez podmioty profesjonalne – były one dobrze przygotowane….a w Gliwicach, z uwagi na pospolite ruszenie większość nadawała się do kosza, choć ostatecznie do głosowania poszło prawie dwa razy wniosków więcej niż w Zabrzu…… manipulacja jak w TVP….

addons
addons

To zabrzanie przyjeżdżają do Gliwic do pracy a nie odwrotnie.
To Gliwice brane jest za przykład gospodarności!!!!
Gdzie Zabrze do Gliwic?!

jaro
jaro

Wielu gliwiczan jest dumnych z tego, że mogą pracować na taśmie w strefie ekonomicznej. W innych miastach mają większe aspiracje niż być tylko robolami zagranicznych koncernów za kilkaset euro.

Gargulec
Gargulec

Gdzie są miasta zamieszkałe przez samych prawników, lekarzy i inżynierów? Praca na taśmie u tych okropnych kapitalistów ( pewnie żydowskich) to nic złego i uwłaczającego matołku.

jaro
jaro

A gdzie napisałem, że praca na taśmie to coś uwłaczającego, matołku? Uwłaczające to jest wtedy, gdy ktoś pracuje na taśmie za kilkaset euro i jeszcze się cieszy, że może pracować dla zagranicznego koncernu. Bo to wielki prestiż jest. Uwłaczające to jest wtedy, gdy Polak jest traktowany jak tania siła robocza i wcale mu to nie przeszkadza.

ziomek
ziomek

ale to porównanie jest z dupy, bo ilościowo, liczba wniosków zaakceptowanych większa jest jednak w Gliwicach 340 – 229 = 111 vs 70-6 = 64.
Tę tabelkę jak i nagłówek można równie dobrze przedstawić jako: “Dwukrotnie więcej wniosków przekazanych do realizacji w Gliwicach”

jaro
jaro

Właśnie dlatego zawsze się robi porównanie procentowe. Taki przykład:
Bank X za każdy 1000 zł daje 20 zł odsetek rocznie. Bank Y za każde 2500 zł daje 40 zł odsetek rocznie. Według Twojej logiki należałoby więc wybrać bank Y do ulokowania pieniędzy, prawda? W końcu kwotowo daje większe odsetki.

Bartek
Bartek

Jak zwykle w komentarzach brylują same smerfy marudy, rowerzyści terroryści i wrogowie Frankiewicza wszelkiej maści. Niedawno przy każdej okazji ci sami “znawcy” wypowiadali się, że Hala jest niepotrzebna a wszystkie jej imprezy przy aktualnych zarządcach będą klapą finansową, frekwencyjną i organizacyjną. I co? Sprzedaż pierwszej promocyjnej transzy biletów na pierwszą imprezę w cenie po 190 PLN zakończyła się wyprzedaniem w ciągu kilku minut (kilka tysięcy biletów). Olbrzymie zainteresowanie wskazuje na to, że pozostałe bilety pomimo znacznie wyższej ceny znikną w niewiele dłuższym przedziale czasu patrząc na ceny na Allegro. Ale nasze rodzime smerfy marudy przy każde okazji – To się… Czytaj więcej »

Znachor
Znachor

Ahaaaa. I ile dopłacimy do tej imprezy po 190zł za bilet? Milion? Dwa miliony? Może 8 (słownie: osiem) milionów jak do darmowych parówek dla miłośników kopaczy koziego pęcherza z Okrzei?

ja234
ja234

@Bartek, zorganizowanie jednej imprezy na otwarcie jeszcze nic nie znaczy.
Obłożenie imprezami ma być MIESIĘCZNE na poziomi minimum 20.Sporo kasy miasto będzie dokładało do utrzymywania hali, oczywiście mieszkańcy będą tkwili w błogiej nieświadomości olbrzymich kosztów…
Poza tym, zobaczymy za dwa, trzy lata jak będą wyglądał kalendarz imprez.

Tomaszek
Tomaszek

Zorganizowanie jednej imprezy nic nie znaczy-Tobie i dziesiec imprez nie pomoże bo zawsze cos wynajdziesz

ja
ja

To nie jest impteza na otwarcie!

Bartek
Bartek

A nie mówiłem – to się i tak nie uda. – ja234 to smerf maruda w najczystszej postaci

Tomaszek
Tomaszek

To nie Smerfy to Gliwickie Komentatory-marudy wiecznie niezadowolone

jaro
jaro

Rzuciłeś fajną kwotą, która ma prawdopodobnie udowadniać, że hala będzie hitem finansowym. Tyle że to 190 zł nie trafia wcale do miasta, tylko do organizatora imprezy. Ile organizator zapłaci miastu – jeszcze nie wiemy. To tak uściślając, jeżeli mamy się trzymać faktów.
P.S. Skąd masz informację, że w ramach pierwszej puli sprzedano kilka tysięcy biletów? Nigdzie nie widzę takiej informacji.

Ampuła
Ampuła

W Gliwicach zgłoszono 340 wniosków, z czego do realizacji poszło 71. W Zabrzu zgłoszono 70 wniosków, z czego do realizacji poszły 63. Ilość mieszkańców obu miast zbliżona, kwoty roztrwonione obywatelsko – również. Ilość realizacji zbliżona, wydatki na łeb mieszczańca podobne. Remis. Pewnie osiągnięty w nieformalnym porozumieniu lokalnym. Gdzie są te “rażące różnice”? Jaki jest powód alarmu? Czym się mamy trwożyć, wzruszać czy oburzać? Odsiewem kupy wydumanych, ekstrawaganckich, wtórnych, nierealistycznych wniosków złożonych w Gliwicach? Zaprawdę, potrzeba zaistnienia Jego Miejskocentralności Rybczaka i Terrowerystów Radzieckich jest komiczna. Zapewne w przyszłym roku postarają się wspólnie i w porozumieniu złożyć 2463 własne wnioski do budżetu… Czytaj więcej »

gliwiczanin
gliwiczanin

Jeszcze jakby złożyć wniosek o zlikwidowanie nic nie wnoszącego klubu Terrobiegaczy za piłka (która obrał ich nie słucha) to byłby komplet

Ampuła
Ampuła

Złóż i czekaj na nóż. Urzędowo obrzezanego, w glorii chwały “odrzuconego obywatela”, aktywiści radzieckiej czy studialnej oszołomii przyjmą cię jak swego.

Gargulec
Gargulec

Koniec świata nadchodzi, zgadzam się z Ampułą

Sygnalista
Sygnalista

Uprzejmie donoszę ,że @ Ampuła leci w pręta pisząc ,że różnicy nie dostrzega.Ktoś kto czytał Konopielkę a Ampuła czytał należy do grupy wiekowej 40+ Taki wiek jest gwarantem rozumienia obliczeń “na procentach” Więc Ampuła zrozumiał “wyższość “Zabrza nad Gliwicami,ale się do niej przyznać nie może.Z prostej przyczyny.Z obawy przed obiciem ryja przez piastotrutników znających (tak przynajmniej uważają)pojęcie procentów jedynie z etykietek opróżnianych butelek .

Ampuła
Ampuła

Szkolnictwo dla dorosłych to musi być niewypowiedziana męka nauczycielska. Wytłumaczysz tępemu dziecku, to się zawstydzi, że dalej nie rozumie. Wytłumaczysz staremu głąbowi, to zagrozi biciem, że nie pojął.

ja
ja

Ampuła, mamy rozumieć, że to ty jesteś tym kibolskim, starym głąbem i opisujesz swoje doświadczenia ze szkoły dla dorosłych?

Ampuła
Ampuła

Nie. I wybacz, że tego nie objaśnię szerzej. Mam przeświadczenie, że zrozumienie, co to jest “tryb przypuszczający”, wykracza poza twego ja.

ja
ja

W twoim komentarzu wyżej nie ma trybu przypuszczającego. Może więc to ty powinieneś się doszkolić czym jest taki tryb. Albo zaczekać na języku polskim na lekcję, która będzie ten temat poruszać.

Rafał Klimczyk
Rafał Klimczyk

Bądźmy szczerzy i powiedzmy wprost ze Zabrze jest kilkanaście lat za Gliwicami. W czasie gdy Gliwice maja 5 basenów oni maja jeden, my mamy boiska na każdym osiedlu podobnie jak płace zabaw i siłownie a u nich to dopiero raczkuje. Dlatego wnioski w Gliwicach są odrzucane bo mieszkancy chcą nowy płac zabaw 200 metrów od istniejącego. Tymczasem w Zabrzu tego problemu nie ma. A 24 Gliwice jak zwykle próbuje manipulować. Proponuje przestać wychwalać Zabrze bo wyglada jakby wam płacili. O Zabrzu piszecie tylko dobrze a o Gliwicach tylko zle

Patryk Chopcian
Patryk Chopcian

Panie Rafale, argumentacja Urzędu Miasta w Gliwicach odrzucająca wnioski jest często kuriozalna i oderwana od rzeczywistości. Jako przykład podam Panu że na łące nie na się zrobić deptaków i postawić ławek bo teren ten przewiduje drzewa niskopienne ze względu na to że przebiega tam magistrala gazowa. Sęk w tym że sam MZUK na tych rurach posadził KILKADZIESIĄT nowych drzew, zrobił nowy parking, a do tego rosną tam stare drzewa do wysokości 4 pietra…

To Kowalczyk
To Kowalczyk

Panie Rafale informacje na temat ilości basenów w Zabrzu oraz boisk ma Pan błędne. Place zabaw i siłownie…tu też się Pan mija z prawdą.

Gargulec
Gargulec

A ile jest krytych pływalni w Zabrzu? Odpowiem, niby dwie ale to na pl. Krakowskim to mały basenik a aquarius to mentalne wspomnienie komuny, porażka.

ja234
ja234

@Rafał Klimczyk, jeśli glajwice dalej będą na wstecznym to Zabrze je wyprzedzi i nadrobi braki.

addons
addons

Frustrat

atris
atris

Żenujący troll