„Bulwary Kłodnicy”. Powstanie 5-kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy od ul. Orlickiego do Starych Łabęd

Fot. T.Herud /GRR

Urząd Miejski szuka wykonawcy projektu budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej. Trasa będzie miała długość około 5 km i razem z istniejącym odcinkiem bulwarów połączy Plac Piłsudskiego ze Starymi Łabędami.

W 2019 na zlecenie miasta gliwicka firma Venit wykonała wstępną koncepcję trasy. Inwestycja będzie składać się z dwóch części – ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Nadrzecznej od ul. Orlickiego do zjazdu do parku handlowego „Arena” (około 800 m), a także właściwych bulwarów biegnących lewym wałem Kłodnicy od Centralnej Oczyszczalni Ścieków do ul. Staromiejskiej w Starych Łabędach (około 4 km).

Wzdłuż ul. Nadrzecznej w tej chwili nie ma żadnego ciągu dla pieszych.

Całość trasy będzie miała nawierzchnię asfaltową, 3,5-4 m szerokości i nie przewidziano podziału na część pieszą i rowerową. Inwestycja ma objąć również budowę dwóch kładek na Kłodnicy: pierwszej kawałek za oczyszczalnią i drugiej przed samym mostem w ciągu ul. Staromiejskiej. W ramach inwestycji powstanie również łącznik bulwarów z ul. Staromiejską w rejonie kościoła Wniebowzięcia NMP oraz krótki odcinek drogi dla rowerów po drugiej stronie rzeki w rejonie pierwszej kładki – przekazuje Tomasz Herud, prezes stowarzyszenia Gliwicka Rada Rowerowa.


Koncepcja nie przewiduje budowy przejazdu dla rowerzystów pod mostem w ciągu ul. Orlickiego ani w ciągu ul. Edisona. W miejscu, w którym trasa będzie przecinać bocznicę kolejową do zakładów Opla, zaplanowano budowę tzw. labiryntu

– dodaje prezes GRR.

Zgodnie z koncepcją sieci regionalnych tras rowerowych województwa śląskiego bulwary Kłodnicy mogłyby być częścią trasy o znaczeniu wojewódzkim nr 602 Kędzierzyn-Koźle – Gliwice – Katowice – Jaworzno. Podobna trasa znajduje się również w studium tras rowerowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Bulwary zamiast Kłodnicostrady

Gliwicka Rada Rowerowa proponowała urzędnikom, aby trasę wzdłuż Kłodnicy nazwać Kłodnicostradą, poprzez analogię do podobnej trasy wzdłuż Warty w Poznaniu, nazwanej Wartostradą.

Magistrat zasugerował, aby planowany ciąg pieszo-rowerowy nazwać „Bulwarami Kłodnicy”, ze względu na fakt, że nie będzie wykorzystywany wyłącznie przez rowerzystów. Taka nazwa funkcjonuje także na istniejącym ciągu pieszo-rowerowym na odcinku ulicy Wybrzeże Wojska Polskiego.

(nmm)/GRR.org.pl
fot. T. Herud/GRR, MF/24GLIWICE

ZOBACZ TEŻ: Na problem poruszania się pieszych, rowerów/UTO wzdłuż ul. Nadrzecznej zwracaliśmy uwagę już w ubiegłym roku, proponując budowę kładki.